ניר חפץ. צילום: יונתן סינדל/פלאש90

ספאם ציבורי ועדות דרמטית: כשאין ציפיות אין הפתעות / שמואל קרמרסקי

אט אט הסיקור מהעדות הדרמטית שוקע • בפרקליטות "מספימים" את הציבור בערמות של רכילות • יש דברים שאפילו מתן כהנא לא מעז לעשות, בשביל זה יש "חרדים" שמתדלקים את הנדל • כמה עלתה משלחת האבטחה לחופשת לפיד?

כתבות נוספות בנושא:

סוף השקר להתגלות, הכותל בכלל לא מעניין את הרפורמים / ח"כ פינדרוס
עסקת הטיעון - טובה לחרדים / עו"ד נתן רוזנבלט
נתניהו, אין לך מנדט לעסקת טיעון / הרב יהודה אפשטיין
העבודה שלנו היא פשוטה – אנחנו לא מחליטים / שמואל קרמרסקי
 • 48 יתומים מחכים רק לכם!

  תוכן מקודם

 • עדות מזעזעת: "זה שורף את הגוף מבפנים"

  תוכן מקודם

 • כלה יתומה משחזרת: אני יודעת שהתפילות של אבא שמרו עלי מלמעלה

  תוכן מקודם

 • שלושת גדולי הרבנים הצטרפו יחד לקריאה דחופה:

  תוכן מקודם

1.

יש רבים שהופתעו השבוע לשמוע את עדותו של עד המדינה ניר חפץ על תנאי מעצרו שהובילו אותו לחתום על הסכם עד מדינה ומעלים תהיות לגבי אוטנטיות העדות שנסחטה ממנו. "אינקוויזיציה", כלשונו. תסלחו, אבל אני לא הופעתי.

מי שיש לו צפיות מופתע, מי שיודע ואיכל כבר שמערכת המשפט ואכיפת החוק בישראל מושחתת מייסודה, לא מופתע. מי שאין לו צפיות יכול מקסימום להיות מופתע לטובה וזה כנראה לא צפוי לקרות בקרוב.

אבל למי שקשה עם העדויות הדרמטיות יכול להירגע, בימים בהן העדות העסיסית סיפרה על מעללי נתניהו, הדברים הין בכותרות הראשיות. כמו בעדות אילן ישועה, עם הגעת התור של ההגנה לחקירה הנגדית, הסיקור האינטנסיבי שוקע.

אנחנו כאן ב'שחרית' עשינו ועושים מאמץ לסקר את העדויות במשפט גם בימים שפחות נוחים לגילדה ומביאים גם את הציטוטים מהדיונים שפחות מסתדרים עם תזת השוחד, מרמה והפרת אמונים שמכרו לנו כאן במשך שנים.

2.

לצד זאת, אי אפשר להתעלם מהניסיון של הפרקליטות "להספים" את האוזן הציבורית ואולי אף אוזני השופטים. גם בעדויות קודמות ובפרט בעדות של חפץ, הקדישו נציגי התביעה שעות וימים לשלל פריטטי רכילות שמתאימים אולי למגזין רכילותי על ראש הממשלה לשעבר נתניהו.

חפץ מספר בפירוט עד כמה נתניהו עסק בתקשורת "יותר מביטחון" (חחח) ומגולל באריכות טרחנית על פגישות שנערכו על החלום של נתניהו להקים "פוקס ניוז ישראלי" ועוד ועוד. כל המלל הזה לא קשור בשום צורה לכתב האישום.

הפרקליטות מנסה לשכנע את הציבור שנתניהו עשה דברים לא ראויים בתחום התקשורת (גם על זה אפשר להתווכח, אבל הגיד) ומקווה שלא נשים לב שההוכחות להאדמה החמורה על שוחד קלושות על סף הלא קיימות.

גם חפץ, וגם ישועה, נאלצו להודות פעם אחר פעם כמי שכפאם שד שחלקים מכובדים מתוך 315 סעיפי האישום של "ההיענות החריגה" ב'וואלה' לא היו חריגים כלל. בבדיקות שביצעו 'פרויקט 315' של גיא לוי ועו"ד עדי סבו מוכח לעין כל שחלקים רבים מסעיפי האישום על סף הבדויים.

חלק מהמקרים בהם הפרקליטות כותבת בכתב האישום ש"הדרישה נענתה" ומתברר שממש לא, באחרים מתברר שמדובר בהודעת דוברות סטנדרטית שפורסמה בכל כלי התקשורת, ובמקרים המשעשעים מתברר שבכלל לא מדובר בנתניהו כמו למשל כתבה נגד סילבן שלום שירדה לבקשת רעייתו.

וכל זה מתברר בזכות עבודה עצמאית של 2 אנשים פרטיים עם כמה תרומות קטנות. כלי תקשורת ענק, עם תקציב של מאות מיליוני שקלים, עם דסק חדשות מנופח, לא הצליחו לעלות על המידע שכל אחד יכול למצוא בבדיקה פשוטה ברשת. אבל גם מזה אני לא מופתע, כשאין ציפיות אין הפתעות.

3.

על השר לשירותי דת מתן כהנא אפשר להגיד הרבה דברים רעים, הרבה מאוד דברים רעים. למען האמת, עיתוננו מלא מידי יום בדברים רעים שהוא עושה ליהדות בישראל, למסורת בישראל, לשמירת מורשת ישראל.

אבל דבר אחד ויחיד אפשר להגיד לשבחו, הוא לא מעז לדבר על גדולי ישראל. בשונה מחבריו לממשלה, כהנא ממש קנאי לכבודם של גדולי ישראל. גם בשיחות סגורות לא תשמעו אותו או אנשיו אומרים מילה אחת רעה על רב בישראל.

אפשר אמנם לתהות מה זה שווה כשהוא אמנם מכבד את דעת גדולי ישראל אבל אז משליך אותה לפח ועושה בדיוק ההיפך, אך ביחס לזלזול הבוטה הגובר נגד דברי חכמים, גם המעט הזה הוא חשוב וראוי לציון. לא שזה יוריד בגרם את הביקורת החריפה שנמתח עליו גם בשבוע הבא.

מול כהנא מתייצב השר יועז הנדל ועדת מעריציו המתחזים לחרדים. לב יהודי אמיתי לא יכול שלא להזדעזע מהמופע המחפיר של השר גלוי הראש, שמציג את עצמו כבוגר הציונות הדתית, מעז פנים ומתחצף לגדולי ומאורי הדור שהטריחו עצמם לבוא ללשכתו על נושא שבציפור נפשם.

אך ליבי הזדעזע כפול ומכופל שראיתי ושמעתי אנשים המגדירים את עצמם כחרדים טוענים כי ענקי הדור שהתייצבו בלשכת הנדל "נמשכו על ידי עסקנים ולא מבינים על מה מדברים". עפ"ל.

מה לנו לבוא בטענות לנציב תלונות על הציבור השופט בדימוס אורי שהם שתוקף את הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף כשאנשים כביכול "משלנו" מדברים סרה בגדולי ישראל.

יש לפעמים שאנחנו מיותרים בסיפור. חז"ל כבר אמרו הכל. וֶהֱוֵי זָהִיר בְּגַחַלְתָּן שֶׁלֹּא תִּכָּוֶה; שֶׁנְּשִׁיכָתָן נְשִׁיכַת שׁוּעָל, וַעֲקִיצָתָן עֲקִיצַת עַקְרָב, וּלְחִישָׁתָן לְחִישַׁת שָׂרָף, וְכָל דִּבְרֵיהֶם כְּגַחֲלֵי אֵשׁ.

4.

בינתיים, הממשלה משיכה לעופף (מסתבר שמשפחת בנט היא חלק ממשחה מורחבת של חובבי תעופה). לפי נתונים שאספה העיתונאית איילה חסון בערוץ 13, למעלה ממחצית מהממשלה שהתה בחו"ל לפחות שלושה ימים בחודש האחרון, חלקם אף למעלה משבוע.

ברשימה נמצאים אורית פרקש הכהן (צרפת והאמירויות), איילת שקד (ארה"ב), אלי אבידור (הונדורס), אלעזר שטרן (צרפת), יועז הנדל (ארה"ב), יואל רוזבוזוב (קזחסטן, בריטניה ורוסיה – לא פחות מ-16 ימים בסך הכל), נחמן שי (אוסטריה), ניצן הורביץ (גרמניה), עיסוואי פריג׳ (6 ימים), תמר זנדברג (סקוטלנד), קארין אלהרר (סקוטלנד, איחוד האמירויות ומצרים).

על הדרך הצליח שר החוץ יאיר לפיד לחמוק מתחת לרדאר לחופשת סופ"ש קצרה באירופה, ממש במקביל להבנה התגבשת במשרד הבריאות שהווריאנט החדש מסוכן, ובעקבות העובדה שביום שני החל ביקור רשמי בלונדון, איש כמעט לא שם לב.

בנוסף לביקורת המתבקשת על העובדה שהשרים מוותרים העבודה האמיתית במשרדם לפגישות ברחבי העולם שהקשר שלהן לתפקיד לא ממש ברור, עולה התהייה כמה כסף משלם האזרח הישראלי על הרכבת האוויריות הזאת. למשל, כמה עלתה משלחת האבטחה לחופשה של שר חוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד?

הכתבות המעניינות ביותר

פרקליטו לשעבר של נתניהו: הצעת ההסדר לא נראית מפתה
בג"ץ קבע: בעלי חוב עם קשיים כלכליים לא ינותקו מחשמל
משבר הקורונה בקובה: עומדים בתורי ענק כדי לקבל אוכל
הקורונה פוגעת בזיכרון? מחקרים בארה"ב הראו תופעות אלצהיימר אצל חולי קורונה
המפכ"ל מעדכן את התגובה לפרשת NSO: "אם היו מקרים נקודתיים נתקן"
בכירים לשעבר במערכת הביטחון: "מחיר הצוללות הוכפל בגלל תיק 3000"
מומחים מעריכים: הקורונה תפתח מוטציות חדשות וייתכן שמסוכנות יותר
מַשִּׁיב הָרוּחַ וּמוֹרִיד הַגֶּשֶׁם (והשלג): גלריה לבנה מהצפון עד חברון • צפו
הקרב על היום שאחרי: סוכלה הצעה להשארת נתניהו כיו"ר זמני בליכוד
מתברר: המחבל החוטף מטקסס היה תחת מעקב ה-MI5
סנקציות חדשות: האמריקאים יטילו עיצומים על מממני ארגון חיזבאללה
מסתמן: ביטול בידודים במערכת החינוך; "לא יעיל יותר, בכיוון של ביטול לכולם"
בעלות של 3 מיליארד יורו: ישראל חתמה על רכישת שלוש צוללות מתקדמות מגרמניה
בנט לפרוש: "זה שאתם לא בממשלה זה חיסרון. אני מאוד רגיש לעניין הזה"
השיעור היומי: הרב דוד חבושה • צפו
אחרי לילה סוער: הלימודים בגולן בוטלו, בירושלים ובבנימין יחלו באיחור
פרשת NSO: המשטרה שתלה תוכנת מעקב בטלפון של פעיל חברתי
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם חֲמִישִׁי • כותרות העיתונים - י"ח בשבט ה'תשפ"ב

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture