איזו עיר חרדית רשמה את עליות המחירים הגבוהות ביותר ברבעון הראשון של השנה לעומת הרבעון שקדם לה, ומי העיר שהפתיעה עם צניחה במחירים? כנסו לרשימת הערים החרדיות והמתחרדות עם הנתונים המלאים

אין צורך לספר על מצוקת הדיור הקשה במגזר החרדי. נראה שגם מיותר להסביר שהמצוקה גוררת עליה במחירים. בכל זאת, בוודאי תופתעו כי בניגוד לעליה הארצית במחירי הדירות, בחלק מהערים החרדיות, נרשמה עליה דרסטית עוד יותר.

העיר ביתר עלית רשמה את עליית המחירים הגבוהה ביותר, עם 5% ביחס לרבעון האחרון של 2016, כאשר מחיר ממוצע של דירת 4 חדרים עומד על 1.553 מיליון שקל. אחריה ממוקמת בני ברק, עם עלייה של 4.5% במחירי הדירות ברבעון הראשון של 2017. מחיר ממוצע של דירת 4 חדרים בעיר המצויה באזור הביקוש עומד על 1.882 מיליון שקל.

במקום השלישי ברשימה נמצאת העיר אלעד, שרשמה עליית מחירים בשיעור של 4.3%. דירת 4 חדרים בעיר החרדית, שמחזיקה בעתודות בנייה של כ-20 אלף יחידות דיור וממתינה להפשרת השטחים לבנייה, עולה בממוצע 1.43 מיליון שקל. לדברי ראש עיריית אלעד, ישראל פרוש, "הנתונים מוכיחים שוב את מצוקת הדיור החמורה, ממנה סובל לצערנו המגזר החרדי. הפתרון נמצא ומעשי, אם כל הגופים הממשלתיים ירתמו לעניין".

העיר טבריה, אומנם אינה עיר חרדית, אך באחרונה קבעו קהילות רבות את מושבם בעיר הצפונית. טבריה נמצאית במקום הרביעי עם עלייה של 4.2% במחירי הדירות בשכונות החרדיות ברבעון הראשון של 2017 לעומת הרבעון האחרון אשתקד. על פי הנתונים, מחיר ממוצע של דירת 4 חדרים בעיר הצפונית עומד על כ-885 אלף שקל.

במקום החמישי ברשימת הערים שנבדקו מצויה העיר בית שמש, עם עלייה של 3.9% במחירי הדירות בשכונות החרדיות. דירת 4 חדרים עולה בממוצע 1.472 מיליון שקל. אחריה ברשימה העיר צפת, שלאורך כל שנת 2016 רשמה ירידות מחירים שהסתכמו בכ-9%, אולם לראשונה חלה בה עליית מחירים של 2.8% ברבעון הראשון של השנה.

בקריית גת, שנמצאת במקום השביעי ברשימה, חלה עלייה בשיעור של 2.3% במחירי הדירות מתחילת השנה, כאשר מחיר דירת 4 חדרים עומד על 1.156 מיליון שקל בממוצע. במודיעין עלית מדובר בעלייה של 2.1%, עם מחיר ממוצע של 1.395 מיליון שקל לדירת 4 חדרים. בנתיבות נרשמה עלייה קלה של 1.7% במחירי הדירות, עם מחיר ממוצע של 922 אלף שקל לדירת 4 חדרים.

הנתון המפתיע במדד הוא הירידה הדרמטית שרשמה העיר אופקים, שם מחירי הדירות צנחו ב-9.8%, ומי שמחפש יוכל לרכוש שם דירת 4 חדרים ב-639 אלף שקל בממוצע.

הסקירה בוצעה בוצעה על ידי קבוצת סן חן, ופורסמה באתר וואלה. לדברי יעקב ערבליך, מנהל קבוצת סן חן שערך את הבדיקה, "ב-2016 כולה עלו מחירי הדיור במגזר החרדי בשיעור של 6.7% וברבעון הקודם ראינו עלייה של 2.5% במחירים. ניתן לראות שהשוק ממשיך לעלות – אך בצורה מתונה יותר".

הוא הוסיף כי "השוק מאתגר מאוד, ובשטח מתחילים להרגיש כמות עסקאות קטנה יותר. למרות זאת, חשוב להדגיש כי באזורי הביקוש בערים חרדיות אנו עדיין רואים עליות מחירים, מה שמוכיח שבאזורים אלו קיימת עדיין מצוקת דיור קשה. לעומת ערי המרכז, בערים מעורבות בפריפריה ישנה עליית מחירים מתונה ואפילו ירידות מחירים קיצוניות כדוגמת אופקים. דבר נוסף שיש לתת עליו את הדעת הוא שבערים כמו בית שמש קיים מספר לא מבוטל של משקיעים תושבי חוץ שהחלו לצאת מהשוק בעקבות רגולציה מחמירה, שינויי מטבע וחוק מס דירה שלישית שעתידו אינו ידוע".

גפני: "החרדים סובלים מיוקר הדיור שבעתיים"