מופע "מדראנו חובש כיפה" שיועד לציבור הדתי לאומי, גורש מהעיר גבעת שמואל > "אתה לא תעשה פה קרקס, לא על אדמה עירונית ולא על אדמה פרטית"

"חשש מתנועה מוגברת של דתיים בגבעת שמואל", לא פחות, הביא את ראש עיריית גבעת שמואל לחזור בו מסיכום לגבי קיום מופע שיועד לציבור הדתי לאומי בחנוכה. בינתיים, המופע הועתק לעיר אור יהודה הסמוכה.

סיבוב ההופעות הנוכחי של קרקס מדראנו אמור היה לכלול ביקור ב-11 רשויות ולהסתיים כבר בחודש אוקטובר. ואולם, לאור שביעות הרצון שהפגין קהל הצופים ודרישה למופעים נוספים הוחלט להאריך את הסיבוב בחודשיים ולבקר ב-4 רשויות נוספות.

בנוסף, ביקשו היזמים למסד 'מסורת' שהחלה לפני שנה בחנוכה בלוד, ולהפיק גם השנה את המופע, גרסה צנועה ומותאמת המיועד לציבור הדתי.

קופי עציוני איש 'טבת הפקות' שהביא ארצה את המופע, אומר כי נציגיו פנו למספר רשויות כדי לחתום על הסכמי התקשרות לתקופת ההמשך: קריית אונו, בית שמש, חדרה וגבעת שמואל.

"כל ארבע הרשויות אליהן פנינו, קיבלו אותנו בברכה ואכן קיימנו 21 מופעים מוצלחים. בקרית אונו, סיימנו במוצ"ש האחרון, עשרה מופעים בבית שמש ואנחנו מתחילים ביום חמישי הקרוב סדרה של 14 מופעים בחדרה".

עוד אומר עציוני, כי "אשר לגבעת שמואל, כבר בסוף אוגוסט נפגשנו עם רכזת התרבות של גבעת שמואל כדי לבצע בדיקת היתכנות למופעי הקרקס בגבעת שמואל.

"נכון, לא הצגנו בפניה את נושא התאמת חלק מההצגות לציבור הדתי. מי בכלל העלה בדעתו שמועצה מקומית תתנגד שנספק שירות לתושביה הדתיים שהם כחמישים אחוז מתושבי גבעת שמואל? לא חשבנו שיש צורך לציין זאת במיוחד".

בתום בדיקה שביצעה, לטענתה, עם ראש העיר הודיעה רכזת התרבות מירי אסנר לעציוני שהרשות תשמח מאד לארח את הקרקס. את מה שקרה בהמשך מתקשה המפיק לתאר – "הרכזת הפנתה אותנו למהנדס העיר שהציע מספר מיקומי שטח לאירוח הקרקס, בתום סיור בשטחים שהמליץ מהנדס העיר נבחר השטח שמול קניון הגבעה".

בעל השטח הפרטי ועורך דינו נפגשו עם אנשי הקרקס בתחילת ספטמבר, לאחר מו"מ קצר סוכמו התנאים והוחלפו טיוטות הסכם. מפיק הקרקס בפועל נשלח להשלים את פעולות הרישוי לקראת ההפעלה בחנוכה, ואולם במהלך פתיחת תיק הרישוי במחלקת רישוי עסקים, הופיע לפתע ראש העיר יוסי ברודני וגירש את המפיק מהמשרד. "אתה לא תעשה פה קרקס, לא על אדמה עירונית ולא על אדמה פרטית", אמר, והורה להפסיק את תהליך פתיחת התיק.

"נדהמנו", אומר עציוני. כל הניסיונות להיפגש עם ראש העיר ע"מ להתפייס עימו ולהציע פתרונות יצירתיים, נתקלו בסירוב. גם העובדה שהקרקס כבר פרסם תכניות ולוחות זמנים (מופעים "חובשי כיפה" ומופעים רגילים לציבור כללי) ואלפי כרטיסים שכבר נמכרו, לא שכנעו את ראש העיר לרדת מהעץ.

כאמור, בשל החלטת ראש העיר יאלצו תושביה הדתיים של גבעת שמואל, לנסוע לאור יהודה הסמוכה, לשם יגיע הקרקס בסופו של דבר.

מהעירייה נמסר בתגובה כי "מדובר ביזם פרטי שלא תיאם את הנושא עם העירייה, ולכן לקרקס כלל אין רישיון עסק לשם קיומו בעיר – על כל המשתמע מכך".