העיתון 'ישראל היום' מדווח הבוקר כי ראשי המפלגות החרדיות מחד, ויו"ר 'ישראל ביתנו', סיכמו על המתווה שלפיו יעבור החוק כהצעת חוק ממשלתית עוד במהלך מושב הקיץ של הכנסת, כאשר מסקנות הוועדה לא ייחשפו לפני ההצבעה בכנסת

האם האיום המשמעותי ביותר על שלמות הקואליציה בדרך לפתרון? העיתון 'ישראל היום ' חושף הבוקר כי ראשי המפלגות סיכמו על מתווה חדש לאישור חוק הגיוס כבר במהלך מושב הקיץ של הכנסת.

ע"פ הדיווח של העיתונאי מיכאל טוכפלד, חוק הגיוס החדש יעבור כהצעת חוק ממשלתית עוד במהלך מושב הקיץ של הכנסת ועוד לפני מועד פקיעת החוק על פי הוראת בג"ץ בחודש ספטמבר.

"על פי המתווה שגובש, מייד לאחר שיסיים הצוות המקצועי במשרד הביטחון לנסח את חוק הגיוס בהתאם לצורכי מערכת הביטחון, משימה שהוטלה עליו כבר לפני כמה חודשים על ידי שר הביטחון אביגדור ליברמן, תועבר טיוטת החוק לליברמן וממנו לרה"מ נתניהו ולחברי הפורום המצומצם שידונו בחוק – וזאת מבלי לפרסם את המתווה של מערכת הביטחון לציבור.

ההערכה היא כי כבר השבוע, או לכל המאוחר בתחילת השבוע הבא, תסיים מערכת הביטחון את ניסוח הצעתה. מי שמוביל את המהלך במשרד הביטחון הוא היועץ המשפטי של המשרד, עו"ד איתי אופיר", כך בדיווח.

דרעי אופטימי: "לא נאיים בבחירות בגלל חוק הגיוס. ניתן לפתור את המשבר"


ומי יהיו חברי הועדה? לפי המסתמן, מדובר בשר יריב לוין ויו"ר הקואליציה ח"כ דודי אמסלם (הליכוד), שר הביטחון אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו), ונציגי הסיעות החרדיות השר יעקב ליצמן וח"כ משה גפני (יהדות התורה) והשר אריה דרעי (ש"ס). בנוסף, ייתכן שגם שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) תהיה חלק מהפורום.

על פי הסיכום, מרגע קבלת טיוטת החוק ידונו חברי הפורום המצומצם בפרטי ההצעה במשך כשבוע בלבד. לאחר הדיונים בפורום המצומצם, יוחזר הניסוח הסופי לוועדה המקצועית במשרד הביטחון לצורך אישור, משם יועבר לאישור היועץ המשפטי לממשלה, ומייד לאחר מכן יחל תהליך החקיקה.

טוכפלד מציין כי בכירים בקואליציה מביעים אופטימיות באשר לסיכויים להעביר את החוק במועד ולמנוע משבר קואליציוני שעשוי, אם המהלך ייכשל, להוביל לבחירות מוקדמות. בהמשך הוא מסייג כי למרות האופטימיות בקואליציה, וההערכה כי שר הביטחון ליברמן לא יערים קשיים הפעם בהעברת החוק כפי שהערים בסוף מושב החורף, שוררת בקרב ראשי המפלגות דריכות גדולה.

"החשש הגדול הוא כי למרות הסיכומים המוקדמים המצב נפיץ מאוד, היות שמדובר בנושא טעון בחברה הישראלית ומספיק שאחת מהשותפות בקואליציה תגיע למסקנה ששווה לה ללכת לבחירות על רקע משבר הגיוס, והוא יתנפץ והבחירות יוקדמו".