"החוק מלמד את הציבור הישראלי לשקר"

העיתונאי בנימין רבינוביץ' יצא לשוחח עם הרה"ג רבי יוסף שלוש שליט"א יוזם כנס הרבנים והרב האזורי דרום השרון, על הסכנה הטמונה ב'חוק צוהר', או, כפי שמגדיר זאת הרב שלוש, 'חוק השקר'
 • גם מעדן שוקולד אמיתי וגם גלילי וופל קראנצ'י? בואו להכיר מקרוב >>

  תוכן מקודם

 • 31 יתומים נישאים בחודש תמוז

  תוכן מקודם

 • ברוך דיין האמת: הרב ברוך יהושע דים, אב לעשרה ילדים

  תוכן מקודם

 • מהילדות המאושרת ועד הרגע הנורא מכל

  תוכן מקודם

בתחילת השבוע התכנסו מאות מרבני ישראל, כדי למחות ולהביע קול זעקה נגד הכוונה לחוקק את מה שמכונה "חוק צוהר". אני מפנה את השאלות לכב' הרב שנמנה עם יוזמי הכינוס וכמי שעומד בראש ארגון הרבנים הארצי בהתיישבות; מדוע רבני ישראל רואים בחומרה כה רבה את פתיחת רישום הנישואין שיהפוך לארצי במקום מה שנהוג כיום?

הרב שלוש: החוק לפתיחת אזורי רישום הנישואין המכונה חוק צוהר הוא חוק מסוכן ביותר ממספר סיבות: א. כל רב במקומו ובפרט במקומות קטנים מכיר את הציבור שלו, ומכיר את הבעיות, ובכנס הרבנים הארצי שהגיעו לשם רוב רבני ישראל, שהתקיים ביום ראשון האחרון בבני ברק,סיפרו הגר"ש קוק שליט"א רבה של רחובות, הגר"י פרץ שליט"א רבה של רעננה והגר"י שיינין שליט"א רבה של אשדוד, על מקרים חמורים שהם מכירים בעירם שהם מנעו מהם להינשא, והנישאים הלכו למקומות אחרים כי שם לא מכירים אותם. בנוסף, נוצר קשר ברישום הנישואין בין הרב לבני קהילתו, ובזה יש הפסד לאידישקייט.

ב. החוק הזה נועד ללמד את הציבור הישראלי לשקר. אני קורה לחוק הזה לא חוק צוהר אלא חוק השקר, מפני שאדם שיש לו בעיה ילך למקום אחר. וכי אדם שלא מוצא חן בעיניו בית המשפט במקומו, בוחר לו שופט או את הפקיד שנמצא בעיר אחרת, מפני שפה הוא יודע שהוא מכיר את הבעייתיות שלו? דבר חמור כזה יכול להיעשות רק בענייני דת.

ג. החמור מכל זה שהחוק הזה יביא בדיוק את התוצאה ההפוכה – של פתיחת ספרי יוחסין. הניזוקים הגדולים מכך יהיה הציבור החילוני, ואז נחצה פה לשני עמים רח"ל. אם לא די בכך, הרי שגם בחו"ל לא יקבלו תעודות נישואין מהארץ.

ד. עד כה הכנסת לא התערבה בנושאים ששייכים לעולם הרבנות, ועתה עם התערבות הראשונה בתחום הנישואין, הדבר יגלוש לעוד הרבה ענייני דת, ולדוגמא: פתיחת אזורי הכשרות, כך שת"א תיתן כשרות ברעננה ובכפר סבא ובכל הארץ, והוד השרון תיתן בירושלים ובת"א ובפתח תקוה וכו'. מדוע להפוך את הדת למסחר?

למשל: באים כמה רבנויות לבית עסק, או לחילופין בית עסק הולך לכמה רבנויות, ומי שמיקל יותר בירקות עלים ללא חשש תולעים, בישולי עכו"ם, תרומות ומעשרות, ערלה, בשעות השגחה ופיקוח, ממנו יבקשו תעודת כשרות, וזה יביא לכך, שכל המרבה בהיתרים יבואו אליו, ורמת הכשרות תרד באופן קיצוני.

ה. הכל יודעים שאם יש בעיות חיתון, או בירורי יהדות וכו', הבעייתיים כבר ידעו להיכן ללכת. מספיק מקום אחד כזה או שניים ולשם יגיעו כל הבעיות.

ו. החוק יגרום למועצות הדתיות נזק כספי גדול עד כדי קריסה. גם כך ממילא מצבם הכספי קשה, ואם החוק ימומש, הרי שכספי האגרות ילכו למקום אחר. ישנם עוד שיקולים כבדי משקל לכך שיש להתנגד בכל התוקף לחוק הזה.

מה ומי עומד מאחורי היוזמה והחקיקה לפתיחת רישום הנישואין בכנסת?

הרב שלוש: מחוקקי החוק הם ח"כ שנלר, ועתה הצטרפה לחוק דומה, ומסוכן יותר, חה"כ פאינה קירשנבאום מישראל ביתנו, במטרה ליצור מצב של הרע במיעוטו… שני הצעות החוק מסוכנים וחמורים ביותר. העומדים מאחורי הצעות החוק הם הגוף שנקרא "רבני צוהר". בתחילה הם ניסו להסתיר זאת, אך הדברים היו ידועים מראש והיום ידועים לכולם.

מדוע דווקא "רבני צוהר" הם אלו שעומדים מאחורי יוזמת החקיקה?

הרב שלוש: חלק גדול ממה שנקרא "רבני צוהר" לא מאושר לעריכת חופה וקידושין. לפנים בישראל ערכו את החופות רק המרא דאתרא וראשי הישיבות, ולצערינו הרב, היום הפכו עורכי החופות לזמרים, ולזילות איומה, וזה בגלל רצונם של צוהר לתת הכרה גם למי שלא עומד בקריטריונים הכי פשוטים ומובנים.

היה נדמה שהמאבק מאחוריכם, ולפתע שוב הרבנים נאלצים לקום ולזעוק. מה קרה עכשיו?

הרב שלוש: אכן היה נדמה שסכנת הצעת החוק מאחרינו, אבל לפתע קרה דיל מפורסם, נורא ואיום, של מכירת עקרונות ויסודות היהדות תמורת חוק אחר. היות שכל העולם יודע על הדיל, ואמרו אותו בריש גלי הרבה אנשים ברי סמכא, אין צורך לפרטו, לרוב חומרתו.

האם עדיין עומדת הסכנה בעינה של הפרטת מערך הכשרות בארץ ומה הם המניעים מאחורי יוזמה זו?

הרב שלוש: לפני כשנה וחצי עמד לעבור בוועדת שרים חוק הכשרות, שמשמעותו לקיחת כמעט כל הסמכות מידי הרב "המרא דאתרא" ולהקים גוף של 13 אנשים שינהלוהו, שמתוכם 6 חילוניים. זעקנו על הדבר, ובס"ד כמה שעות לפני הדיון בוועדת שרים זה נעצר, והקמנו ועדה רצינית לכשרות שניהל אותה ידידנו עו"ד מרדכי איזנברג הי"ו, והחוק נעצר. והנה עתה שמענו שבתוכנית העבודה של משרד הדתות לשנת 2012 שנפגשו בכירים ממשרד הדתות עוד מספר פגישות במטרה לקדם את הצעת חוק הכשרות, בגיבוי מלמעלה. זה דבר חמור, ונקווה שיחזרו בהם. אנו בס"ד נמשיך לעמוד על המשמר יחד עם כל רבני ארץ הקודש, כדי לסכל יוזמות מסוכנות וחמורות מעין אלו.

כתבות קשורות

וְרוּחַ נָכוֹן חַדֵּשׁ בְּקִרְבִּי: מרן הגר"ד לנדו הגיע לקעמפ של הישיבה ושורר ניגוני רגש • צפו
יובאו לקבורה עוד לפני שבת: גופותיהם של הרוגי התרסקות המטוס ימריאו מקייב
החברים מיררו בבכי במסע הלווית הבחורים שנהרגו בהתרסקות המטוס • צפו
הטרגדיה בבני ברק: אשת הבדחן הידוע מבני ברק היא האישה שנדרסה למוות
הצלחה חסרת תקדים בהרשמה לישיבת 'תפארת יונתן יהושע' 
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם חֲמִישִׁי • כותרות העיתונים – כ' באב ה'תשפ"א
"תודה לך בורא עולם": כך הגיב האב על פטירת בנו באסון התרסקות המטוס
בדיקות באומן וטיסות דרך טרמינל 1: המתווה המתגבש לקראת ראש השנה
מעמד נדיר: האדמו''ר מקוסוב ארה"ב ערך את מעמד הישועות באתר שילה הקדומה
מחדל: הרופאים שחררו אותו לביתו, ואז הוא התמוטט
ממונסי, לונדון וויליאמסבורג: אלה שמות הבחורים שנהרגו בהתרסקות המטוס
חג בחב"ד: אלפי חסידים יחגגו מחר בכותל הכנסת ספר תורה

תגובה אחת

 1. הרבנים בישובים כפופים לרבנות הראשית, הקובעת את הנחיות הרישום לנישואים.
  יש רבנים שלא מקבלים את הוראות הרבנות הראשית.
  במקום לסלקם הרבנות מחרישה ונותנת לרבנים אחרים לרשום לנישואין במקום הרבנים שמסרבים.
  מה שהחוק עושה הוא לתת אישור חוקי למצב הקיים.

  כינוסים לא יועילו כל זמן שמי שמסובב את הרב עובדיה יוסף מעדיך את הרב עמאר כרב ראשי בהמשך תמורת חוק צובר.
  זו האמת לצערנו.

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן