הכינוס של מועצת הביטחון של האו"ם, בנוגע להצעת כווית להציב כוח צבאי בינלאומי בעזה, נדחה ועשוי להיערך היום. ארה"ב תטיל וטו על ההצעה "פשיטת רגל מוסרית". לדברי השגרירה היילי, "נטיל ללא ספק וטו על החלטת מועצת הביטחון לגבי עזה"

הדיון במועצת הביטחון של האו"ם בנוגע להצבת כוח בינלאומי בעזה עשוי להיערך היום (שישי), לאחר שנדחה אתמול.

מוקדם יותר אמר שגריר כווית באו"ם, מנסור אל-עוטיביי, כי ההצבעה על ההצעה שתוכננה להתקיים הלילה נדחתה בשל תיקונים שהגישה ארה"ב ברגע האחרון.

מדובר בהצעה של כווית להציב כוח "שיגן על האזרחים הפלשתינים". ארה"ב הודיעה כבר שתטיל וטו על ההצעה והשגרירה באו"ם ניקי היילי תקפה אותה. "מדובר בהצעה חד-צדדית שמהווה פשיטת רגל מוסרית, אשר פוגעת במאמצים להשכין שלום בין ישראל והפלשתינים", אמרה היילי. על פי ההצעה תצא קריאה לישראל לעצור "כל שימוש מופרז ולא פרופורציונאלי בכוח".

ההצעה אומנם מגנה גם את ירי הרקטות והפצמ"רים מכיוון רצועת עזה אל עבר שטח ישראל השבוע, אך לא מזכירה כלל את חמאס – עובדה שגם כן עוררה ביקורת מצד היילי.

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, כינה את ההצעה "מבישה". מאוחר יותר צייץ דנון בחשבון הטוויטר שלו: "החלטה מוטת שמגנה את ישראל, אך לא מזכירה את הטרוריסטים של החמאס לא ראויה לעלות לדיון בכלל במועצת הביטחון של האו"ם. כל חברות המועצה צריכות לדחות את ההחלטה הצבועה הזו, שמתכחשת לזכותה הבסיסית של ישראל להגן על אזרחיה".

שלשום התכנסה, לבקשתה של ארה"ב, מועצת הביטחון של האו"ם, לדון בירי הרקטות והפצמ"רים לעבר שטח ישראל. השגרירה היילי העניקה כצפוי גיבוי מוחלט לישראל והפנתה אצבע מאשימה אל עבר החמאס.

השגרירה ניקי היילי אמרה בדיון כי "ארצות הברית זימנה את הפגישה הזו כדי לדון בפעולות ההרסניות של ארגון הטרור חמאס בעזה. הייתם חושבים שעוד מדינות ייצטרפו אלינו בגינוי של חמאס. זו לא שאלה. אבל כמובן בגלל שההתקפה מערבת את ישראל, הסטנדרט הוא שונה. ניסחנו הודעה שאמורה לגנות את חמאס, אבל ההצהרה נחסמה".

היילי הדגישה כי "יש כמה מסקנות שצריך להסיק מכך: הפעולה הזו מוכיחה שמטרתו של חמאס היא השמדת ישראל. זו מטרתו כשהוא יורה טילים על ישראל, וכשהוא חופר מנהרות מתחת לשטחי ישראל".

לדברי היילי, "נראה שיש נציגים שלא חושבים ששיגור טילים על ידי חמאס לא מהווה טרור. אנחנו בארצות הברית חושבים אחרת. אנחנו וידועים שהפעולות בעזה מקבלות תשומת לב אדירה. באופן מוזר, פעולות אחרות לא מקבלות את אותה תשומת הלב. עובדות ברורות. חמאס ובנות בריתו ירו לפחות 70 טילים מעזה לישראל, בניסיון לגרום לפגיעה מקסימלית לאזרחים. העובדה שאחד הטילים נחת בגן ילדים זו כל ההוכחה שאנחנו צריכים כדי להוכיח את הכוונה של הטרוריסטים. הנזק שיכול היה להיגרם – אי אפשר להעלות אותו על הדעת".

אתמול כתב שליח ארצות הברית למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט בשפה העברית בחשבון הטוויטר שלו כי "ניקי היילי כינסה פגישת חירום של מועצת הביטחון של האו"ם לגינוי התקפות חמאס על ישראל. מטרת ירי הרקטות ופצצות המרגמה מעזה היא פגיעה בישראלים. מאז 2006, החמאס ירה אלפי רקטות, אך מועצת הביטחון של האו"ם מגנה רק את ישראל שוב ושוב".

עוד הוסיף גרינבלט: "אנו מעודדים את שאר העולם לגנות את מעשה הטרור הזה כדי להגן על חייהם של ישראלים חפים מפשע ולהגן על פלסטינים חפים מפשע בעזה מניצול על ידי חמאס. אני גם מריעה לנשיא טראמפ על שהוא מעודד את ממשלת ארה"ב לדבר את האמת ולפעול בבהירות מוסרית"