יורם כהן ותמיר פרדו. צילום: פלאש 90

ראש השב"כ לשעבר יורם כהן: נתניהו לא ביקש ממני להאזין, אלה דברי הבל

יו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ אבי דיכטר התייחס לפרסום לפיו ראש הממשלה ביקש להאזין לשורת בכירים ואמר כי "אני יודע שזה שקר, גם תמיר פרדו יודע זאת". ח"כ לבני ביקשה דיון בוועדת המשנה למודיעין. נתניהו: "אין גבול לשקרים"

ראש השב"כ לשעבר יורם כהן הכחיש הבוקר (שישי) בשיחות סגורות את הפרסום ב"עובדה" לפיו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקש ממנו להאזין לטלפונים של ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו, והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ. "רה"מ נתניהו לא ביקש ממני להאזין לראש המוסד לשעבר תמיר פרדו ולרמטכ"ל לשעבר בני גנץ. הופתעתי מהפרסום. אלה דברי הבל", אמר כהן, אשר לפי הדיווח ב"עובדה" – סירב לבקשת נתניהו.

יו"ר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ אבי דיכטר, לשעבר ראש השב"כ, התייחס לטענה שהועלתה אתמול ב"עובדה" לפיה ראש הממשלה ביקש לצותת לראש המוסד ולרמטכ"ל. "אני יודע שזה שקר, גם תמיר יודע שזה שקר, ומעל הכל אין חיה כזו שראש ממשלה מבקש מראש שב"כ להאזין לאדם מסויים. אין יצור כזה, מפני שכל האזנה נתונה לפיקוח של היועץ המשפטי לממשלה ופרקליטות המדינה באופן ישיר, ובאופן עקיף לוועדת שרים לענייני שב"כ, ולוועדת המשנה לשירותים חשאיים בוועדת החוץ והביטחון".

לדברי דיכטר, "אם חס וחלילה שב"כ היה מחליט להאזין לראש מוסד, העובדה הזו הייתה חייבת להיות כתובה בדוח שהשב"כ מחויב להעביר ליועמ"ש ולפרקליט המדינה מספר פעמים בשנה. ומניסיוני היועמ"ש ופרקליט עוברים על זה בצורה מאוד יסודית ושיטתית. זה עוד לפני שהגענו לעובדה שאנשים צריכים לבוא ולבצע את זה – לא מדובר בפעולה שראש השב"כ בא ושם אוזניות. זאת אומרת, זה צירוף של מעשה מטורף על מעשה מטורף על מעשה מטורף, שאין שום סיכוי שראש הממשלה ינחה או שראש השב"כ יקבל. בקיצור – מכל כיוון שאתה בוחן את זה – זה חסר היגיון. מדובר בדיווח שקרי, אין אפשרות אחרת".

אמש דווח בתכנית 'עובדה' כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקש לפני שבע שנים מראש שב"כ דאז, יורם כהן, להאזין לטלפונים של ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו, והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, על פי הדיווח – כהן סירב לבקשה.

בדיווח נטען כי בחודשים אחרי שפרדו וגנץ נכנסו לתפקידיהם, ביקש נתניהו למנוע דליפה של מידע בטחוני רגיש, זאת על רקע חוסר אמון בצמרת הביטחונית ומתוך חשש להדלפות. בדיון מיוחד שנערך בנושא, ביקש נתניהו מכהן לעשות שימוש ב"יכולות המיוחדות" של השב"כ לצורך "פיקוח" גורף וחריף, שכולל האזנה לטלפונים של שורת שותפי סוד, ביניהם הרמטכ"ל וראש המוסד.

המידע על הבקשה החריגה, כך לפי הדיווח, הגיע לימים גם לגורמים במשרד הביטחון. לדבריהם, כהן היה נרעש מהאפשרות שהשב"כ ייאלץ להאזין לשני עמיתיו – האנשים שאיתם הוא עובד באופן צמוד ויומיומי – זאת מבלי שאין כל חשד ספציפי לגביהם אלא רק כ"אמצעי מניעה". לאור זאת, כהן סירב לבקשה של ראש הממשלה. לדברי גורמים שהיו מצויים בפרטי העניין, מבחינת כהן היה חשוב כמובן לשמור על בטחון מידע אך הוא הסביר כי "השב"כ לא אמור לעשות שימוש באמצעים קיצוניים כאלה כנגד האנשים שעומדים בראש הצבא והמוסד".

ח"כ ציפי לבני פנתה הבוקר ליו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ אבי דיכטר, וביקשה לכנס דיון דחוף של ועדת המשנה לשירותים חשאיים אליו יזומנו ראש השב"כ הקודם כהן וראש השב"כ הנוכחי, נדב ארגמן, כדי לברר האם קיבלו הנחיות מנתניהו להאזין לראש המוסד ולרמטכ"ל.

ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, קרא הבוקר למבקר המדינה לבדוק את הטענות שהועלו אמש. הרצוג כתב בטוויטר כי "גילוייו של תמיר פרדו, במידה ויוכחו כנכונים, חמורים ביותר וחייבים להדאיג את כולנו. אני קורא לבדיקה דחופה ומיידית של מבקר המדינה לבירור הפרשה עד תום ופרסום האמת".‬ עוד כתב הרצוג: "‫כבוד לעבודה עיתונאית של אילנה דיין, אבל היה ראוי שמידע כזה יובא בזמן אמת לוועדת המשנה למודיעין ולא לחשיפה תקשורתית כעבור שנים".

מזכ"ל מפלגת העבודה, ערן חרמוני, פנה ליועץ המשפטי לממשלה ולמבקר המדינה בבקשה לפתוח ללא דיחוי בבדיקה. חרמוני מציין בפנייתו ליועמ"ש ולמבקר המדינה כי "חומרת הדברים אינה יכולה להשאיר את הדברים ללא בדיקה האם אכן פעל רה"מ על מנת לבצע האזנות לרמטכ"ל ולראש המוסד דאז; עוד מבקש חרמוני לבדוק האם ישנן האזנות כיום לראשי זרועות הביטחון, שרים ובכירים במערכת הפוליטית או הביטחונית; חרמוני: ישראל איננה רפובליקת בננות וגם איננה מגרש המשחקים הפרטי של נתניהו".

נתניהו כתב הבוקר בטוויטר כי "מעולם לא ביקשתי להאזין לרמטכ"ל ולראש המוסד. זהו שקר מוחלט. אין גבול לשקרים".

דיווח: נתניהו ביקש מראש השב"כ להאזין לרמטכ"ל ולראש המוסד

ראש המוסד לשעבר: "שקלתי להתפטר בשל דרישת נתניהו להיערך לתקיפה באיראן"

3 תגובות

תראו איך כל השמאל עולה על רגליו האחוריות, חייבים לבדוק! למה? כי ככה אמרו בטלויזיה!

כמו שהורה לנו האור לציון זצ"ל, אנו לא הולכים לבחירות כלל. אבל מה שאני רואה זה שבכל שבוע "מסטיק בזוקה" מצרף בדיחת -קרש חדשה למסטיק שלו..

שקרניםםםםםםםםםםםםםםםםםם
תתפטרו!!!!!!!!!!!!

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *