מהפכה חרדית בהולנד: קהילה חדשה בעקבות פיטורי הרב רלב"ג

בלעדי: לאחר שהרב רלב"ג פוטר על ידי קהילת אמסטרדם בשל שמירה על עקרונות הדת, קמה קהילה חדשה חרדית אותנטית במדינה: 'מחזיקי תורה' • רב הקהילה ל- JDN: "התאחדנו על מנת להרבות כבוד שמים"

פרסום ראשון: קהילה חרדית חדשה, הנאמנת לאורח החיים החרדי האותנטי, הוקמה היום (ג') כאשר הרה"ג פדווא שליט"א עומד בראש הקהילה החדשה באמסטרדם.

הקמת הקהילה מהווה תפנית מסעירה ומשמחת בהיסטוריה של קהילה זו, על רקע ההתפתחויות האחרונות במקום – המסוקרות בכל כלי התקשורת.

הרב פדווא, המכהן כבר שנים כרב של הזרם היותר-חרדי בתוך הקהילה הגדולה, ישמש רשמית כראש הקהילה החרדית שמתנתקת, למעשה, מהקהילה הישנה.

"אנחנו כאן כבר 4 שנים, והתאחדנו על מנת לשמר את אורח החיים החרדי עבור הציבור הדורש זאת", אמר הרב בראיון כהונה בלעדי ל-JDN.

קרא עוד:

[postim]

לפני כשבוע התפוצצה פרשיית ה'קהילה החרדית' באמסטרדם בכלי התקשורת הכלליים בישראל ובעולם, לאחר שרבה המפוטר של הקהילה, הרב רלב"ג שליט"א, עמד בתוקף על עקרונות דת משה וישראל והתנגד לנישואין המקעקעים את יסודות ההלכה היהודית.

עמד על ההלכה ופוטר

התנגדותו, שנחתמה במכתב של כ-150 רבנים נוספים, היכתה גלים בקהילה ההולנדית שעד היום נקראה 'חרדית' ומנתה כ-5,000 חברים. הקהילה הנ"ל הינה מתירנית ביותר ולמעשה רובה חילונית.

ראש הקהילה החליט לפטר את הרב על רקע הבעת עמדתו הנחרצת בעד ההלכה, כפי שפיטרה לפני כהונתו של רלב"ג רבנים נוספים אחרים שהיו מדי 'שמרנים' לטעמה, והוחלפו בתדירות גבוהה.

הפיטורין הללו היו "הקש ששבר את גב הגמל" של החרדים במקום והסיבה המרכזית שהביאה להקמת הקהילה החדשה: 'מחזיקי תורה'.

"לפני מספר שנים, כאשר ראינו שהקהילה מתירנית ביותר, התבקש הרב פדווא להגיע משווייץ ולכהן כאן כרב", מספר בשיחה עם JDN ר' מ', אברך חסידי תושב אמסטרדם, החפץ בעילום שמו. "הוקם בית מדרש על מתחם של בנק ישן, המשמש מקום התפילה לזרם החרדי בשבתות, בו מתקיימים השיעורים בערבים, הוא למעשה מהווה את המרכז התורני כבר ארבע שנים, ועכשיו הפך לקהילה בפני עצמה".

מכתב ההכרזה הרשמית על כינון הקהילה החרדית החדשה

כ

"לאור ההתפתחויות האחרונות, שניים מנציגי הזרם החרדי בתוך הקהילה; ר' יעקב סנדרס ור' ישראל לאהנשטיין הי"ו, הכריזו בהודעה רשמית שהופצה בקרב כל רבני אירופה, על ההתנתקות הרשמית מהקהילה הגדולה לקהילה נפרדת, ולא כזרם עצמאי בתוכה, כפי שהיה עד היום", מספר מ., "אין כאן מחלוקת בין שתי קהילות חרדיות, אלא ממש קהילה חרדית מול קהילה כמעט חילונית לגמרי".

מאבקים משפטיים

"למרות זאת, חרף ההכרזות החגיגיות על פרישה מוחלטת, עדיין לא ניתן לומר שהוקמה הקהילה החדשה, כיוון שיהיו מאבקים משפטיים רבים בבתי המשפט של הולנד לגבי הפרישה החוקית; כיצד יחולקו בתי הקברות, המקוואות ועוד. לקהילה החרדית של הרב פדווא אמנם ישנה קרן גדולה מפיצויי המלחמה שמחזיקה אותה, אך עדיין, צפויות פרוצדורות משפטיות רבות".

לשם שמים

בשיחתנו עם הרב פדווא הוא טוען כי הקהילה כבר חיה וקיימת גם משפטית. "לא ידוע לי על כל מאבקים משפטיים או מנהליים הצפויים. אנחנו קבוצה שמעוניינת להתאגד ולהקים קהילה, אין לכך כל מניעה חוקית", הוא אומר. "כל שעשינו הינו עבור שמירת חומות הדת, ונקווה שה' יצליח בעדנו".

המהלך מהווה תפנית היסטורית בתולדות הקהילה היהודית באמסטרדם. זו התקומה החרדית הרשמית של הקהילה מאז חורבנה במלחמת העולם השנייה.

6 תגובות

לא הבנתי
פטרו את הרב רלב"ג, (אגב מה שמו בישראל)
ומכתירים כפיצוי את הרב פדווה??

למה לא נותנים לרב רלב"ג להיות מרבני קהילה זו.
האם בגלל שעמד על עקרונות התורה יסולק גם מהקהילה החרדית?
צריך למצוא איך לשלב אותו עם הרב פדווא. למשל אחד דיין אחד רב, וכדו'

האם זה כל הקהילה או שזה רק נכבדיה?

קהילה חדשה? מעניין מאוד….אם זכרוני לא מטעני, בדיון הראשון שהתקיים שלשום, יום ראשון, בו נכחו "חברי הקהילה" המיועדים, 99% מהמשתתפים היה נגד הרעיון של קהילה חדשה.
למעשה, הקהילה החדשה מונה רק את מר סנדרס ומר ישראל לאהנשטיין וכמובן את הרב פדווא.
ועל זה נאמר: 'אל תאמין לכל מה שכתוב בעיתונים'…

הרב רלבג לא פוטר, הוא התבקש לבא לאמסטרדם מניו יורק לדיון. בינתיים הוא הושהה. אין סיבה להניח שהוא יפוטר.

מר סנדרס כלל לא חתם על מכתב זה.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *