Yonatan Sindel/Flash90

מבקר המדינה מתריע: "לא ניתן לקבוע כמה מובטלים יש בישראל"

על פי ממצאי הביניים של הדו"ח עולה כי למוסד לביטוח לאומי אין נתונים בזמן אמת על תעסוקת עובדים, שכרם ועל היקף מבקשי העבודה בעקבות המשבר. לאור זאת, ציין המבקר כי "מצב זה אינו מאפשר לאמוד בזמן אמת את מספר המובטלים והנמצאים בחופשה"
 • " החופש הנורא ביותר בחיי " חני בעדות קשה

  תוכן מקודם

 • "יצליחו בלימודם בזמן הבעל"ט" ברכתו המרגשת של הגאון הרב פינקל

  תוכן מקודם

 • אם אתה משמח את שלי

  תוכן מקודם

 • "המשפחה הגיעה לפת לחם" גדול הדור במכתב המלצה

  תוכן מקודם

דו"ח שפרסם מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן, קובע כי לא ניתן לנקוב במספרם המדויק של המובטלים בישראל. הדו"ח מבהיר את מה שסוקר כבר בהרחבה בתקשורת, שלמעשה כל גוף בישראל מכריז על מספר אחר של מובטלים, יוצאים לחל"ת ודורשי עבודה. המצב הוא – כפי שמתברר הפעם על ידי גורם רשמי – שאיש למעשה אינו יודע באמת כמה מובטלים יש בישראל, על פי ההגדרות השונות.

עוד עולה מהדוח, כי בשל הפערים, קבלת ההחלטות בסוגיה נפגעת, וכי הדבר נושא משמעויות כלכליות רחבות בתקופת הקורונה. לפי הדוח, תיקון הדיווח של מעסיקים על אבטלה וחזרה לעבודה, יכול להוביל לשיפור משמעותי של ההחלטות המתקבלות בנושא שוק העבודה.

ממצאי הביניים של הדו"ח מצביעים, בין היתר, על מצב שבו מקבלי ההחלטות אינם יודעים נתונים חיוניים בזמן אמת, ושמענק דמי אבטלה חלקיים הניתנים לאלו שעובדים בשכר נמוך אינו מיושם בשל חסמים ביורוקרטיים.

לדברי אנגלמן, "מדובר בכשלים שניתן לתקן כבר בעת הנוכחית, וזו מטרתי בפרסום ממצאי הביניים. יישום ההמלצות יסייע להמשך ניהול המשבר, לבחינת חלופות לתוכניות סיוע רלוונטיות ולייעול המענה לאזרחים". המבקר הציג את הממצאים בפני המוסד לביטוח לאומי ומשרד האוצר, כולל המלצות לצעדים שיוכלו לשפר את הסיוע למובטלים ואת השירות הניתן לציבור.

על פי ממצאי הביניים, עולה כי למוסד לביטוח לאומי אין נתונים בזמן אמת על תעסוקת עובדים, שכרם ועל היקף מבקשי העבודה בעקבות המשבר. לאור זאת, ציין המבקר כי "מצב זה אינו מאפשר לאמוד בזמן אמת את מספר המובטלים והנמצאים בחופשה ללא תשלום בעקבות משבר קורונה, ופוגע בהחלטות הממשלה בנוגע לתמיכה באזרחים ובתמריץ החזרה לעבודה".

בדוח צוין כי נתוני האבטלה נמדדים כיום על ידי שלושה גופים שונים: הביטוח הלאומי שסופר את מקבלי קצבת האבטלה לפי מספר התביעות שהוא משלם עליהן; שירות התעסוקה שסופר את דורשי העבודה שפנו לשירות התעסוקה; והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שמתבססת על סקרי כוח אדם שבוצעו לפי הגדרות מסוימות. "בנסיבות אלו לא ניתן לקבוע כמה מובטלים יש באמת, לא ניתן לבחון את סוגיית האבטלה ולגזור מכך את הצעדים הנכונים לשוק העבודה", כותב אנגלמן.

כתבות קשורות

חג בחב"ד: אלפי חסידים יחגגו מחר בכותל הכנסת ספר תורה
כולם, חוץ מהערבים ומרצ: חברי הכנסת נגד החרם של בן אנד ג'ריס
מזג אוויר משוגע באיטליה: "ירד ברד בגודל של כדורי טניס" • צפו
טרגדיה בהרי הקרפטים: מטוס קל התרסק; 3 בחורי ישיבה נהרגו • צפו בזירה
נְצֹר לְשׁוֹנְךָ • שמירת הלשון היומי עם הרב מאיר נעמן
השרה "מכחישת הקורונה" מגיבה: משרד הבריאות עסוק בהשמצות והכפשות
מסכה כפולה וחיסון שלישי: הסיבה האישית של נתניהו לפחד מהקורונה
אבוטבול הקריא בכנסת את מכתב נשיא המועצת נגד הממשלה • צפו
הזמר מיכאל אזולאי בסינגל חדש - 'שמע בקולה'
מעמד 'חלוקת מילגות' לחברי ישיבת בין הזמנים באסטאן בעיר ביתר
הוועדה תבחן: החוק להגנה מפני הסתה נגד חרדים יעלה בהסכמה
מרהיב: סיור בעיר הצרפתית הקסומה של בעלי התוספות • תיעוד

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן