פעיל ימין המתגורר בישוב העיד על מדיניות משטרתית מקוממת כלפי התושבים. סמוטריץ' יצא בחריפות נגד המשטרה, וקומם עליו את השר לביטחון פנים, ח"כים ועיתונאים. הוא לא נותר חייב. חילופי הדברים המלאים בין הצדדים - בפנים

פעיל הימין צבי סוכות, המתגורר ביצהר, שיתף ברשתות החברתיות את העדות הבאה: ביצהר 270 משפחות ופחות מ200 כלי רכב. תאונות עם פצועים או הרוגים לא היו פה כמעט מעולם ובטח לא בתקופה האחרונה. ובכל אופן בשבועות האחרונים בכל יום מסתובבות כמה ניידות ברחבי הישוב ומחלקות דוחות על חגורה, ודברים בסגנון. למישהו אפילו בדקו אם יש פח ברכב. ואם לא באו בשביל תעבורה (שום מקום בארץ לא זוכה לאכיפה יחסית כזו) כנראה שלמישהו יש אינטרס לחמם פה את האוירה. הישוב רותח. גם האנשים הכי מתונים פה לא מבינים למה מציקים להם. ומחר.. כשמישהו יפנצ'ר או יזרוק עליהם אבן חלילה, תזכרו שמישהו בכל הכח דחף לזה שזה יקרה".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' כתב בתגובה: "מתפלל ליום שלמשטרה יהיה אומץ לאכוף כך את החוק והריבונות בישובים הבדואים והערבים בנגב ובגליל. חזקים על מתנחלים. אפסים". במשטרה לא נותרו חייבים והגיבו: "צר לנו על התבטאויות מעין אלה של נבחרי ציבור מול שוטרי משטרת ישראל – משרתי ציבור המסכנים חייהם יום יום בשמירה על בטחון הציבור, ומשלמים בגופם ואף בחייהם לא פעם, מתוך שליחות עמוקה. משטרת ישראל, הנוגעת בעצבים החשופים של החברה, תמשיך בשליחותה בענייניות, מקצועיות ושוויוניו".

סמוטריץ' הגיב לתגובה: "צר לי על ההתנהלות השערורייתית של המשטרה בחודשים האחרונים ביצהר. אעלה כאן כמה סיפורים ואשמח לתגובה עניינית. צר לי גם על התגובה הדמגוגית (אך אופיינית) של דוברת המשטרה שמכפה על אין ספור מחדלים. מישהו אמר שהמשטרה לא עושה גם דברים טובים?! אבל היא עושה גם דברים רעים ואותם צריך למגר".

בשלב זה התערב השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, בדיון וכתב: "דווקא לאחר ששוטרי משטרת ישראל מותקפים ברהט בוחר ח״כ סמוטריץ׳ לקלל אותם ולהציג תמונה מעוותת של משטרת ישראל. הביטוי שלך מבייש בצלאל ואני מצפה ממך להתנצל בפני שוטרי משטרת ישראל ומג״ב שמגינים גם עלייך בגופם".

סמוטריץ' השיב: "מצוין גלעד, יצאת ידי חובה. ממלכתי. נאור. ומגבה את המשטרה. אחלה שר לבט"פ (שמח שאתה מנקה את המצפון על העימותים החוזרים ונשנים שלך עם המשטרה על הגב שלי). ואגב, לצערי אני לא מציג תמונה מעוותת אלא את תמונת המציאות ההזויה ביצהר. אתה מוזמן לביקור לראות בעיניים".

דבריו של סמוטריץ' עוררו סערה, כשעיתונאים ופוליטיקאים תקפו אותו והאשימו אותו בהסתה. מנגד, טענו תומכיו של סמוטריץ' ואפילו כמה מיריביו הפוליטיים שאפילו אם הסגנון שלו היה בוטה, העובדה שהמשטרה מגיבה לחבר כנסת ומגנה אותו – שערורייתית בפני עצמה.