מזכיר המדינה האמריקני מאשים, כי "הסכם הגרעין שגיבש הממשל היוצא עם איראן, הוא אותה נוסחה כושלת שהביאה לפתחינו את הצרה המתרגשת עם קוריאה הצפונית" • הנשיא טראמפ מזהיר: "איראן אינה חיה לפי רוח ההסכם - יהיו לכך השלכות"

על רקע המאבק שהחל ממשל טראמפ לנהל מול צפון קוריאה, ובצל המתיחות המתמדת עם איראן באשר למימוש 'הסכם הגרעין', נראה כי ארצות הברית צועדת ביודעין ומתוך אסטרטגיה ברורה לקראת מסלול התנגשות מול שתי המדינות.

מזכיר המדינה האמריקני רקס טילרסון התבטא הלילה בענין והאשים, כי "הסכם הגרעין עם איראן הוא אותה נוסחה כושלת שהובילה לצפון קוריאה", לדבריו, בשבועות הקרובים יסיים הממשל לגבש את עמדתו בנושא האיראני ואת המדיניות הרשמית שתונהג בנושא.

בימים האחרונים צוטטו בכירים בממשל כמי שמבהירים כי איראן עומדת אכן בהתחייבויותיה במסגרת מילוי ההסכם וכי בזמן הקרוב יוחלט על הקלות נוספות בסנקציות עליה, אלא שביממה האחרונה, נשמעו זמירות אחרות מפיו של הנשיא.

במהלך מסיבת עיתונאים שקיים יחד עם ראש ממשלת איטליה בסיום פגישתם של השניים האשים טראמפ, כי "איראן אינה חיה לרוח ההסכם".

הנשיא ביקש לחזור על עמדתו כי מדובר בהסכם גרוע ביותר ושלא היה צריך כלל להיחתם וציין, "אנחנו מנתחים זאת בזהירות רבה ויהיה לנו מה לומר על זה בעתיד הלא רחוק".

כזכור, נשיא ארצות הברית הבהיר בתחילת כהונתו כי על אף שהביע ביטחון כי ניתן יהיה לממשל לבטל ולחזור בה מהסכם הגרעין, כי שלפי החוקה והכללים הדבר אינו פשוט כלל ועיקר וכי עליו לפחות לנסות ולהמשיך להתנהל ברוח ההסכם בטרם יחליט על נקיטת צעדים בנושא.

איראן מצידה יוצאת נגד התבטאויותיהם של בכירים בממשל נגד ההסכם ומזהירה מפני ביטולו. שר החוץ מוחמד ג'וואד זריף פנה למקבילו האמריקני ותקף אותו בגין ניסיונותיו להטיל 'האשמות שווא' על ארצו באי מימוש חלקה בהסכם.