פרוש בראיון ל'JDN': "גם אם יוכרז סגר בחגים אלך לבית הכנסת" • צפו

יו"ר שלומי אמונים חוזר לכנסת אחרי 6 שנים כסגן שר ופותח הכל בראיון אופוזיציוני ל'חדשות JDN': "הממשלה הזו היא שיא הרוע שיכול להיות לחרדים" • על הפגישה עם כהנא: "אני חושב שהייתה מוצלחת" • על חוק הגיוס: "זה הדבר הכי קדוש"

כתבות נוספות בנושא:

אייכלר במליאת הכנסת: "תעצרו בבקשה את המלחמה נגד היהדות" • צפו
בעקבות יום הזיכרון לטבח בכפר קאסם: בקואליציה שוקלים לדחות את אירוע הגיבוש
חה"כ מעוז מציג: כך פוטין גייס את בנט לטובת האינטרסים של רוסיה
נתניהו שוחח עם מאזינים: "אנחנו רוצים בחירות עכשיו - נשיג יותר מ-61"
 • איך עושים כל־כך הרבה כסף מסטארט־אפ?

  תוכן מקודם

 • בעלה של חיה: "אני מנסה לשרוד, נופל קם ונושך שפתיים"

  תוכן מקודם

 • איך מזהים השקעה שווה ולמי אסור להשקיע?

  תוכן מקודם

 • אובחנה עם OCD וקיבלה 59,000 שקל! / אובחן עם דיכאון וקיבל 52,000 שקל!

  תוכן מקודם

יו"ר שלומי אמונים מאיר פרוש מתרגל בימים אלו לתואר החדש-ישן שלו כ"חבר כנסת", אחרי כ-6 שנים כסגן שר החינוך, כשברוב הזמן אף לא כיהן כח"כ אחרי שהתפטר במסגרת החוק הנורבגי. מי שחשב שינוח על זרי הדפנה מיהר להתבדות, הוא העביר את "מרכז חייו" ללשכתו הקטנה בכנסת, משתתף בפיליבסטרים הליליים ונאבק בוועדות הכנסת כמו בימים הלא טובים של ממשלת לפיד הקודמת.

רגע לפני שהכנסת עוברת ל'הדממה' והח"כים יוצאים קצת לנוח, התיישבנו לראיון מיוחד עם ח"כ פרוש בלשכתו בכנסת, על המאבק בממשלת בנט-לפיד, שיתוף הפעולה המאולץ איתם, חוק הגיוס והשפעות הקורונה על הציבור החרדי.

בראיון מצהיר פרוש כי אין לו שום סיכום עם נציגי הממשלה, אותה הוא תוקף בחריפות, "הממשלה הזו היא סמל ודוגמא לאוסף של אנשים רעים, לא באופן האישי, אנשים שרוצים לעשות רע למה שנקרא היהדות החרדית והדתית. אנחנו מכירים במרצ, בעבודה, ביש עתיד – חברו אליהם קבוצות קטנטנות שזה אומר 'אני ימין-ימינה' וזה אומר 'אני ימין- שמאל' וזה אומר 'אני במרכז – ימינה', אבל הם לא העיקר, העיקר זה 17 נציגים של יש עתיד, יש לך שם את העבודה ומרצ. הממשלה הזו היא השיא של הרוע שיכול להיות לציבור החרדי וכך אנחנו צריכים לקבל את זה, אין שום מצב שיכול להיות 'דיל' בינם ליהדות החרדית".

"אלא מאי? יש דברים שצריכים לעשות", מסביר יו"ר שלומי אמונים את המגעים שהוא בכל זאת מקיים עם שרים בממשלה. "אז מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל הנחתה אותנו, אחרי שהיא כותבת דברים קשים על הממשלה הזו, היא הנחתה אותנו שבשעת ההכרח אפשר לפנות".

"מה אתה רוצה שאני יעשה?", הוא מסביר את הפגישה שלו עם השר לשירותי דת מתן כהנא. "יש עשרות אלפים מתושבי ארץ ישראל שרוצים להגיע לאומן, זה הכרח שאני אטפל בזה. לפני שהלכתי לשר אחרי שדיברתי איתו בטלפון, וידאתי איתו שאנחנו לא הולכים לעשות הצגה, הוא אמר לי שהמדיניות שלו היא מוצהרת שככל שאפשר לביא יותר יהודים לאומן כך צריך לעשות, אם הראש שלו כך אז בוודאי שכינסתי את כולם ועשינו את הפגישה הזאת. אני חושב שהפגישה הייתה מוצלחת".

"אלך לבית כנסת בראש השנה גם אם הממשלה תחליט לסגור"

שעות לפני שהתיישבנו לראיון פרסמה השרה איילת שקד הודעה שמתפרשת כהכנת הקרקע לסגירת בתי הכנסת ב'ימים הנוראים' עם מסר לראשי הרשויות "להיערך לקיום התפילות בחוץ ובמבני ציבור". פרוש לא ממהר להתרשם מהדברים ומעריך שהציבור לא יישמע, כולל הוא עצמו.

"זה ששקד לא מתרגשת מכך שיהודים לא יתפללו בבתי הכנסת בראש השנה זה לא דבר שצריך להפיל מישהו מהכיסא, לא נראה לי שהיא תיפגע אם אני אומר שהיא לא נראה לי הולכת לבית כנסת בראש השנה, אצלה לא להיות בבית הכנסת בראש השנה זה 'לא נורא', יש שרים שחושבים 'יאלה, בואו נכניס אותם עוד פעם לבתים שלא יסתובבו לנו', אבל זה לא יכול לעבור בציבור החרדי, הציבור לא יקנה דבר כזה אחרי שנתב"ג היה פתוח לכל מקום בעולם ללא הגבלות, פתאום בראש השנה יגידו להם לא לצאת מהבית? אני ממליץ לממשלה לא להחליט על סגר, כי היא תיראה כקשורה למשהו שחלף מעולם, אף אחד לא ישמע בקולה".

אתה גם לא?

"אני אלך לבית הכנסת, זה מה שאני יודע".

גם אם יוחלט שבתי הכנסת צריכים להיות סגורים?

"בוא נהיה במצב שהממשלה לא חושבת להחליט ככה, אני הולך לבית הכנסת".

מאבק "אישי" בחוק הגיוס

בממשלה מגבשים בימים אלו את חוק הגיוס, ולמעט ח"כ פרוש, לא נשמעת זעקה משורות המפלגות החרדיות על סעיפי החוק הדרקוני. ל'JDN' נודע כי פרוש עלה לבתי גדולי ישראל וראשי ישיבות לאחר פרסום תזכיר החוק, ובהתאם יצא מעל דפי 'המבשר' במתקפה חריפה נגד הכוונה לקדם את החוק. "לפי ההצעה אם כולם ימשיכו ללמוד ולא יעמדו ביעדים החוק יפקע והישיבות יסגרו רח"ל", הוא מזהיר.

זה נראה כמו מאבק אישי שלך, יש חלקים בהנהגה החרדית שחושבים שהחוק שמונח כרגע על השולחן לא כזה נורא?!

"אנחנו הולכים עם דגל התורה ברשימה אחת וזה לא סוד שאנחנו בלוק טכני, להם יש מועצת גדולי התורה ולנו באגודת ישראל יש מועצת גדולי התורה. מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל קבעה אחרי שהחוק עבר בקריאה ראשונה, לפני שנייה ושלישית, היא הזהירה אותנו חברי הכנסת שאם הממשלה מחליטה להצביע על זה אנחנו נגד, ואם זה עובר אנחנו יוצאים מהממשלה – כך קבעה מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל. זה מה שיש לנציג של אגודת ישראל".

"אתה שואל אותי למה בדגל התורה מנגנים אחרת? אתה יכול לשאול אותם, אתה שואל אותי אם הם רוצים שייקחו בחורי ישיבות לצבא? חס ולחלילה, בשום אופן לא, הם יסבירו לך שאנחנו חושבים ככה וככה, אבל בעיקרון כולנו תמימי דעים, איפה שאני חונכתי זה הדבר הכי קדוש ליהדות החרדית. צריכים לומר את האמת, כל היהדות החרדית, גם דגל התורה וש"ס, כחומה בצורה להגן על ההסדר הזה – וכך נעשה".

אתה בעד הורדת גיל הפטור?

"אני בעד זה שכל מי שנפשו חשקה בתורה שיתנו לו ללמוד כמה שהוא רוצה. זה מה שמעניין אותי כנציג יהדות התורה", הוא עונה בהתחמקות. "זה לא הנושא שאני צריך לדבר עליו כנציג יהדות התורה, יכול להיות שאני צריך לטפל בו, אבל לא לספר בראיון מה אני עושה כדי שאנשים יוכלו לעבוד".

כתבות קשורות

אייכלר במליאת הכנסת: "תעצרו בבקשה את המלחמה נגד היהדות" • צפו
בעקבות יום הזיכרון לטבח בכפר קאסם: בקואליציה שוקלים לדחות את אירוע הגיבוש
חה"כ מעוז מציג: כך פוטין גייס את בנט לטובת האינטרסים של רוסיה
נתניהו שוחח עם מאזינים: "אנחנו רוצים בחירות עכשיו - נשיג יותר מ-61"
בנט מיתמם: "הצלנו את מדינת ישראל; מה הפשע שלנו?"
אשר מטריל את רפורמת הכשרות: "להפריט את מערכת המשפט"
במהלך תקיפה ישראלית בסוריה: איראן ביצעה ירי לעבר המטוסים • תיעוד
תאונה קשה: נהג אוטובוס התנגש בבטונדה ודרס בחורת סמינר • צפו
נתניהו לועג לשקד: "איילת המתייסרת שתמיד מתמסרת בסוף לשמאל"
לעיני הדייגים ההמומים: מטוס הקרב התרסק לנהר • צפו
"אנשים בוכים": נתניהו סיפר על התספורת החדשה שלו • צפו
ישראל תקועה באמצע: קרב ענקים בין המעצמות ארה"ב וסין • מלחמה קרה
לפיד בביקורת על הבנייה ביו"ש: "זו לא ממשלת 10 אחוז ימינה"
אייכלר בוועדת חוץ וביטחון: "אין שטח כבוש בארץ ישראל – יש שלטון כיבוש"
מנסור עבאס מבהיר: "לא פוסלים הצטרפות לממשלה בעתיד"
הנהג תיעד: פיל זועם מתקדם במהירות ונוגח במכונית • צפו
התזמורת המורחבת והזמר המתחיל עם היצירה של מרדכי בן דוד • צפו
"ארבעה בדואים פוצצו אותי במכות - זה תוצאה של בנט. הוא מכר את הנגב"

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture