לפני עשרות שנים גורשו אבותיהם לשם בכוח, כעת הצאצאים זוכים להשבת הכבוד היהודי והראוי • גלריה מרגשת ממרחקים

אבאקן הוא שם שלא אומר כמעט כלום לקורא הישראלי הממוצע, אך מקפל בתוכו סבל ודיכוי רב שסבלו מאות ואלפי יהודים שהוגלו בכוח לעיר זו, כעונש מר על שמירת תורה ומצוות באותם ימים אפלים וקשים בכלל וליהודים בפרט, החל מימי הצאר ניקולאי הרוסי.

העיר אבקאן היא בירת רפובליקת חקסיה שבדרום-מרכז סיביר, וכוללת בתוכה קהילה יהודית קטנה, החברה גם היא ב'איגוד הקהילות היהודיות ברוסיה', בה שותפות למעלה משלוש מאות קהילות יהודיות בכל רוסיה, בראשות רבה הראשי של רוסיה הגאון רבי בערל לאזאר שליט"א.

כעת, לראשונה בהיסטוריה של העיר, זכתה גם קהילה זו לחנוך מרכז יהודי חדש ומפואר, הכולל בית כנסת ומוסדות נוספים הדרושים לפעילות הקהילה.

קרא עוד:
[postim]

המרכז החדש נבנה בתרומתו של הנגיד מר יצחק (אייבן) גלייזנברג משווייץ, ביוזמתם ובפיקוחם של הרב בנימין הכהן ווגנר, שליח חב"ד ורב העיר קראסנוירסק; ראש הקהילה היהודית בקראסניורסק ר' אורי ליבשיץ; וראש הקהילה היהודית באבאקן הירש-גריגורי פיחוטניק.

אירוע הפתיחה נערך בהשתתפות הרב הראשי הגר"ב לאזאר ואישי ממשל מקומיים.

"שבת מרוממת ומרגשת שלא ידעה העיר מעולם"

סמוך לאירוע המרגש, הוזמן הרה"ר לפגישה עם מושל הרפובליקה מר ויקטור זימין, שהבטיח להמשיך לתמוך ולעזור לקהילה היהודית.

הרב הראשי נשאר בעיר לשבת מרוממת ומרגשת שלא ידעה העיר מעולם, וערך את תפילות וסעודות השבת בהשתתפות רבים מיהודי המקום, שלרובם זו פעם ראשונה בחייהם שרואים בית הכנסת וספר תורה, רב וקהילה, מהם כאלו, שבילדותם רק שמעו על זה מהוריהם.

בעיר פעלו בשבועות האחרונים תלמידי ישיבת חב"ד בשליחות 'המרכז לענייני חינוך' התלמידים דוד ריידער ויצחק שטיל, שערכו עשרות ביקורי בית, קבעו מזוזות, זיכו עשרות יהודים בהנחת תפילין לראשונה בחייהם והכינו את העיר לקראת המאורע ההיסטורי.