ח"כ אורי מקלב הציג במליאת הכנסת דו"ח מיוחד המראה כי אנו עומדים בפני משבר כלכלי גדול בחינוך, בתשתיות, בכלכלה, ובבריאות. מקלב: "אי אפשר להשאיר את הדו"ח הזה רק בדיון מקצועי צריך לדון בו בהביט הציבורי והפוליטי"

חבר הכנסת אורי מקלב יזם היום דיון מיוחד במליאת הכנסת סביב דו"ח מיוחד המצביע על שורה של כשלים בתחום הכלכלי דבר שעלול לגרום ולעמיד את ישראל בפני משבר ממנו אין דרך חזרה.

הדו"ח שהוזמן על ידי המועצה הלאומית לכלכלה ומשקף תמונה אמתית אשר תביא בסיס לפעילות הממשלה בעתיד מאשר מספר נושאים בהם ח"כ מקלב פועל זמן רב, הדו"ח מדבר על עוני ואי שוויון בחברה.

בדיון המיוחד אליו הצטרפו חברי כנסת רבים אמר ח"כ מקלב כי לא ניתן לשלם שכר עבודה גבוה אם הייצור בשעת עבודה נמוך, גדול הפער בין מה שאדם יכול להשיג ולמה שהוא יכול להרוויח, כוח הקניה יורד מגדול ההשתכרות ודאי בנושא הדיור, מקלב ציין כפתרון למדינת ישראל הוא פיתוח טכנולוגיה חדשה עידוד מחקר ותמיכה לפיתוחים חדשים.

מקלב הוסיף בדיון כי בישראל יש יותר עובדים עניים, אנשים שהם גם עובדים אך עניים ולא מצליחים לסיים את החודש, הדוח מצביע על פערים בחינוך הכללי, דבר אותו אנו טענים זמן רב, איכותה של שנת הלימודים בישראל נמוכה בחינוך הכללי מרוב מדינות אירופה, ובנוסף יש מחסור במעונות ומסגרות עבור נשים עובדות.

כמו כן מציין הדו"ח כי אחת הסיבות שמשפיעות למצב הנוכחי הוא מצב התחבורה, אשר דורשת שדרוג משמעותי בפיתוח תשתיות עם דגש על התחבורה הציבורית, פגיעה בתשתיות פוגע בפריון התפוקה בעבודה.

מקלב ציין כי על אף מספר הרכבים הנמוך יחסית לאדם, עמידה של שעות בפקקים ביום זהו הפסד של שעות עבודה זה מתיש ופוגע פריון העבודה, עם תבונה אמתית ואכפתיות אפשר לזהות את העיקובים ולעמיד פתרונות על ידי אמצעים טכנולוגיים ופיזיים שמזהים את הבעיה אין שום הצדקה זה רק חלמאות שלא עושים את זה.

ח"כ מקלב סיים ואמר כי דו"ח זה עגום ומדאיג הוא אינו יכול להישאר רק בדיון המקצועי אלא יש להביאו פוליטי וציבורי, אם לא נטפל במהרה זה יהפוך למעוות שלא נוכל לתקון".