באולמי שיין בבת ים נערך זה השנה השביעית כנס 'הגבאי במרכז' מטעם 'התאחדות בתי הכנסת' ו'מקדש מעט'. הנואם המרכזי בכנס, הרה"ר דוד לאו, עורר את הגבאים לאחד המכשולות הגדולים בבתי הכנסת • וגם: המספר העצום של העלונים שמודפסים מידי שבוע

"בואו ונשמור על כבוד בתי הכנסת, לא ראוי שבאותו זמן שהחזן קורא מספר התורה דברי אלוקים חיים יושבים וקוראים עלונים, זה זלזול בקדושת ספר תורה ובית הכנסת": כך אמר הרה"ר הגר"ד לאו בכנס גבאים שהתקיים בעיר בת ים.

הרב לאו גם העלה את בעיית הגניזה בשל ריבוי העלונים ואמר כי לפי בדיקה שערך יש 870 עלונים וזוהי מכת מדינה וכי הוא במו"מ מול המפעל לנייר בחדרה ע"מ שימחזרו את העלונים ובכך ימנעו את המצב הקיים שבו מתגוללים העלונים בבזיון.

כאמור את הדברים אמר הרב לאו בכנס גבאים – "הגבאי במרכז" שנערך באולמי שיין בבת ים ובו נכחו מאות גבאי בתי כנסת מאזור המרכז.
את הכינוס ערכו זה השנה השביעית "התאחדות בתי הכנסת" ו"מקדש מעט" והכינוס נועד לתת בידי הגבאים כלים וידע מקצועי בכדי לנהל את בית הכנסת בצורה מיטבית.

מי שעומד בראש ההתאחדות ואף עורך ומו"ל את מגזין "מקדש מעט" הוא הרב אלי בן הרוש שמזה שנים שם לו למטרה את השמת "הגבאי במרכז" ולפאר ולרומם את בתי הכנסת בכל התחומים .

הרה"ג הרב מיכה הלוי, רבה של העיר פתח תקוה, אמר לגבאים כי הדרך להעיר היא רק לדבר בחיוב על הקדושה: "כשרוצים להעיר לאדם שמדבר בשעת התפילה או קריאת התורה צריך לאמר לו: בית הכנסת הוא מקום קדוש, הוא כבר יבין ויקבל וזה עדיף עשרת מונים מנזיפות וגערות".

צילומים: יעקב כהן