שלהבת יוקדת בממלכת הכפור: מרכז יהודי חדש במרכז סיביר

לפני עשרות שנים גורשו אבותיהם לשם בכוח, כעת הצאצאים זוכים להשבת הכבוד היהודי והראוי • גלריה מרגשת ממרחקים
 • מעמד התרת קללות בעמוקה וכפי שקביל מאביו מרן הגר"י אדלשטיין זצ"ל, יזכו בזכות כח הצדקה והתפילה מידה כנגד מידה להתארס עד ראש השנה תשפ"ב

  תוכן מקודם

 • ההבטחה הזאת נותנת לי כח לשרוד

  תוכן מקודם

 • 'הגיע זמן הפירעון' משפחת כהן מבקשת עזרה

  תוכן מקודם

 • עזרו לאבא ואמא לשמור עלי

  תוכן מקודם

אבאקן הוא שם שלא אומר כמעט כלום לקורא הישראלי הממוצע, אך מקפל בתוכו סבל ודיכוי רב שסבלו מאות ואלפי יהודים שהוגלו בכוח לעיר זו, כעונש מר על שמירת תורה ומצוות באותם ימים אפלים וקשים בכלל וליהודים בפרט, החל מימי הצאר ניקולאי הרוסי.

העיר אבקאן היא בירת רפובליקת חקסיה שבדרום-מרכז סיביר, וכוללת בתוכה קהילה יהודית קטנה, החברה גם היא ב'איגוד הקהילות היהודיות ברוסיה', בה שותפות למעלה משלוש מאות קהילות יהודיות בכל רוסיה, בראשות רבה הראשי של רוסיה הגאון רבי בערל לאזאר שליט"א.

כעת, לראשונה בהיסטוריה של העיר, זכתה גם קהילה זו לחנוך מרכז יהודי חדש ומפואר, הכולל בית כנסת ומוסדות נוספים הדרושים לפעילות הקהילה.

קרא עוד:
[postim]

המרכז החדש נבנה בתרומתו של הנגיד מר יצחק (אייבן) גלייזנברג משווייץ, ביוזמתם ובפיקוחם של הרב בנימין הכהן ווגנר, שליח חב"ד ורב העיר קראסנוירסק; ראש הקהילה היהודית בקראסניורסק ר' אורי ליבשיץ; וראש הקהילה היהודית באבאקן הירש-גריגורי פיחוטניק.

אירוע הפתיחה נערך בהשתתפות הרב הראשי הגר"ב לאזאר ואישי ממשל מקומיים.

"שבת מרוממת ומרגשת שלא ידעה העיר מעולם"

סמוך לאירוע המרגש, הוזמן הרה"ר לפגישה עם מושל הרפובליקה מר ויקטור זימין, שהבטיח להמשיך לתמוך ולעזור לקהילה היהודית.

הרב הראשי נשאר בעיר לשבת מרוממת ומרגשת שלא ידעה העיר מעולם, וערך את תפילות וסעודות השבת בהשתתפות רבים מיהודי המקום, שלרובם זו פעם ראשונה בחייהם שרואים בית הכנסת וספר תורה, רב וקהילה, מהם כאלו, שבילדותם רק שמעו על זה מהוריהם.

בעיר פעלו בשבועות האחרונים תלמידי ישיבת חב"ד בשליחות 'המרכז לענייני חינוך' התלמידים דוד ריידער ויצחק שטיל, שערכו עשרות ביקורי בית, קבעו מזוזות, זיכו עשרות יהודים בהנחת תפילין לראשונה בחייהם והכינו את העיר לקראת המאורע ההיסטורי.

כתבות קשורות

תגובה אחת

 1. איזה קידוש השם גדול הם עושים, אני ממש מקנא בשליחים אלו חסידי חב"ד על שכרם שמחכה להם בעולם הזה ובעולם הבא, הם זוכים מדי יום ביומו לקרב ולחזק אלפי אלפי יהודים ברחבי העולם, הם מכניסים להם את אור היהדות לתוך החיים הקפואים ברוסיה ובכל העולם בכלל, אני רוצה לבקש מכם (JDN) שתציגו עוד הרבה וידיאוס ותמונות ממעמדים אלו זה פשוט מרגש אותי כל פעם מחדש לחשוב שמי יודע לולא שליחים אלו מי יודע איך הם היו נראים, אז זה מאוד מאוד מרגש ליראות איך הם שומרים תורה ומצוות, תודה רבה.

סגור לתגובות.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן