רק במזרח התיכון: בעוד המערכה הצבאית בין ישראל לאיראן הופכת לגלויה יותר ויותר, יושבים נציגים ישראלים ונציגים איראנים במלון ירדני, ומעבירים מסרים הדדיים באמצעות מתווך. במוקד השיחות: ניסיון למנוע מאיראן להשתתף בקרבות בדרום סוריה

לאחר שהשלימו את השתלטותו על רוב חלקי המדינה נערכים צבא סוריה וסייעניו לקרב הגדול על דרום סוריה, סמוך מאוד לגבול עם ישראל.

אזור זה נשלט ע"י ארגוני מורדים שונים מאז התחילה מלמחת האזרחים במדינה, כשחלק מהכפרים מזוהים ברמה זו או אחרת עם השלטון, מה שהופך את הזירה לסבוכה יחסית. זכורה במיוחד הדרמה שהתפתחה במקום לפני חצי שנה, אז ניסו מאות דרוזים לחצות את הגדר כדי לסייע לאחיהם שנלחמו במורדים.

בכל מקרה, המערכה הצבאית המתוכננת מעוררת חשש בישראל מפני השתתפות כוחות איראנים שילחמו סמוך מאוד לגבול. לחימה כזו תאפשר להם להתבסס באזור, כשמנגד ידיה של ישראל יהיו כבולות היות ויחד עמם יהיו גם כוחות רוסיים.

גורמים בכירים בירושלים העבירו מסרים לאיראנים כי השתתפותם (או השתתפות חיזבאללה) בקרבות הללו תגרור תגובה ישראלית קשה. אתר סעודי דיווח כי נציגים ישראלים ונציגים איראנים ישבו בחדרים נפרדים במלון מסוים בעמאן, בירת ירדן, והעבירו מסרים בנושא באמצעות מתווך ירדני.

נתניהו לאסד: הוצאת איראן וחיזבאללה מסוריה – בתמורה להפסקת התקיפות


ע"פ הדיווחים, איראן נענתה לדרישה הישראלית לאחר שהובהר לה כי ישראל רצינית בכוונותיה למנוע בכל מחיר נוכחות איראנית סמוך לגבולות. גורמים ישראלים מסרו כי הם הופתעו מהמהירות שבה קיבלה ישראל את הדרישה, והעריכו שהדבר קשור לרוח הגבית שמעניק רוסיה לדרישה הישראלית.

ע"פ דיווחים שונים, הרוסים חוששים כי מעורבות איראנית תגרור תגובה ישראלית שתשבש את המערכה להחזרת הגולן הסורי לידי אסד.

קרא עוד בנושא

ישראל הבהירה לרוסיה: נפעל נגד איראן גם בעומק שטח סוריה

רוסיה מתנגדת לנוכחות איראנית, סוריה מתעקשת: זה עניין פנימי

דיווח: "רוסיה פועלת כדי לצמצמם את ההתנגשות הצפויה בין ישראל לאיראן"