הנשיא הסורי בשאר אסד בהתייחסות ראשונה מאז התקיפה הישראלית בסוריה ומבהיר כי הוא רואה במוסקבה שותפה מרכזית במניעת עימות צבאי מול ישראל. אסד שלח מסר גם למערב: "פעולות הקואליציה בהובלת ארה"ב ללא אישורנו - אינן לגיטימיות"

שלושה ימים חלפו מאז שמטוסי חיל האוויר ביצעו תקיפה בסוריה כדי לסכל, לפי הדיווחים, משלוח נשק אסטרטגי לחיזבאללה. היום (ב') התייחס לראשונה הנשיא הסורי לתקיפה הישראלית בשטח מדינתו.

"רוסיה יכולה לשמש בתפקיד חשוב במניעת עימות צבאי אפשרי בין ישראל לסוריה", אמר הנשיא בשאר אסד

אחר הצהריים פורסמו פרטים חדשים מתחקיר צה"ל בעקבות הביקורת על יירוט הטיל הסורי עם מערכת החץ.

הירי מסוריה היה איום בליסטי על ישראל: "הטיל היה אמור לפגוע בבקעת הירדן"

ממצאי התחקיר מעלה כי בטיל שנורה לישראל היו 200 ק"ג חומר נפץ, וזוהה כאיום בליסטי על ישראל.
"לא היו דילמות או סימני שאלה. הטיל היה אמור לפגוע בבקעת הירדן", אומרים בצה"ל שמסבירים כי ההחלטה התקבלה תוך פחות מדקה
שיגור הטיל הסורי בוצע ככל הנראה מבסיס ליד העיר חומס, המרוחקת כ-400 ק"מ מיישובי צפון הבקעה.

מפקד מערך ההגנה האווירית בחיל האוויר, תת-אלוף צביקה חיימוביץ', התייחס לתקרית החריגה בסוריה ואמר כי לא היתה דילמה לגבי הפעלת מערכת ה"חץ" ליירוט הטיל הסורי – "זיהו איום בליסטי שאיים על מדינת ישראל", הבהיר. "ההנחיות, המדיניות והפקודות הן מאוד ברורות: לנטרל וליירט כל איום שמסכן את תושבי מדינת ישראל, וכך עשינו".

קצין בכיר בחיל האוויר הבהיר היום כי הירי היה מוצדק. "לא עניין אותנו אם זה טיל קרקע-קרקע או טיל קרקע-אוויר. לא היו דילמות או ספקות ולא שיקולים של עלויות, משאבים או חיסכון. הטיל היה אמור לפגוע בבקעת הירדן. החץ נבחר לשיגור בהתאם למידת האיום וזמינות מערכות ההגנה. לא הייתה אופציה אחרת ליירט מלבד החץ. אנחנו פועלים במוד של שליטה אנושית ולא במוד אוטומטי כי אין לדעת כיצד טיל יתנהג במעופו. המנוע שלו או רכיבים אחרים יכולים להתפרק ולכן נקודת הפגיעה המיועדת עלולה להשתנות תוך כדי מעוף".

הגורם הוסיף שמדובר בטיל סורי מיושן שלא סיכן את מטוסי ה-F-15 שזמן קצר קודם לכן תקפו בסוריה. "אני מניח שהסורים לא התכוונו לירות את הטיל כאיום בליסטי, אבל אותנו זה לא מעניין", אמר. "ההחלטה ליירט לא הייתה ברמת מפקד חיל אוויר תורן או רמטכ"ל אלא של הלוחמים בתא. זה גם לא מעניין. גם אם הלילה ישוגר שוב טיל שיזוהה כאיום בליסטי אז ניירט אותו".

אסד התייחס גם בחר לתקוף את המעורבות של הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב במבצע לכיבוש א-רקה, בירת דאעש בסוריה. "הפעולות שלהם ללא אישור שלנו אינן לגיטימיות", אמר אסד