יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד אומר הערב (שני) כי "יש עתיד תתמוך בחוק ה-V-15, אבל תתנגד בכל כוחה לניסיון המביש להצמיד אליו תוספת מימון למנגנוני המפלגות".

לפיד התייחס לסעיף שהוסיפו מפלגות הקואליציה לחוק, שלטענתו מגדיל את המימון למפלגות על חשבון משלם המיסים.

"במקום לתת כסף לחינוך, לבריאות, לביטחון, מפלגות הקואליציה גונבות את הכסף של הציבור ונותנות אותו לעסקנים, לקבלני קולות, לג'ובים ולמכרזים תפורים. ביד אחת הם מפילים את החוק שנועד להעלות את הקצבאות לנכים, ביד שניה מעבירים מיליוני שקלים למנגנוני המפלגות המנופחים והמושחתים. אנחנו נתנגד למהלך הזה, שרק מוכיח כמה הקואליציה הזו קרובה לסוף דרכה הפוליטית ולפשיטת רגל ערכית גמורה.

וכדי להוסיף חטא על פשע, הם גם תולים את החוק הזה על חוק V-15 שהוא חוק מצוין שמונע מבעלי הון להתערב בתהליך הבחירות בישראל. יש עתיד תתמוך בחוק ה-V-15, אבל תתנגד בכל כוחה לניסיון המביש להצמיד אליו תוספת מימון למנגנוני המפלגות."

כזכור הוועדה המשותפת לוועדת הכנסת ולוועדת חוקה, חוק ומשפט אישרה לקריאה שנייה ושלישית את התיקון לחוק מימון מפלגות, המכונה "חוק V15". ההצבעה במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית צפויה להתקיים עוד השבוע, במטרה לאשר את החוק לפני היציאה לפגרה.

על פי הנוסח המתוקן עליו החליטה הוועדה, יוגדר כ"גוף פעיל בבחירות" גוף שעוסק בפעילות פוליטית, למרות שהוא אינו משמש כמפלגה בפועל. על פי הצעת החוק יחולו על אותו גוף חובות דיווח למבקר המדינה, בדיוק כפי שחלות חובות דומות על מפלגות, מאחר ופעילות אותו גוף מזכירה מאוד פעילות של מפלגה רגילה.

הצעת החוק שאושרה קובעת שלוש רמות שונות עבור אותו "גוף פעיל בבחירות", על פי החלוקה הבאה: עד לפעילות פוליטית בסך של 100 אלף שקל – לא תחול על אותו גוף שום חובת דיווח. על גוף שהפעילות הפוליטית שלו גוררת הוצאות כספיות שבין 100 ל-400 אלף שקל – תחול חובת רישום של הגוף אצל מבקר המדינה, אך לא תחול עליו ענישה פלילית במידה והוא לא יעמוד בדרישות הדיווח שחלות עליו.

גוף שפעילותו עוברת את הסכום של 400 אלף שקל – תחול עליו חובת התאגדות וגם חובת מינוי רואה חשבון. כל גוף כזה שיחרוג מעל לסכום פעילות של חצי מיליון שקל בלי שהוא מתאגד כנדרש תושת עליו ענישה פלילית. כמו כן, נקבע כי סכום התרומה המקסימלי שיוכל אותו גוף לקבל מאדם אחד יעמוד על 22 אלף שקל וכל סכום מעבר לסכום הזה יהווה תרומה אסורה.