הנציגים החרדים בכנסת גיבשו מתווה חדש במסגרתו יכירו רשמית בעזרת ישראל, הרחבה המעורבת שתהיה בשליטת התנועה הרפורמית ובכך יביאו להכרה בהם כזרם רשמי ביהדות. ברבנות הראשית מביעים התנגדות נמרצת: "אסור לעשות שום שינוי בסדרי התפילה"

סוגיית מתווה הכותל חוזרת לכותרות. מכתב ארוך וחריף שכתב הרב רפאל פרנק, עוזרו של הרב הראשי הגאון רבי דוד לאו, פורסם היום בישראל היום. במכתב שנחשף הבוקר, הוא מביע את עמדתה התקיפה של הרבנות הראשית נגד מתווה הכותל, ונגד אפשרות של חלוקת רחבת לאזורים מעורבים, המיועדים לתפילת נשים וגברים גם יחד.

המכתב מגיע לאחר שבימים האחרונים הגיעו ראשי הסיעות החרדיות, ח"כ משה גפני, והשרים יעקב ליצמן ואריה דרעי, להסכמה על מתווה חדש בכותל, והביאו אותו לפיתחו של ראש הממשלה, זאת עקב הגשת הבג"ץ על ידי התנועות הרפורמיות, שעל המדינה להגיב עליו עד השבוע הבא.

לפי דיווח בגל"צ, בהצעה החדשה, הסיעות החרדיות מבקשות לבטל את המתווה שעבר בממשלה לפני שנה וחצי, במסגרתו הרפורמים והקונסרבטיבים, מקבלים רחבה עם מנהלת עצמאית ובעיקר הכרה בהם, לראשונה מקום המדינה. על פי הצעה החדשה, שגובשה בהסכמת רב הכותל הרב שמואל רבינוביץ, הסטטוס-קוו בכותל יימשך: הכניסה המשותפת לרחבה החדשה תבוטל, התנועות לא יקבלו מנהלת משלהן, אבל המדינה תשאיר את רחבת התפילה המשותפת לנשים ולגברים, שניתנה להם בקשת רובינסון.

למרות שעל פניו נשמע כי מדובר בשמירת הסטטוס קוו, כבר התריעו רבים שנחשפו למתווה זה אודות הבעייתיות שבהכרה הרשמית של המדינה בתנועות הרפורמיות והקונסרביטיביות כזרמים רשמיים ביהדות, כאשר בסופו של דבר, מעשה זה עלול להביא לחורבן היהדות בעוד נושאים רבים.

במכתב שכתב הרב רפאל פרנק, עוזרו של הרב הראשי הגר"ד לאו, נאמר כי "עמדת הרבנות הראשית היא כי החלטת הממשלה בעניין חלוקת הכותל חסרת תוקף ואינה יכולה לעמוד". עוד נאמר בו כי "הרבנות הראשית היא הסמכות ההלכתית העליונה במדינה, ולכן חל איסור מוחלט על קיום תפילה מעורבת, נשים וגברים יחד בכל אתר בכותל המערבי".

תחת הכותרת "עמדת הרבנות הראשית לישראל ביחס לעתירות בעניין סדרי התפילה בכותל", מפרט עוזרו הבכיר של הרב הראשי לישראל, את עמדת הרבנים הבכירים לאורך השנים ואת עמדת הרבנות כיום, לפיה "אסור לעשות שום שינוי בסדרי התפילה".

לדבריו של הרב פרנק, "עמדה זו לא השתנתה. הרבנות הראשית שוללת מכל וכל קיומם של טקסים אלה ברחבת הכותל, שפוגעים ברגשותיהם של הרוב המכריע של ציבור המתפללים בכותל, מעוררים ריב ומדון, ופוגעים בזכויות רוב הציבור לפולחן בכותל. טקסי שירה וקריאה בתורה של נשים גוררים מהומות ומעוררים בעיות הלכתיות, ובכך מונעים ממרבית הציבור את הזכות לפולחן בכותל".

עוד נכתב כי "בחלוף השנים מאז הפסיקה בענייני נשות הכותל, התברר מעל לכל ספק סביר, כי תפילת נשות הכותל גורמת למהומות מפרה את הסדר הציבורי פוגעת ברשות הציבור הרחב ומביאה לחילול המקום הקדוש. ברור שאסור להתיר טקסים אלה בכותל".

המכתב מוען ליועץ המשפטי של הרבנות הראשית עו"ד הראל גולדברג, בדרישה לאפשר לרבנות הראשית ייצוג עצמאי, ולא על ידי היועץ המשפטי לממשלה. "בעניין זה מודגש כי הרבנות הראשית היא הסמכות ההלכתית העליונה. בכל הכבוד הראוי היועץ המשפטי לממשלה איננו מוסמך 'לשקול' את עמדת הרבנות הראשית, הרבנות הראשית היא הגורם המוסמך במדינה להכריע בסוגיות דתיות הלכתיות, ולפיכך על היועץ המשפטי לממשלה לאשר לרבנות ייצוג עצמאי כדי שתוכל להביע את עמדתה כראוי", נאמר במכתב.

בתוך כך, בהמשך לפרסום הבוקר של אורי איגרא בגל"צ על פשרה חדשה אותה מגבשים בעניין מתווה הכותל, לפיה יועבר החלק הדרומי הכותל המערבי לידי הרפורמים, שם יוכלו לעשות כטוב בעיניהם, הכולל תפילות ערבוביא, אירועי טומאה, ועוד, כאשר בתמורה לכך תבוטל מתווה הכותל שנחקק בממשלה הנוכחית לפני כשנה וחצי.

מגיבים לראשונה במטה המאבק ואומרים "מדובר בחורבן הבית השלישי. כל מה שצעקו גדולי ישראל אודות המתווה הקודם שייך גם לפשרה זו. אין שום חילוק בין הפשרות. כסות עיניים וגיבובי דברים". איש הכותל הרב מרדכי הלוי הביע תמיהה: "האם כל מי שישתולל בביתו של אחד החכי"ם יקבל חלק נכבד מהבית כ'פשרה'? ומה נשתנה המקום המקודש ביותר לעם ישראל? האם זה הזמן למסד את תנועת הרפורמה בישראל חלילה, האם לא די לנו ההרס הגדול שחוללו בארה"ב?".