צילום: צילום: SpaceX

אחרי ארבעה כישלונות: ספינת החלל של SpaceX נחתה ולא התפוצצה • צפו

ספינת החלל של SpaceX השלימה הלילה ניסוי מוצלח אחרי שורה של כישלונות • מדובר בצעד חשוב בתוכניתו של המיליארדר אילון מאסק לשגר אסטרונאוטים לירח ולהנחית אנשים על מאדים - ספינת חלל רב פעמית שנוחתת במאונך, ולכן נכשלה עד כה
 • מרגש: מסעו של גר הצדק- מהרי הקווקז להרי ירושלים

  תוכן מקודם

 • שטר בין דין: אילו רבנים הצטרפו יחד לחתום ולמה?

  תוכן מקודם

 • עזרו לאבא ואמא לשמור עלי

  תוכן מקודם

 • "הן בכו מכאבי בטן, אני בכיתי כי לא היתה להן אמא"

  תוכן מקודם

ספינת החלל של SpaceX השלימה הלילה ניסוי מוצלח כשנחתה בהצלחה בבוקה צ'יקה, שבדרום טקסס. מדובר בהצלחה ראשונה אחרי ארבעה כישלונות, במיזם השאפתני של המיליארדר אילון מאסק.

ספינת החלל, דגם Sn15, שוגרה בשעה 1:24 הלילה (שעון ישראל). היא הגיעה לגובה של כ-10 ק"מ ואז, לפי התכנון, שינתה כיוון וחזרה לאזור שממנו המריאה שש דקות מוקדם יותר.

בהודעת החברה נכתב כי הם הפיקו לקחים מהניסויים הקודמים בספינת החלל. "ב-15SN בוצעו שיפורים ברכיבים ובמנה". בין היתר אמרו ב-SpaceX כי נערכו שינויים במנועים, שאמורים להאט את מהירות ספינת החלל עד הנחיתה.

טיסות ניסוי דומות של מעבורות החלל 9SN ו10SN התקיימו בחודשים פברואר עד מרץ והסתיימו בפיצוצים קשים. פיצוץ אחד אירע רגעים ספורים לקראת הנחיתה, במהלך הירידה הסופית של הרקטה והגעתה למצב אנכי מוצלח.

SpaceX מתכוונת לשגר את ספינת החלל בשנת 2023 לטיסה סביב הירח. בהמשך אמורה ספינת החלל להביא אסטרונאוטים לירח ומאוחר יותר גם למאדים. מדובר בספינת חלל רב פעמית, ולכן היא נוחתת במאונך.

החזון של מייסד החברה, אילון מאסק הוא להשתמש במשגרים וגם בחלליות פעמים רבות, על מנת לחסוך בעלויות. לכן, המשגרים של SpaceX שמשגרים אסטרונאוטים וציוד לתחנת החלל הבינלאומית וגם לוויינים נוחתים באופן אנכי – אך בינתיים הניסויים בנחיתה מעניינת זו, נכשלו – עד הלילה.

כתבות קשורות

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן Hide picture