משתמשי הדרכים הבין עירוניות מכירים היטב את תוספות השוליים שמעבר לקו הצהוב. בעגה מקצועית, נקראים שוליים אלה: "שוליים סלחניים". ד"ר יעקב צורי: "באחריות המדינה להרחיב את שולי הכבישים כדי לצמצם את תאונות הדרכים".

הכותב: ד"ר יעקב צורי, מנהל מקצועי של חברת גו-אפ לפיתוח מנהלים וארגונים בציבור החרדי.

"ברבים מכבישי הארץ אין שוליים מספיק רחבים", טען כתב הטלוויזיה בדרמטיות בכתבה חדשותית שעסקה בסיבות הגורמות לתאונות דרכים, "באחריות המדינה להרחיב את שולי הכבישים כדי לצמצם את תאונות הדרכים", הוסיף בפסקנות.

משתמשי הדרכים הבין עירוניות מכירים היטב את תוספות השוליים שמעבר לקו הצהוב. בעגה מקצועית, נקראים שוליים אלה: "שוליים סלחניים". מהנדסי הכבישים ומומחי הדרך מחשבים כל סנטימטר על פי מדדים מדוייקים, במטרה להוסיף את השוליים הסלחניים, מתוך ידיעה שהוכחה במחקרים רבים: במקומות עם שוליים סלחניים, מתרחשות פחות תאונות דרכים.

סודם של השוליים הסלחניים, הוא סודם של יזמים פורצי דרך, מנהלים מוצלחים ומנהיגים שיודעים להוביל קדימה. הסוד טמון ביכולת לסטות מהדרך ולחזור לדרך הישר, לבצע טעויות קטנות אך לדעת לתקן את הדרוש תיקון.

הדבר החשוב ביותר בדרך, הוא המיקוד במטרה. כדי להגיע בשלום אל היעד, יש לדעת מה הוא היעד ולשאוף כל הזמן להגיע אליו. אנשים שממוקדים במטרה, לא מפחדים לטעות. הם יודעים שבדרך אל היעד הם עלולים לבצע סטיות מהכביש הראשי, אך המיקוד במטרה מחזיר אותם אל דרך המלך.

אלה הם השוליים הסלחניים. רוחבם של השוליים, מאפשר לנו לא להיות ממוקדים בשוליים, אלאל להסתכל קדימה ולא לפחד מהטעות. מי שעסוק בפחד מהירידה לשוליים, מבטו יוסט תמיד לעבר שולי הכביש והוא לא יהיה ממוקד במטרה ובדרך.

לקראת יום הכיפורים, אנחנו עסוקים בבקשת סליחה מבני משפחותינו, מחברינו ומהקולגות שלנו, אבל אנחנו שוכחים את הסליחה לעצמנו. "השוליים הסלחניים", יכולים לבוא לידי ביטוי במהלך היום-יום באינספור צורות. זה יכול להיות כשמנהל מעדיף להתעסק בהובלת העובדים קדימה במקום במניעת טעויות, וזה יכול להיות ברמה האישית של הבנת מרחב הלמידה שהוא מרווח הפעילות האישית, לדעת לא להיות נוקשים עם עצמנו אלא להרים את הראש לאחר נפילה ולהמשיך קדימה אל המטרה.

חשוב להדגיש, השוליים הסלחניים אינם עידוד לטעויות, אלא עידוד לדיאלוג פנימי, דיאלוג אישי, דיאלוג עם העובדים והסביבה, לוודא שאנחנו לא עסוקים בחרדה האינסופית מהפחד לטעות, אלא עסוקים בלהתמודד עם האתגר שנקרה לפנינו ולעבור אותו בצורה הטובה ביותר.

לכל אחד יש את אמות המידה שלו למדידת הצלחה, אך דווקא בימים אלה של עשרת ימי תשובה וערב יום הכיפורים, יש לשים לב שאמות המידה כוללות גם את השוליים הסלחניים.

שוליים סלחניים אינם מבטאים אדישות לטעויות, הם בסך הכל הפס הצהוב שמאפשר לנו לתקן את הטעות. בהיעדר שוליים סלחניים אנחנו עלולים למצוא את עצמנו מוטלים הפוכים בצידי הדרך ללא יכולת חזרה.