Olivier Fitoussi/FLASH90

אושר בקריאה ראשונה: פיקוח אלקטרוני לחוזרים מחו"ל המחויבים בבידוד בייתי

סגן שר הבריאות יואב קיש הציג את ההצעה ואמר: "נוכח הרצון לבידוד ביתי, וקושי המשטרה לפקח, ועל רקע כך שהחלטנו להגדיל את כמות הנכנסים לישראל ל-3,000, הוספנו כוח אדם לשם הפיקוח", בדבריו אמר כי בכדי למנוע הכנסת מוטציות הדבר נצרך מאוד בכדי לוודא ששומרים על בידוד
 • "המשפחה הגיעה לפת לחם" גדול הדור במכתב המלצה

  תוכן מקודם

 • "כלפי חוץ הכל היה רגיל" נערה מ'סמינר בית יעקב'

  תוכן מקודם

 • הגאון הרב בעדני מבקש: "שלא יבושו בעת שמחתם"

  תוכן מקודם

 • "נקרע לי הלב" הפרמדיק שטיפל ברב פרוש ז"ל

  תוכן מקודם

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת חוק סמכויות מיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה החדש – בידוד בפיקוח טכנולוגי של אדם שנכנס לישראל, תשפ"א-2021. בהצעה תמכו 5 ללא מתנגדים והיא תועבר לוועדת חוקה להכנתה לקריאה שנייה ושלישית.

הצעת החוק מבקשת לתקן את חוק סמכויות מיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה החדש ולהוסיף לו הסדר המסמיך את הממשלה להכריז, בנסיבות מסוימות, כי כל מי שנכנס לישראל או מי שנכנס ממדינות מסוימות ומחויב לשהות בבידוד בביתו (או במקום אחר העומד לרשותו) יידרש לקיים את הבידוד כשעמו אמצעי פיקוח אלקטרוני, דוגמת אמצעי פיזי (צמיד אלקטרוני) או יישומון (בטלפון הנייד שלו) שמטרתו להבטיח את קיום הבידוד.

זאת לאור ניסיון העבר שלפיו רבים מחייבי הבידוד הביתי מקרב החוזרים מחו"ל אינם מקיימים אותו כנדרש. על-פי המוצע, מי שלא נתן הסכמתו לקיים את הבידוד עם אמצעי פיקוח אלקטרוני או לא יעמוד בתנאים הקבועים בחוק לעניין זה, יישלח למלונית, ישוחרר לבידוד בית בלא אמצעי פיקוח טכנולוגי (למשל, קטינים) או ישוחרר לבידוד בית בתנאי בידוד לא מלאים.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "במהלך תקופת המגפה, ריצוף גנומי של הנגיף הראה שהוא משתנה דרך מוטציות במבנה החומר הגנטי שלו ונוצרים וריאנטים שונים המכילים מוטציות מאפיינות. מצב זה מחייב לפעול בכל דרך כדי למנוע את הפצת הנגיפים המוטנטיים שייתכן שנושאים תכונות שיש בהן כדי להחמיר משמעותית את מצב התחלואה בישראל".

"ישראל לא יכולה להרשות לעצמה החמרה נוספת. יש 'לקנות זמן' להשלמת מבצע חיסוני הקורונה שמתקדם במהירות בישראל, ולצד זאת יש למנוע כניסה של וריאנטים חדשים שעלולים להפוך את החיסון ליעיל פחות".

"הכנסת זן חדש עם יכולת הדבקה מוגברת ועמידות לחיסון עלולה, לפי המידע הקיים, לאיים על יעילות החיסונים שכבר ניתנו למיליונים מתושבי ישראל (הן במנה אחת והן בשתי מנות). קיים סיכון מוגבר כי הנכנסים לישראל מחו"ל יביאו עימם וריאנטים אלה או אחרים, והם יתפשטו במהירות, כפי שקרה עם הווריאנט האנגלי. מועד הגילוי של וריאנט חדש במדינה הוא כמעט תמיד מאוחר מדי למניעת הפצתו".

"חיסון רוב האוכלוסייה הוא האסטרטגיה הנבחרת ליציאה מהמגפה. כניסה לישראל של וריאנט חדש העלול לגרום לעמידות לחיסון, יוצרת חשש ממשי לשלילת הנשק העיקרי לבלימת המגפה. כאמור, וריאנט כזה עלול גם לאיים בהדבקה חוזרת בקרב כ–000,765 המחלימים. זוהי סכנה ממשית לעלייה בתחלואה ובתמותה, וסכנה ממשית לבריאות הציבור, ויש לנקוט צעדים מהירים כדי לבלום אותה."

סגן שר הבריאות יואב קיש הציג את ההצעה ואמר: "נוכח הרצון לבידוד ביתי, וקושי המשטרה לפקח, ועל רקע כך שהחלטנו להגדיל את כמות הנכנסים לישראל ל-3,000, הוספנו כוח אדם לשם הפיקוח, ולאחר בדיקות שונות, הגשנו את הצעת החוק, שעל כניסת הנכנסים לישראל יהיה חובת בידוד בביתם תוך שימוש באמצעי פיקוח אלקטרוני – צמיד אלקטרוני או אמצעי אחר, אדם שיתנגד יופנה למלונית. אנחנו יכולים לדעת באמצעות כך שאדם לא יוצא מביתו אבל לצד כך אדם צריך להקפיד על הבידוד הביתי, לא להיפגש עם אחרים בביתו, יש פה גם את האחריות האישית שלנו.

יש את עלות הציוד, עד היום שולמו מאות מיליונים על המלוניות, נשאלת השאלה האם כל אזרחי ישראל צריכים לשלם על זה, או האם אדם שעשה זאת מיוזמתו צריך לשלם על זה, כמו ששילם על כרטיס הטיסה, ישלם על הציוד. אני חושב שזה המודל שצריך להיות, הוועדה תחליט על זה. אני חושב שזה צריך להיות זהה גם לעניין מלוניות וגם לעניין הציוד, קרי שאם אדם משלם אז זה על שניהם ולהיפך."

כתבות קשורות

ישראל הולכת לחיסון שלישי? ועדת החיסונים תתכנס ותצביע בעד המהלך
מסכה כפולה וחיסון שלישי: הסיבה האישית של נתניהו לפחד מהקורונה
מתקפה על השרה: "שני מיליון תלמידי ישראל שבויים בידי מכחישת קורונה"
גפני בנאום חריף נגד רה"מ: "נפתלי בנט הוא הרוצח של חולי הקורונה" • צפו
בדיקות ביתיות ובדיקות מהירות: כל מה שצריך לדעת על הבדיקות החדשות
מגיפת הקורונה בשיא חדש: יותר מ2,000 נדבקים חדשים ביום אחד
בכיר 'כחול לבן' מפתיע: הממשלה הקודמת התנהלה טוב יותר עם הקורונה
תקלה: מבודדים שוחררו בטעות - והדביקו אחרים בנגיף הקורונה
הגבלות נוספות: החל מהלילה לא תותר כניסת מלווים לטרמינל הנוסעים בנתב"ג
יולדת שלא חוסנה חלתה בקורונה ומצבה קריטי; זינוק במספר החולים הקשים
97 חולים קשה - פרופ' אש: "אם המגמה תימשך נצטרך צעדים נוספים"
נתונים מעודדים: מרבית המחוסנים שחלו בקורונה לא הדביקו אנשים אחרים

2 תגובות

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן