יו"ר הועדה גבי אשכנזי בדיון הבוקר. צילום: שמוליק גרוסמן - דוברות הכנסת

בעקבות פסיקת בג"ץ: הכנסת אישרה להמשיך במעקב אחרי חולי קורונה

ועדת המשנה למודיעין ולשירותים חשאיים שהתכנסה הבוקר לדון בהכרעת בג"צ, אישרה להמשיך את השימוש באיכון שב"כ לזמן מוגבל של 5 ימים. יו"ר הוועדה ח"כ גבי אשכנזי ביקש לבחון חלופות טכנולוגיות במקום המעקב שמבצע השב"כ
 • מהילדות המאושרת ועד הרגע הנורא מכל

  תוכן מקודם

 • הקציפו הקציפו משקה BARISTA מושלם לקפה >>>

  תוכן מקודם

 • מה דעתו של מרן שר התורה על רכישת קרקע לקיום מצוות שמיטה

  תוכן מקודם

 • מדוע עדיף רכישה שתירשם בטאבו לקיום מצוות שמיטה?

  תוכן מקודם

ועדת החוץ והביטחון בכנסת אישרה היום (חמישי) להאריך בחמישה ימים נוספים, עד ליום שלישי בחצות, את השימוש באיכוני שב"כ לצורך המאבק עם נגיף הקורונה. ההחלטה התקבלה בדיון, לאחר שהממשלה ביקשה להאריך את השימוש בשבוע. זאת ברקע החלטת בג"ץ להגביל מעקב כזה, אם לא תקודם חקיקה.

הוועדה האריכה את המשך השימוש באיכונים עד יום שלישי בשבוע הבא, ולא עד יום חמישי כפי שביקשה הממשלה. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, ציין שלא ניתן יהיה להעביר חקיקה בתוך כשבוע: "פסק הדין של בג"ץ קבע שככל שהממשלה מבקשת להמשיך באיכונים צריך לעשות את זה בחקיקה ראשית, ואם רוצים בינתיים להאריך – צריך להתניע הליך חקיקה. אין שום סיכוי להעביר חקיקה בשבוע".

נזרי הוסיף: "ביקשנו שבוע מאחר שבעצם בשבוע הזה אמורה להתקיים ישיבה בראשות ראש הממשלה, השרים הרלוונטיים והשב"כ כדי לבחון האם לקדם חקיקה או לא. מאחר שאנחנו נכון לרגע זה לא התקבלה החלטה אם לקדם חקיקה או לא, אז לא חשבנו שנכון לבקש יותר זמן אלא רק את השבוע הזה כתקופת גישור וביום ראשון הקרוב נראה לאן פנינו מועדות כשתתקבל החלטת הדרג המדיני. אם לא נלך לחקיקה בוודאי שזה ייעצר מידית".

אשכנזי שאל מה נעשה מאז החלטת בג"ץ ביום ראשון האחרון, ועו"ד נזרי השיב כי נערך דיון בנושא. "למדנו את פסק הדין. שקלנו לבוא עם הצעות נוספות אבל מאחר שעלה בהחלט אם ללכת לחקיקה, זה הליך אחר", אמר המשנה ליועמ"ש. "בסופו של דבר הוחלט לקיים דיון בראשות ראש הממשלה ביום ראשון. בהינתן שזה המצב, הוחלט לבקש להאריך את הדברים כפי שהם בשבוע".

עם זאת, בממשלה נחושים להעביר בהליך מהיר הצעת חוק שתאפשר את השימוש ביכולות הטכנולוגיות של שב"כ. לפי שר האנרגיה יובל שטייניץ, ההצעה תגובש בימים הקרובים ותובא לכנסת להליך החקיקה בשבוע הבא. "מגפת הקורונה עדיין איתנו ועוד תישאר איתנו לצערנו בחודשים הקרובים, לכן אנחנו חייבים להמשיך להשתמש בכל היכולות שלנו, כולל יכולות האיתור הדיגיטלי של השב"כ. כדי לצמצם את ההדבקה ולקטוע במהירות שרשאות הדבקה כדי שלא ניגרר חס וחלילה תוך חודש חודשיים לסגר נוסף".

שטייניץ הוסיף: "מכיוון שהאפשרות הזו הוארכה עד ליום שלישי, אנחנו נגבש תזכיר חוק, ונגבה בחקיקה את היכולת של מדינת ישראל להיעזר ביכולותיה כדי למנוע מגפה וכדי להימנע מסגר והגבלת חופש התנועה וזכויות הפרט של 9 מיליון אזרחים".

ראש שירותי בריאות הציבור, פרופ' סיגל סדצקי, אמרה במהלך בדיון בועדה כי, "ברור לנו לחלוטין שללא שימוש בשירות של השירות נפסיד הרבה מאוד בידודים והרבה מאוד חולים וברור לנו שצריך את זה לטובת פתיחת המשק".

במענה לשאלת היו"ר אשכנזי על כמות ההדבקות היומית היורדת, ופרופ' סדצקי השיבה: נענו בין 170-84 הדבקות ביום. אבל אנחנו צריכים לראות כל הזמן את התמונה הגדולה. ככל שבעצם המקרים יורדים ואין מקרי הגעה מחו"ל אנחנו יותר ויותר מבינים שכשהולכים בשיטת הפינצטה רוב אסטרטגיית היציאה בנויה על כך. אחרי שכל כך פתחנו נתחיל לראות שוב הדבקות בקהילה. זה בדיוק הזמן שנצטרך לאתר כל מקרה ואת המגעים שלו.

בפני הועדה הוצגו הנתונים הבאים: בין התאריכים 18 במרץ ל-25 באפריל העביר משרד הבריאות לשב"כ את פרטיהם של 15,387 חולים. כתוצאה מבדיקת שב"כ משרד הבריאות שלח 73,955 מסרונים לאנשים שהתבקשו להיכנס לביבוד, עם זאת מתוכם רק 18,000 איש שמהווים כ-24% מהמאותרים, נרשמת ברשימת חייבי בידוד. בפני הועדה לא הוצגו נתונים אודות מספר חייבי הבידוד שאותרו באמצעות פעילות שב"כ, ואובחנו בסופו של דבר כחולים.

בפסיקת בג"ץ שניתנה ביום ראשון הזהירה נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות: "עלינו לשמור מכל משמר שהאירועים החריגים שעמם אנו מתמודדים בימים אלה לא יותירו אותנו עם מדרון חלקלק של שימוש באמצעים חריגים ופוגעניים ללא הצדקה".

בפסיקה שהתקבלה בעקבות העתירות שהוגשו נגד הפעלת אמצעי האיכון של שב"כ כחלק מהמאבק בנגיף הקורונה, קבע בית המשפט כי מהיום (30 באפריל) "לא ניתן יהיה להסמיך את שב"כ לסייע בהתמודדות עם התפרצות נגיף הקורונה באמצעות המנגנון הקבוע, וכי ככל שמבקשת המדינה להמשיך ולהסתייע באמצעים המצויים בידי שב"כ, עליה לפעול לצורך עיגון הסמכה כזו בחקיקה ראשית. ככל שיותנע הליך חקיקה, ניתן יהיה להאריך את תוקפה של החלטת ההסמכה לפרק זמן קצר נוסף שלא יעלה על שבועות ספורים על מנת לאפשר את השלמתו של הליך זה".

Share on email
שתפו במייל

כתבות קשורות

פנינים לפרשת השבוע • הרב יוסף חיים אוהב ציון
פרשת האזינו • המגיד הירושלמי רבי אשר דרוק • צפו
מוצאי יום הכיפורים אצל הראשון לציון הגר"י יוסף שליט"א
השבת מציינים 'שבת יארצייט' של ה'תפארת מרדכי' מפיטסבורג זצ"ל
האזינו: 'חדשות JDN' וגאולה FM במשדר שינעים לכם את ההכנות לשבת
המחבלים שנתפסו והבניין שקרס • עשרת הסרטונים הנצפים של השבוע
מחדל הבריחה מהכלא: סוהר הגיע לתא בזמן שהמחבל חפר את המנהרה
ונשמרתם: תוך שעות 3 נפצעו במהלך בניית הסוכה - אחד במצב קשה
סלמון בטעם מעושן / ניסי גולדרייך
מרגש: ילדי הקירוב התאמנו לסובב ג' פעמים על הראש
משלוח של דלק הגיע ללבנון; צעיר ביצע ירי של טיל RPG לשמחה • צפו
ביום כיפור: לוחמי מג"ב עצרו ערבים שיידו אבנים סמוך לביתוניא
עם תרגול ירי: סיום קורס במנגנוני הביטחון של חמאס בעזה • תיעוד
הפינה היומית: שתי דקות על כיבוד הורים עם הרב אהרן רוט • צפו
ישראלי'ק בש עם מחרוזת ניגונים סוערים: "ליובאוויטש טאנץ"
אברהם פריד עם מחרוזת ממיטב שירי ר' יום טוב הערליך • צפו
לשמר את יום כיפור בהבטה על חסדי השי"ת • הרב יחיאל מאיר צוקר • צפו
אוֹצְרוֹת הַחֵן • פרשת האזינו • מתורת רנ"ג ויינטראוב זצ"ל

תגובה אחת

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו