Miriam Alster/FLASH90

דעה: הימין כרגיל, מתקפל / ישראל ארנפלד

ההזיה הזו לפיה דווקא היכן שהשופטים כבולים לעקרונות יסוד, לא מצליחים לשנות את זהותם ולנטוע ביניהם מגוון שייצג את האזרחים, ואילו בעולם הדיינות, בו המדינה לא קבעה עקרונות יסוד, השינוי עשוי לחול כל כך מהר – מדגישה את הבעייתיות של הממשלה הזו

כתבות נוספות בנושא:

נתניהו, אין לך מנדט לעסקת טיעון / הרב יהודה אפשטיין
העבודה שלנו היא פשוטה – אנחנו לא מחליטים / שמואל קרמרסקי
הרוצה להתסיס ידרים: בליכוד דאגו ללבות את האש בנגב / יוסף טיקוצ'ינסקי
כשהפרקליטות טוענת לעסקה / ישראל ארנפלד
 • קשה בשידוכים? הפרנסה מעיקה? החובות מטרידים? ...התייצבו וראו את ישועת ה'...

  תוכן מקודם

 • רק 550 ש"ח לזוג ללילה + א. בוקר במלון כינורות

  תוכן מקודם

 • עדות מזעזעת: "זה שורף את הגוף מבפנים"

  תוכן מקודם

 • כלה יתומה משחזרת: אני יודעת שהתפילות של אבא שמרו עלי מלמעלה

  תוכן מקודם

מערכת המשפט הישראלית, ובעצם כל מערכת משפט בעולם הדמוקרטי, בנויה על שופטים שכבולים לחוקה, או במקרה הישראלי לחוקי יסוד. שופטים שביום יום נותנים פסקי ביניים וצווים על תנאי לכל מיני פעולות שנראות להם לא חוקיות, עושים זאת רק על סמך פרשנות שהם נותנים לחוק הקיים. לעיתים הפרשנות לא מוצאת חן בעיני הרבה אנשים, אבל בסופו של דבר יש גבול לחופש שיכול שופט לאפשר לעצמו בפרשנות החוק.

בעולם המשפט דווקא בגלל העובדות המובאות לעיל, היה ראוי שיכהנו שופטים שמייצגים את העם. היות וזכויות אדם בסיסיות בכל מקרה לא ייפגעו שכן החוק הוא זה שמעגן אותם במפורש, ניתן לאפשר מרחב תמרון שישחרר את השופטים לעצב פסיקה שתביא את הדמוקרטיה לקרקע המציאות – כלומר, ככל שזכויות אדם נשמרות, יתנהלו הדברים כרצון העם.

אך ראו זה פלא, כמה שהדברים הגיוניים, חדים וברורים, מדיניות כזו לא באמת קיימת. קואליציה של שמאל, תקשורת, שופטים ויועצים משפטיים, מגנים בגופם על המערכת הסגורה שמבחינתה ממשיכה להשליט את האג'נדה שלה על עם שלא רוצה בה. בלי שמץ של ספק, יש היום רוב מוחץ בכנסת שהיה תומך בשינוי פניה של מערכת המשפט. לולא היה המגרש מתחלק בין תומכי ביבי ומתנגדיו – היה סיכוי טוב לשיטת בחירה שונה לחלוטין במינוי שופטי העליון ושופטים בכלל.

אבל נניח בצד לרגע את מפת היריבויות בכנסת, ונביט לעבר מה שכן מתכננת הקואליציה דנן לשנות; חוק הגיור. אם לשופטים יש חוקים שמהם הם אינם יכולים לזוז ימין או שמאל, לדיינים אין כאלה – מבחינת החוק ביכולתם לעשות ככל העולה על רוחם. תחשבו על מצב שבו מדינה לא הכניסה לספר החוקים שלה את האיסור לרצוח. הייתכן שיתאפשר לשופט שדעותיו בעניין לא ברורות כשמש  – כנגד רצח, כמובן – לשמש בתפקיד שיקבע מה יעלה בגורל חיי אדם? כעת תשוו את זה לגיור. מבחינת המדינה הדיין יכול לגייר מחר גם איברהים ראיסי – אין אף חוק שקובע מהם הקריטריונים לגיור זו רק ההלכה. אלא שהיא, מעולם לא נקבעה בחוק.

אם כן, יוזמתו של מתן כהנא, שתקוותי היא שהוא לא קלט את משמעותה, מאפשרת לממשלה למנות חלק מהרבנים שיתוו את מדיניות הגיור בישראל. והיה ומחר קמה בישראל ממשלה שמרכיביה נעים בין הרשימה המשותפת ועד כחול לבן – גלעד קריב יכהן בה כשר דתות, וקיבלתם ועדה שחלק ניכר ממנה נמנה על הזרם הרפורמי והקונסרבטיבי. והיות והם לא כבולים לכללים, קריטריונים או חוקים כלשהם הם יעשו ביהדות כרצונם.

ההזיה הזו לפיה דווקא היכן שהשופטים כבולים לעקרונות יסוד, לא מצליחים לשנות את זהותם ולנטוע ביניהם מגוון שייצג את האזרחים, ואילו בעולם הדיינות, בו המדינה לא קבעה עקרונות יסוד, השינוי עשוי לחול כל כך מהר – מדגישה את הבעייתיות של הממשלה הזו. אם חשבנו שיתקיים מאזן אימה בין הימין לשמאל, בין הישראלים ליהודים ובין הדת למדינה – הרי שמסתבר שהצד החילוני, הנאור בעיני עצמו, נלחם על עמדותיו ומגן על מעוזיו בקנאות גדולה בהרבה מאשר זו של הצד הימני והדתי.

בעוד הימניים, הדתיים הלאומיים, מנסים כל הזמן לתקן את המערכת שמסדירה את ענייני היהדות, ולהפנות ביקורת פנימה אל הממסד שלהם עצמם, הצד השני – השמאל שמגן על מערכת המשפט – לא מוכן להשמיע טיפת ביקורת, קל וחומר שלא לשמוע אותה מהצד שכנגד.

במדינה הזו נראה לאחרונה שיש בלי סוף מקומות ששווים תיקון; משפט נתניהו חושף את בעיותיה של הפרקליטות, החלפת הממשלה מביאה לידי ביטוי את חד-הצדדיות ודו-הפרצופיות שמאפשר תפקיד היועץ המשפטי, פרשיות שמתפוצצות מדי תקופה, חושפות כשלים בסיסיים והתנהלות מזוויעה במשטרה ובשב"ס, אבל היחידים שמוכנים לשמוע ביקורת ואף ליישם אותה בשטח – הם דווקא אלה, שהבעיות שצצו בשטחם, איך נאמר בעדינות, נתונים לפרשנות.

הכתבות המעניינות ביותר

120 חולי קורונה נפטרו לאחר שסירבו לקחת את התרופה של פייזר
עשרות חסידים יצאו לבנות את הכנסת האורחים על ציונו של משיח בן יוסף
בכירים בצה''ל מתעקשים: האסון בנבי מוסא התרחש בגלל רשלנות
מאות תלמידים בחומש לציון יום "השלושים" לרצח יהודה דימנטמן הי''ד • צפו
על רקע קריאות "פושע": הכוורת של נתניהו החליטה להתקדם בעסקת טיעון
פורום העיתונאים נגד הפגיעה של דובר הליכוד בעיתונאי 'חדשות JDN'
במערכת הבריאות מעריכים: שיא גל האומיקרון בעוד כעשרה ימים
מקורבי נתניהו בוחנים: יישאר יושב ראש הליכוד גם עם תוטל עליו קלון
סיכום הסקרים: רוב הציבור נגד עסקת הטיעון; יש יורש לנתניהו - ניר ברקת
הדרמה בארה''ב: ה-FBI חשף את זהות החוטף; בנט שוחח עם מושל טקסס
בעקבות פטירת אימו: נשיא מועצת חכמי התורה שיגר איגרת ניחומים לנשיא המדינה
"אי אפשר להיכנס לסגר": שר הבריאות הנחה לקצר את הבידוד לחמישה ימים בלבד
פגישה מכרעת: משפחת נתניהו נגד עסקת הטיעון; פעילי שמאל מפגינים בחוץ
לוחמי הקרקע: שיחת ט"ו בשבט עם החקלאים הגיבורים של תשפ"ב
תיעוד מיוחד: מרן שר התורה קיבל מתלמידו פירות לכבוד ט"ו בשבט
מעל ל-1,000 בחורים צועדים לישיבת חומש: "מצביעים ברגליים" • צפו
עמודי תאורה "חכמים": יווסתו תנועה לפי הצורך וימדדו מהירות נהיגה
הלם בבני ברק: בנו בן החצי שנה של איש החסד לא התעורר משנתו

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו