על פי דיווח אמש, ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש מראש השב"כ לשעבר יורם כהן להאזין לעמיתו ראש המוסד תמיר פרדו והרמטכ"ל בני גנץ בכדי למנוע דליפה של מידע בטחוני רגיש, כהן סירב לבקשה. נתניהו: "זהו שקר מוחלט. אין גבול לשקרים"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקש לפני שבע שנים מראש שב"כ דאז, יורם כהן, להאזין לטלפונים של ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו, והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ – כך דווח אמש בתוכנית 'עובדה', על פי הדיווח – כהן סירב לבקשה.

בדיווח נטען כי בחודשים אחרי שפרדו וגנץ נכנסו לתפקידיהם, ביקש נתניהו למנוע דליפה של מידע בטחוני רגיש, זאת על רקע חוסר אמון בצמרת הביטחונית ומתוך חשש להדלפות. בדיון מיוחד שנערך בנושא, ביקש נתניהו מכהן לעשות שימוש ב"יכולות המיוחדות" של השב"כ לצורך "פיקוח" גורף וחריף, שכולל האזנה לטלפונים של שורת שותפי סוד, ביניהם הרמטכ"ל וראש המוסד.

יורם כהן | פלאש 90

המידע על הבקשה החריגה, כך לפי הדיווח, הגיע לימים גם לגורמים במשרד הביטחון. לדבריהם, כהן היה נרעש מהאפשרות שהשב"כ ייאלץ להאזין לשני עמיתיו – האנשים שאיתם הוא עובד באופן צמוד ויומיומי – זאת מבלי שאין כל חשד ספציפי לגביהם אלא רק כ"אמצעי מניעה". לאור זאת, כהן סירב לבקשה של ראש הממשלה. לדברי גורמים שהיו מצויים בפרטי העניין, מבחינת כהן היה חשוב כמובן לשמור על בטחון מידע אך הוא הסביר כי "השב"כ לא אמור לעשות שימוש באמצעים קיצוניים כאלה כנגד האנשים שעומדים בראש הצבא והמוסד".

פרדו, שהתראיין לתוכנית, אמר על כך כי הוא אינו "רוצה להאמין שבמדינה דמוקרטית ראש הממשלה יבקש מראש השב"כ לשים האזנה על הרמטכ"ל או עלי. אם הוא לא מאמין בנו הוא יכול לגרום לנו לסיים את התפקיד תוך 10 דקות. לשים האזנה זה חוסר האמון הכי גדול שיכול להיות. אני מעולם לא ביקשתי לשים האזנה על מישהו מעובדי המוסד וזה לא חלף אפילו בדעתי. זה מחוץ לכללי המשחק. זה חוסר אמון. זה הדבר הכי גרוע שיכול להיות. אם הייתי יודע דבר כזה, הדבר הנכון שהייתי צריך לעשות זה לקום וללכת ולהגיד שזה לא המשחק שלי. אם אני הייתי ראש השב"כ הייתי שולח אותו לכל הרוחות. אני מאמין שזה מה שיורם כהן עשה".

תמיר פרדו | צילום: אלכס קולומויסקי/פלאש 90

מלשכת ראש הממשלה נמסר בנוגע לפרסום: "הטענה שראש הממשלה ביקש מראש השב"כ לבצע האזנות לרמטכ"ל ולראש המוסד מפורכת לחלוטין. זהו עיוות מוחלט של מאמצים מערכתיים שנעשים מעת לעת כדי לשמור על ביטחון מידע בנושאים רגישים בעלי חשיבות עליונה לביטחון ישראל. ההחלטה באילו אמצעים להשתמש ומול אילו גורמים, נתונה בידי הגורמים המוסכמים. אין לנו כוונה להתייחס לטענות שגויות אחרות ולכאלה שהעיסוק בהן פגע בביטחון המדינה. תפקידו המכריע של ראש הממשלה נתניהו בהתנגדות לגרעין האיראני – ברור היום לכל. מצער שבכירים לשעבר בוחרים לעסוק בפומבי בנושאים ביטחוניים רגישים תוך הטיה ברורה ומגמתית".

מאוחר יותר נמסר מלשכת ראש הממשלה כי "ראש הממשלה נתניהו מעולם לא ביקש להאזין לרמטכ״ל ולראש המוסד. זהו שקר מוחלט". נתניהו כתב הבוקר בטוויטר כי "מעולם לא ביקשתי להאזין לרמטכ"ל ולראש המוסד. זהו שקר מוחלט. אין גבול לשקרים".

מדוברות השב"כ נמסר בתגובה לפרסום כי "אנחנו לא מתייחסים לפרשה". יורם כהן עצמו בחר שלא להגיב לפרסום.

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, התייחס אף הוא לפרסום. "ראש ממשלה ישראלי ששולח ראש שב״כ לעקוב אחר עמיתיו, ראש מוסד ורמטכ"ל – איננו ראוי לתפקידו הממלכתי הרם, הוא איננו יכול לעמוד בראש ור״ש (ועדת ראשי השרותים) ועליו ללכת הביתה. במעשיו ובפועלו אין הוד ואין הדר אלא רמיסת הממלכתיות וקדושת הביטחון", כתב בטוויטר.

https://www.jdn.co.il/breakingnews/10

ראש השב"כ לשעבר יורם כהן: נתניהו לא ביקש ממני להאזין, אלה דברי הבל


https://www.jdn.co.il/breakingnews

נתניהו מגיב לפרדו: "המוסד איננו ארגון פשע" • צפו

דיכטר חושף: "סגן ראש מוסד פוטר לאחרונה בגלל הדלפות"