משטרת הנוגריה עצרה את בולאז' לנהארדט, חבר פרלמנט הונגרי • לנהארדט השתתף בעצרת אנטי ישראלית שנערכה בבודפשט • בוועידת רבני אירופה עוקבים בדאגה אחרי המתרחש בהונגריה

משטרת הונגריה עצרה ביום שישי האחרון את בולאז' לנהארדט, חבר פרלמנט הונגרי וחבר לשעבר במפלגת הימין הקיצוני "יוביק," לאחר ששרף את דגל ישראל במהלך הפגנה אנטי ישראלית בבודפשט. העצרת נערכה מול משרד החוץ בבודפשט, תוך שהם קוראים סיסמאות אנטישמיות בהן "יהודים מלוכלכים" ו"כולכם לאושוויץ."

קרא עוד:

[postim]

משרד החוץ ההונגרי פירסם הודעת גינוי להפגנה, המהווה סימן נוסף להתגברות האנטישמיות במדינה. "הנאומים מבישים ומעליבים מיעוט במדינה. שריפת דגל ישראל היא מעשה המתאים לליבוי שנאה נגד מדינה ועם," נכתב בהודעה. ראש הממשלה ההונגרי, ויקטור אורבן, אף הבטיח מעל בימת הפרלמנט להגן על היהודים בהונגריה מפני האנטישמיות המתגברת אך נמנע מלגנות באופן ישיר את מפלגת "יוביק" וראשיה

ראשי מפלגת יוביק הימניים הקיצונים בהונגריה ביקשו לפני כחודשיים מהפרלמנט ההונגרי לאור מבצע עמוד ענן, דו"ח עם נתוני היהודים במדינה מפאת שהם מהווים סיכון עתידי למדינה, מאז שהתפרסמו המילים התקיימו הפגנות מחאה, הודעות גינוי חריפות הן מראשי המדינה והן מחברי המפלגה הקיצונית עצמה, היהודים בהונגריה נבהלו והפעילו אף הם את קשריהם למצות את חומר הדין עם המלעיזים.

ראש הממשלה ההונגרי ויקטור אורבן הפליא אז לעשות כאשר הוא נשא נאום גינוי חריף במהלך דיון בפרלמנט ההונגרי, וטרח להדגיש שוב ושוב שהוא יעשה ככל יכולתו להגן על כלל אזרחי הונגריה כולל האזרחים היהודים, 'אני מגנה ודוחה בשם כל הממשלה בשאט נפש את דברי המפלגה, להתפרצותם של אנשי המפלגה אין מקום בהונגריה, כל עוד שאני בממשלה אך אחד לא ייפגע בפרט לא על רקע דתו או מוצאו, אני וכלל אזרחי הונגריה יגנו על האזרחים היהודיים'.

בוועידת רבני אירופה עוקבים בדאגה אחרי המתרחש בהונגריה לנוכח ריבוי גל מעשי האנטישמיות במדינה.