הממשל האמריקאי החליט להסיר את הסיווג ממאות סרטונים חשובים המתעדים ניסויים גרעיניים שנערכו אחרי מלחמת העולם השנייה • חלק מהסרטונים ההיסטוריים המדהימים צולמו בשחור-לבן, ואחרים צולמו בצבע • צפו

הממשל האמריקאי הסיר בימים האחרונים את הסיווג ממאות סרטונים סודיים המתעדים ניסויים גרעיניים שביצע צבא ארצות הברית בין השנים בין השנים 1962-1945, בהם ערכה ארצות הברית יותר מ-200 ניסויים גרעיניים כדי לבחון וללמוד את כוחותיהם של כלי נשק גרעיניים.

אותם פיצוצים אדירים צולמו כמעט מכל זווית אפשרית וחולקו לכ-10,000 סרטונים שונים שפוזרו לכל מיני מיקומים וצרכים שונים ברחבי המדינה. כעת, לראשונה, עשרות שנים לאחר מכן – כ-4,200 מבין אותם סרטונים עברו תהליך של דיגיטציה וממשלת ארה"ב הסירה את הסיווג של כ-750 מהם.

חלק מהסרטונים ההיסטוריים המדהימים צולמו בשחור-לבן, ואחרים צולמו בצבע. כך או כך הם מאירים באור חדש את אחד הפרויקטים הסודיים ביותר של ארה"ב ומלמדים על ההרסניות הרבה של הפצצות.

מי שעומד בראש הפרויקט הזה הוא הפיזיקאי גרג ספריגס, שמקווה להציל את הסרטונים מריקבון, לנתח אותם מחדש ואולי להצליח לדלות מהם מידע חדש. משום שניסויים מסוג זה הם אסורים על פי האמנה למניעת ניסויים גרעיניים, ספריס גם מקווה שפרסום הסרטונים וניתוח מחדש שלהם יכול לסייע לפיזיקאי נשק ברחבי העולם ללמוד יותר על פיצוצים גרעיניים.

"אין לנו שום מידע מניסויים בכלי נשק מודרניים באטמוספרה", הסביר ספריגס בסרטון קצר שפרסם ברשת שמסביר על הפרויקט. "המידע היחיד שיש לנו הוא ניסויים מהעבר, אז הנושא נהיה קצת יותר מורכב".

ספריגס סיפר כי הצליח עד כה לנתח מחדש בין 400 ל-500 סרטונים בחמש השנים האחרונות. תהליך הדיגיטציה למעשה מציל את פיסות המידע האלה שכן הפילם המקורי הולך ומתכלה. "הסרטונים האלה נמצאים על סף התפרקות ותוך זמן קצר הם כבר יהיו חסרי תועלת לחלוטין", הסביר ספריגס.

באתר Wired דווח כי התהליך של הורדת הסיווג של הסרטונים הוא "משימה בירוקרטית ענקית", שכן על ספריגס למלא מסמך על כל סרטון בנפרד שמבקש את אישור משרד האנרגיה לפרסום. ספריגס הסביר בראיון לאתר כי מכיוון שעצם קיום הניסויים כבר ידוע, אין סיבה להשאיר את סרטוני הפיצוצים מסווגים.

מטרת הפרוייקט כולו היא לא בהכרח להנגיש את התיעוד של אותם ניסויים לכלל הציבור, אלא לבצע ניתוח מחודש באמצעים עדכניים לתוצאותיהם, באופן שיוכל לסייע בהבנה טובה יותר של תחום זה בעידן המודרני ולתקן הערכות מוטעות שהתבססו עליהם בעבר – ולנו לא נותר אלא לקוות שאת כל מה שאנחנו רואים שם לא נזדקק לראות לעולם במציאות ובהווה.

אנחנו כמובן לא נעלה לכאן את כל שישים הסרטונים שפורסמו עד כה, אבל על מנת לתת לכם הצצה לתיעוד הנדיר, ליקטנו עבורכם עשירית מהסרטונים שהותרו לפרסום, ופיזרנו לכם ברחבי הכתבה 6 סרטונים מהמיטב שעלו לרשת.