שר הביטחון חשף את הנתונים: שוגרו כ-600 עפיפונים, 400 מהם אנחנו הצלחנו ליירט באמצעות הטכנולוגיה, כ-200 הגיעו לשטחנו וגרמו ל-198 שריפות ונשרפו כ-9,000 דונם של גידולים חקלאיים ויער. כחלון: "נכיר בנזקים כנזקי טרור והחקלאים יפוצו"

"צריך להיות ברור שאנחנו לא מוכנים לקבל את שגרת העפיפונים, לא מהומות על הגדר, לא ניסיונות לפרוץ את הגדר ולגרום נזקים לעבודות או לשטח ריבוני ישראלי", כך פתח היום שר הביטחון אביגדור ליברמן בפתח ישיבת סיעת ישראל ביתנו. "לכן אנחנו נפעל בהתאם, אני רק רוצה להדגיש שאנחנו נפעל בהתאם לאינטרס הישראלי, בזמן ובעיתוי הנוח לנו, מתי שאנחנו נחליט אבל בכל אופן אני לא נוהג להשאיר חשבון פתוח ואנחנו נסגור את כל החשבונות עם החמאס, עם הג'יהאד האסלאמי ועם יתר המחבלים שפועלים כנגדנו משטח רצועת עזה".

בהמשך דבריו חשף ליברמן את הנתונים: "עד היום שוגרו כ-600 עפיפונים, 400 מהם אנחנו הצלחנו ליירט באמצעות הטכנולוגיה, כ-200 הגיעו לשטחנו וגרמו ל-198 שריפות ונשרפו כ-9,000 דונם של גידולים חקלאיים ויער".

ליברמן נשאל האם יש הבדל בתגובה בין החמאס לג'יהאד האסלאמי, כי הג'יהאד האסלאמי מופעל ע"י האיראנים לפי הפרסומים. "זה אותם מחבלים, זו אותה גברת אולי קצת בחליפה אחרת, אבל מדובר באותם מחבלים, באותם אנשים שכל מטרתם זה להשמיד את מדינת ישראל, לא מכירים בזכותנו להתקיים כאן. לכן אני לא רואה שום הבדל מהותי בין ג'יהאד אסלאמי, לא בין הסוררים, צלפים או חמאס, ולכולם אותו דין ולא נתפשר".

שר האוצר משה כחלון התייחס גם הוא לטרור העפיפונים ואמר שמדינת ישראל תכיר בנזקים כנזקי טרור לכל דבר. "כבר לפני חודש, עם תחילת תופעת העפיפונים הגעתי לעוטף עזה והודעתי שישראל מכירה בתופעה ובנזקים כנזקי טרור והחקלאים יפוצו עד השקל האחרון", אמר כחלון בפתח ישיבת סיעת "כולנו".

"עד כה נפתחו 25 תביעות שכוללות 5,000 דונם חיטה, מטעים ומערכות השקיה, לא כולל האירוע מאתמול", ציין. "כל התביעות נמצאות בשלבי טיפול מתקדמים. בכדי להקל על החקלאים, החלטנו היום על מתן מקדמות של 50% מגובה הנזק המשוער והיתר יטופל במהירות האפשרית".

כחלון הדגיש כי לא יהיו שום עיכובים במתן הפיצויים, ואלה יינתנו בהקדם האפשרי. "לא זה מה שישבור את החקלאים, לא טרור העפיפונים ישבור אותם ולא שום איום נזק או טרדה", הוסיף. "גם הם אנשים מאוד חזקים וכמובן ממשלת ישראל עומדת מאחוריהם".