רה"מ הנחה את ראש המל"ל לקדם תהליך שיקזז מכספי הרשות הפלסטינית את כספי הפיצויים שיועברו ליישובים בעוטף עזה, בגין הנזקים שנגרמו להם בהצתות האחרונות. כ-25,000 דונמים של שטחים חקלאיים עלו באש מאז העפיפון הראשון ועד היום

ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה את ראש המל"ל מאיר בן שבת, לקדם תהליך שיקזז מכספי הרשות הפלסטינית את כספי הפיצויים שישראל תעביר ליישובים בעוטף עזה, בגין הנזקים שנגרמו להם בהצתות האחרונות.

מאז תחילת "טרור העפיפונים" מרצועת עזה עלו באש אלפי דונמים של שטחים חקלאיים בגבול עוטף עזה ולמעלה מ־2,100 דונם ביערות קק"ל. החקלאים סופגים הפסדים כספיים כבדים בשל ההצתות והחשש הוא גם מפני פגיעה ארוכת טווח בחורש הטבעי, באוכלוסיית הצבאים המתרבה באזור ובמגוון הזוחלים וצמחי הבר המאפיינים את הנגב המערבי.

שר הביטחון לשעבר, ח"כ עמיר פרץ (המחנה הציוני), המתגורר בעיר הסמוכה שדרות, אמר בעקבות גל ההצתות: "אסור להתייחס בקלות ראש ולהשלים עם טרור העפיפונים מעזה. גם כאשר הנזקים הם ברכוש, מדובר במפעל חיים של חקלאים רבים שנאבקים כל השנים שלא להיכנע לפחד ולסיכונים וממשיכים לעבד את אדמותיהם".

לדברי פרץ, על רשויות מס הרכוש לפעול במהירות ולשלם את הפיצויים על כל הנזקים שנגרמו. במקביל, הוא קרא לממשלה להעמיד את כל האמצעים כדי למצוא פתרון טכנולוגי לאיום עפיפוני התעברה ולהעביר מסר לחמאס כי ישלם מחיר יקר אם לא ימנע תופעה זו שהולכת ומתרחבת.

ח"כ איילת נחמיאס-ורבין מ'המחנה הציוני' פנתה היום לראש הממשלה בדרישה להכריז על עוטף עזה כאזור מוכה אסון. "עד כה, על פי הערכות, נשרפו 25,000 דונמים של שטחים חקלאיים ושטחי שמורות הטבע באזור. במונחים של סדרי גודל – עד כה נשרף שטח המקביל בגודלו לגבעתיים ורמת גן ביחד", ציינה נחמיאס-ורבין.

"אני דורשת ממך להכריז על האזור מוכה אסון ולהפעיל את משרדי הממשלה הרלוונטיים. מדובר במיטב האזרחים הישראלים אשר בגופם וברכושם מגנים על החזית הדרום מערבית שלנו בעוטף מזה 17 שנים. העוטף הוא החזית ותושביו הם הלוחמים. הם זקוקים לכיפת ברזל כלכלית משמעותית בהרבה".