לאחר תקופה ארוכה מאוד של עליות בריבית המשכנתא החל שינוי במגמה • עמית קמינסקי, מנכ"ל 'AMG משכנתאות': לאחר תקופה ארוכה חזרה כדאיות מחזור המשכנתאות

לאחר תקופה ארוכה מאוד של עליות בריבית המשכנתא החל שינוי במגמה. מנתוני חברת ייעוץ המשכנתאות 'AMG משכנתאות' עולה כי ריביות המשכנתא כיום זולות יותר מאלו שניתנו על ידי הבנקים בתחילת השנה (ינואר). ההחזר החודשי כיום נמוך יותר בכ-160 שקל וההחזר הכולל נמוך יותר בכ-60 אלף שקל. ב-AMG משכנתאות אומרים כי הבנקים חזרו לחזר אחר הלווים וכי במקרים רבים כבר מומלץ לבחון את כדאיות מיחזור המשכנתא במיוחד במשכנתאות שנלקחו לפני שנת 2012.

עוד עולה מנתוני AMG כי הריביות המוצעות כיום עבור משכנתא של מיליון שקל עבור רכיב הריבית המשתנה, הן פריים מינוס 0.6 (דהיינו 1%) לשלושים שנה, הריבית המשתנה כל חמש שנים וצמודת מדד לשלושים שנה עומדת על 3.2% והריבית הקבועה לא צמודה לעשרים שנה עומדת על 4.1%. זאת לעומת ריביות של 1.2%, 3.5% ו-4.5% בהתאמה, בינואר 2017.

מהנתונים עולה כי ההחזר הכולל לבנק עבור משכנתא זו יעמוד כיום על 1.805 מיליון שקל, כולל שיערוך הצמדה למדד, לעומת כ-1.866 מיליון שקל בינואר השנה. התשלום ההתחלתי החודשי כיום יעמוד על 4,570 שקל לעומת 4,728 שקל עבור אותה משכנתה לפני חצי שנה – ירידה של 158 שקל.

ביזנעס שימושי

לדברי עמית קמינסקי, מנכ"ל AMG לאחר עלייה של עשרות אחוזים בריביות המשכנתא, בתקופה האחרונה אנו עדים דווקא לירידות בשערי הריבית המוצעת ללווים. לדבריו, הדבר נובע ממספר סיבות ובראשון התחרות שהחלה בין הבנקים השונים על הלקוח, יחד עם חוסר הוודאות בשוק הדיור שמשאיר הרבה אנשים על הגדר. "בשנה שעברה ובתחילת השנה ראינו שאננות ו"שובע" מצד הבנקים בשל הביקושים הגדולים למשכנתאות שגרמו להעלאות הריבית ולחוסר נכונות של הבנקים להתגמש בריביות אותן הן הציעו. הדבר היה נכון בעיקר לשני הבנקים הגדולים.

"כיום, בשל הירידה בביקושים לדירות הבנקים החלו לחזר אחר הלקוחות ואחר יועצי המשכנתאות החיצוניים על מנת לעמוד ביעדים שנקבעו להם. הדבר בא לידי ביטוי הן בירידת ריביות והן בהגמשת התנאים לקבלת משכנתא. לא מעט לקוחות שלפני שנה סורבו על ידי הבנק, יוכלו לקבל היום את המימון אותו ביקשו".

לדברי קמינסקי, בשל ירידת ריביות המשכנתא מומלץ לבדוק את כדאיות מיחזור המשכנתא והפחתה משמעותית בהחזר החודשי או במספר שנות התשלום. הדבר נכון בעיקר לכל מי שלקח משכנתא לפני שנת 2012. "ריביות המשכנתא משתנות לפי אורך המשכנתא המבוקשת. מי שלקח משכנתה ל-30 שנה בשנת 2012 בריביות שהתבקשו לתקופה זו, כעת יוכל לקבל ריביות חדשות ונמוכות יותר עבור משכנתה ל-25 שנה. חבל שימשיך לשלם ריביות גבוהות ומיותרות. בנוסף, בשל עליית ערך הדירות, אחוז המימון, ביחס לשווי הדירה, נמוך יותר ומאפשר קבלת ריביות טובות יותר".

מקור: http://bizzness.net/