לראשונה: הטלת קנס כספי לטובת אוצר המדינה על סרבנית גט

תקדים בבית הדין הרבני: נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור, אישרה הטלת קנס כספי על אשה סרבנית-גט, המסרבת לקבל את גטה מבעלה במשך כעשר שנים

האפיזודה מוכרת לכל העוסקים בענייני גיטין אך לראשונה נקבע תקדים במקרה הפוך של 'סרבנית גט'.

תחילתו של הסיפור המייגע היא בשנת תשס"ח ביום בו התברר כי אין סיכוי לשלום בית בין הצדדים, אז הוציא בית הדין הרבני פסק דין לגירושין, אלא שהאישה סירבה לביצוע הגירושין. במשך תקופה ארוכה נעשו על ידי בית הדין הרבני ניסיונות רבים, בסיוע אנשי מקצוע, לדבר על ליבה של האישה ולשכנעה לשחרר את בעלה בקבלת גט, אך האישה סירבה בתוקף בלא לתת הסבר מובן לסירובה. האשה איננה מוכנה לחיות עם בעלה אך גם אינה מוכנה לקבל את הגט ולשחררם מכבלי הנישואים. הבעל ביקש מבית הדין הרבני לכפות את הגט על האשה, בית הדין המתין בניסיון לדבר אל ליבה של האישה אך לשווא.

בשנת תשס"ג נענה בית הדין הרבני לבקשת הבעל להטלת סנקציות ונתן פסק דין לכפיית גט על ידי קנס. נשיאת בית המשפט העליון נאור אישרה בהחלטה שנתנה לאחרונה את הטלת הקנס של 2000 ₪ עבור כל שבוע שבו מסרבת המשיבה לקבל את גטה, הקנס יגבה לטובת המדינה.

קרא עוד:
[postim]

עוד הוסיפה השופטת נאור: "לאחר שעיינתי בהחלטת בית הדין הרבני ובטענות הצדדים לא מצאתי מקום להפעיל את סמכותי ולבטל או לשנות את הקנס שהושת. פסק הדין לגירושין ניתן לפני כשבע שנים. פסק דין זה טרם קוים. המשיבה לא הציגה, לפחות בהליך זה, כל סיבה המצדיקה את הימנעותה מקיומו של פסק הדין".

מהייעוץ המשפטי לשיפוט הרבני נמסר, כי מדובר בכלי חשוב נוסף העומד לרשות הערכאה המשפטית למניעת סרבנויות גט, ואשר ניתן יהיה להשתמש בו במקרים המתאימים.

(אילוסטרציה: יוסי זמיר – פלאש 90)

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *