מיוחד: ראיון עם סגן ראש העיר נתניה, חגי חדד

ראיון מיוחד עם סגן ראש העיר נתניה, על חינוך בלתי פורמאלי, הציבור החרדי בעיר • וגם: יום העצמאות הקרוב - "יום שכולו תורה"
 • האימון שלך שווה יותר עם GO >>

  תוכן מקודם

 • 12 יתומים זעקו השבוע ברוך דיין האמת וכעת הם זועקים אליך

  תוכן מקודם

 • מזעזע: נפטר שבוע לפני חתונת ביתו

  תוכן מקודם

 • לא סתם ברכה זו גזירה לכל דבר ועניין

  תוכן מקודם

[הראיון פורסם ב'יהדות בשרון', ואנו מביאים אותו כפי שהובא בעיתון]

"24 שעות של רצף חינוכי", זו הסיסמה החרוטה בראש העשייה הרבה של סגן ראש העיר נתניה ר' חגי חדד, יו"ר סיעת ש"ס בעירייה המונה כארבעה חברים. מלשכתו, הוא מנהל אימפריה שלמה של פעילויות תרבות להנאתם של עשרות אלפי תושבי העיר. מתוקף תפקידו כממונה על העמותה לחינוך בלתי פורמלי, דואג חדד לכל מה שקשור לניצול יעיל של שעות הפנאי, והעשרת החיים ואיכותם. העמותה מפעילה מרכזים הפרוסים בכל רחבי העיר ובהם רשת הספריות העירוניות, מרכזים קהילתיים, מרכזי נוער, מוסדות השכלה למבוגרים ומרכז לתרבות תורנית.

מהו בעצם חינוך בלתי פורמלי?

חדד: חינוך בלתי פורמלי, זה כל מה שיכול למלא את יומו של את התושב ולפתח את ההשכלה שלו. אלא שבעוד בחינוך הפורמלי בבתי הספר וכדומה הוא מקבל את חומר הלימודים ה'רגיל' וממשיך בשגרת יומו, כאן אנחנו מאפשרים לו להעשיר את הידע שלו ולמלא את הזמן שלו במגוון רחב של דברים שמשלבים הנאה עם תרבות. למשל, העמותה לחינוך בלתי פורמלית, אחראית על נושא הנוער בעיר. היא מקיימת חוגים, קורסים, פעילויות, אירועי תרבות ועיון, בריאות וספורט. ספריות עירוניות, כמובן גם למבוגרים.

זהו גוף כלכלי?

חדד: "ממש לא. העמותה לחינוך בלתי פורמלי כשמה כן היא, עמותה, הפועלת ללא מטרות רווח. אנו נהנים מתמיכתה של העירייה, בד בבד עם שיתופי פעולה עם משרדי ממשלה וארגונים פילנטרופיים בארץ ובתפוצות. תושב העיר לא אמור לשלם הרבה על שירותי הפנאי והעמותה מסבסדת את המחירים ובעצם מאפשרת הזדמנות שווה לכל נפש במקביל להתאמת מגוון שירותיה לצרכים המשתנים של הציבור".

חגי חדד סגן ראש העיר נתניה (2)

הציבור החרדי גם נהנה מפעילויות העמותה?

חדד: "כמו כל מגזר אחר בעיר, בוודאי שחלקו של הציבור הדתי והחרדי לא נופל. ישנו תקציב של תרבות תורנית, עמו אנו מקיימים פעילות שנתית שוטפת בשיתוף עם עמותות אחרות. הפעילות מתקיימת במספר מוקדים ברחבי העיר וזאת על מנת לתת מענה לציבור החרדי על כל גווניו שייהנה מפעילות המתאימה לאורח החיים שלו".

מה למשל אתם מציעים לציבור הדתי לקראת יום העצמאות הקרוב?

חדד: "חשוב להבהיר שבכל חגי ישראל, התרבות החרדית משתתפת. ביום העצמאות, אנחנו נקיים בשני מוקדים מרכזיים "יום שכולו תורה", פעילות שמתוקצבת בין היתר על ידי העמותה. בל"ג בעומר הקרוב יהיו מגוון פעילויות בחרבי העיר שממומנות בסיוע שלנו. אבל זה לא רק עכשיו, לאורך כל ימות השנה התרבות החרדית מתקצבת פעילות לילדים וכגון: הצגות, מתנפחים וכדומה ומתכוונים להרחיב במידת האפשר פעילות זו".

התפתחותה של המחלקה לתרבות תורנית וחרדית בעמותת החינוך הבלתי פורמלי לסדר גדול שכזה, הינה יחסית חדשה. "הפעילות שמתבצעת בשנים האחרונות אכן לא הייתה בהיקף גדול כזה", אומר ר' חגי חדד ל'יהדות בשרון', ומסביר כי "אני מרגיש שיש הענות של ראש העירייה לצרכים אלו ועל זה אנחנו מברכים, היא רואה בזה מטרה קדושה לתת מענה לכלל הציבור ומעודדת את הפעילות".

כיום, מונה המחלקה פעילות יומיומית בשישה מרכזים חרדיים שנפתחו ברחבי העיר במשך שלוש השנים האחרונות המפוזרים ברחבי העיר עם תקציב של למעלה ממיליון ₪. המרכזים הממוקמים בשכונת בן ציון, ברח' אברהם שפירא, בשיכון סלע, בקריית נורדאו, בקרית צאנז, בעין התכלת ובחב"ד, נהנים מתקציבי העמותה מתקציבי העמותה ומקיימים פעילות לילדים, נוער ומבוגרים, לצד אירועים וכנסים במשך השנה ובעיקר בתקופות החגים.

חגי חדד סגן ראש העיר נתניה (1)

לא רק בפעילות הללו תומכת העמותה, לדבריו, העמותה מסייעת בתקציבי גם לארגונים כמו 'אור לנוער' שפעילותם עושה הד אדיר בעיר, או תנועת 'אל המעיין' שבניהולו של הרב יואל קקון הפועלת מזה שנים בעבודה רבה, וזוכה לתקציב שנתי ענק בכל שנה. הרשימה, הינה ארוכה אך חדד לא אובה להיכנס לפרטים הללו. "העיקר הוא שהתושבים נהנים ולא סתם הכרזת פעילות לצורך פרסום נטו", הוא מסתייג.

כעת, לאחר ימי הפסח בהם חולקו על ידי ר' חגי מאות חבילות מזון של 'קמחא דפסחא' לכלל תשובי העיר במימון פרטי שלו, הוא נערך לימים הבאים.

אתה יכול לתת דוגמאות לפעילות בקיץ הקרוב?

חדד: "אנו עובדים כעת על שלושה אירועים גדולים בתחום התרבות לציבור החרדי-דתי. בעזרת ה' הם יתקיימו לאחר ספירת העומר. על פי המתוכנן תתקיים הפקה ענקית של הצגת ילדים, ערב חזנות עם מיטב הפייטנים מן השורה הראשונה כמו יחיאל נהרי ומשה חבושה וגם כמו תמיד, ערב של הרצאות מרתקות על חינוך ילדים והבית היהודי".

אי אפשר לשוחח אתך מבלי להזכיר את הרב שמעון גבאי…

חדד: "הרב גבאי זצ"ל היה אחד מגדולי הדור. ככל שהתקרבת אליו יותר, ראית עד כמה הוא ענק. היינו מדברים רבות בקביעות, כאשר הוא היה מקדיש לי מספר זמן קצר, בדקות בהן לא עסק בלימוד, ומסייע בעצה ותושייה על כל מה שקשור לעשייה בעיר. ההתמודדות עם האבדן המשמעותי, אינה פשוטה. אבל הקב"ה השאיר לנו את הרה"ג יוסף חיים שליט"א, ואת הרה"ג משה בן משה שליט"א, שימשיכו להשפיע מתורתם לתושבי העיר היקרה שלנו".

איך אתה יכול לסכם את הקדנציה עד עתה?

חדד: "אני מלא סיפוק על מה שהיה בעזרת ה' על מה שעוד יהיה, יש הרבה דרך לפנינו. משמח להביט בהתפתחות הפעילות הציבורית, מתוך תחושת שליחות של אלפים מתושבי נתניה אשר זוכים לקבל מענה בפעילות חינוכית ותורנית דתית וחרדית".

כתבות קשורות

"הילדים חוו טראומה" תושב השכונה בעדות מצמררת
אייכלר: "כולם מזועזעים מאדם שצעק כמו חיה, אבל הוא מייצג הרבה אנשים"
אלסקה: מפגן עוצמה ואחדות של כלל ישראל בהכנסת ספר תורה למרכז חב״ד
בין הזמנים: האדמו"ר מגור יצא להליכה במשעולי העיר צפת • צפו בתיעוד הנדיר
מעמד נרגש בסיום השנתי של מנו"ף בעיריית ב"ב באמצעות 'איגוד הסמינרים'
מאות שלוחי חב"ד בברית המועצות לשעבר התכנסו בקזחסטאן
העיר אלעד לובשת חג לקראת השבת ההיסטורית בראשות האדמו"ר מויז'ניץ
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם שְׁלִישִׁי • כותרות העיתונים – כ"ה באב ה'תשפ"א
'וחי בהם': מרן נשיא המועצת פסק לקבל החיסון השלישי
לראשונה, מסע תפילות נדיר בערב ראש חודש אלול "מתעטפים בתפילה"
אסון בביתר: הרב לוי צבי פורייס נפטר בפתאומיות והותיר 4 יתומים
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם שֵׁנִי • כותרות העיתונים – כ"ד באב ה'תשפ"א

5 תגובות

 1. כל הכבוד לעיתון "יהדות בשרון" ראיון מדהים!!!! העיתון שלכם פשוט יפה ומוצלח!כל הכבוד לכם.יישר כוח! תעלו ותצליחי אמן…!!!

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן