הפנטגון פרסם סרטון בו נראים כוחות הצבא האמריקני בפעילות על אדמת סוריה. מדובר בסרטון רשמי ראשון מאז הגבירה ארצות הברית את מאמץ הלחימה נגד דאע"ש, ובו נראים כוחות הארטילריה פועלים יחד עם כוחות החי"ר ומתקדמים לעבר בירת דאע"ש

לא רק באוויר: צבא ארצות הברית פרסם השבוע בפעם הראשונה תיעוד של הלוחמים שלו כשהם נלחמים על הקרקע בסוריה. פרסומים ותמונות לא רשמיות של הכוחות החלו לדלוף כבר בחודש מרץ האחרון, אבל הפעם החליטו בפנטגון להראות איך הם כותשים את אנשי דאע"ש גם מהיבשה, והם עשו זאת בסרטון הכולל צילומים מרחפנים ומהקרקע.

ארה"ב ושאר מדינות הקואליציה העדיפו בשלוש השנים האחרונות לנהל את הלחימה מרחוק והשאירו את המרחב היבשתי לצבא עיראק, לכורדים ולמליציות נוספות, כשהם מגבים אותם מהאוויר וגם בעזרת צוותים מיחידות הקומנדו שלהם. בתחילת השנה הוחלט להגביר את המעורבות הקרקעית ובחודש מרץ נשלחו לסוריה כמה מאות לוחמים מגדודי התותחנים של יחידת המשלוח האמפיבי 11 של המרינס.

בסרטון, הפותח את הכתבה, ניתן לראות תותח ורסטילי שמסוגל לשגר מגוון רחב של תחמושת: מפגזי 155 מ"מ רגילים ועד לפגזים מונחי GPS, טילים, פצצות זרחן, פצצות תאורה ועוד סוגים רבים. "הם שם כדי לספק לכוח המשימה המשולב את היכולת להביס את דאע"ש ולהתקדם עד לבירה שלהם", אמר גורם במרינס.

בסרטון המושקע ניתן לראות את "מלכת שדה הקרב", כפי שמכונה הארטילריה, במלוא עוצמתה. כבר בתחילת הסרטון ניתן לראות מצילומי רחפן את הסוללה במצב ירי, משגרת פגזים למרחק, כשהיא תחת הסוואה בשטח. אפשר לראות שסביב כל תותח נחפרה סוללת עפר להגנה ובצילומים הרחוקים יותר ניתן לראות גם חלק מצוות האבטחה, רכבים ממוגנים עם כלי נשק כבדים וחיילי חי"ר, לוחמים שתפקידם להגן על התותחנים ולאפשר להם לירות גם כאשר הסוללה מותקפת.

בחודשים האחרונים המערבות הקרקעית של ארה"ב במלחמה הפכה משמעותית יותר. למעט התותחנים ועוד כמה מאות לוחמי מרינס, הגיעה לסוריה גם חטיבת סטרייקר (צוות קרב חטיבתי ממוכן שפועל על נגמ"ש סטרייקר) של צבא היבשה. חטיבה כזו מונה בדרך כלל למעלה מ-2,000 לוחמים. לפי הפרסומים, הכוחות האמריקנים נעים עם המיליציות לכיוון בירת דאע"ש. למרות זאת, בפנטגון עדיין מתעקשים שהם שם רק לתמיכה, זאת לצד ההודעה שהם השתלטו על כמה נקודות מפתח בדרך שמובילה לא-ראקה.