צילום: הדס פרוש / פלאש 90

הבלוף התגלה: המצוקה של לפיד גורמת לו – לראשונה – לפאניקה גלויה

הנאום המבוהל של יאיר לפיד אמש, במהלכו דרש מהמשטרה לחקור את הפצת "הפייק ניוז" נגדו, הוא תוצאה ישירה של ההתרסקות בסקרים האחרונים, שנגרמה ככל הנראה בשל שורה של טעויות פוליטית שביצע, והפכו אותו לדמות נלעגת במיוחד / סקירה

במשך כמעט 3 שנים התרגל יאיר לפיד לשהות עם מפלגתו באזור החיוג של 20-25 מנדטים. הדרך לכך היתה פשוטה מבחינתו: להמנע מאמירות מהותיות, לשדר קונצנזוס, להמעיט באמירות "בכייניות" ולהפגין פטריוטיות בכל הזדמנות. אלא שבשבועות האחרונים המגמה התהפכה.

לפיד, שהצליח להתגבר על הזינוק החד-פעמי של אבי גבאי והמחנ"צ על חשבונו בסקרים, מוצא את עצמו חסר אונים מול ההתחזקות העקבית של נתניהו והליכוד. אלא שבניגוד למה שמקובל לחשוב, הסיבה היא לא ההצלחות המדיניות והביטחוניות שרשם נתניהו לאחרונה, כי אם סדרת טעויות שביצע לפיד, טעויות שאפשרו לתקשורת לנעוץ סיכה ועוד סיכה בבלון התדמיתי עליו עמל.

נאומו המבוהל של לפיד בפתח ישיבת סיעת 'יש עתיד' אתמול למעשה אישש את כל זה. האיש שנבנה על שיח פוליטי אלגנטי, נשמע פתאום כמו אופוזיציונר נרגן שמאשים את כל העולם בצרותיו, חוץ מאת עצמו.

כאמור, הדעה הרווחת במסדרונות הכנסת היא שלפיד משלם כעת את חטאי התנהלותו היהירה בחודשים האחרונים. להלן תמצית האירועים המביכים (מבחינתו).

– סימן השאלה סביב הקשרים בינו לבין מילצ'ן: לאחר שהתברר שלפיד משמש כעד מסייע בתיק 1000 החלו לצוץ פרסומים שונים ולא מחמיאים על תפקודו של לפיד עצמו מול מילצ'ן, והיחסים ביניהם.

– פרשת פרי: אחד הח"כים הבכירים במפלגה, יעקב פרי: נתפס בשקר גס ובוטה. לפיד, בחר בהתחלה לגבות אותו, לאחר מכן להסתייג ובסוף, בעקבות פרטים חדשים שצצו החליט פרי "לקחת פסק זמן" ולהתפטר מהכנסת. ההתנהלות של לפיד בענין גם פגעה בתדמית הממורקת של מפלגתו וגם הציפה שוב את חוסר העקביות שלו. בנוסף, התקשורת חזרה להתעסק בשאלת "שירותו הצבאי של לפיד", נושא ממנו הוא משתדל לברוח – וכשתלחצו על הקישור תגלו מדוע.

– אמירותיו התמוהות בענין ביטול הסכם הגרעין: בניגוד למצופה, לפיד בחר לתקוף את נתניהו בנושא והביע דעה נגד ביטול ההסכם. מיד עם הכרזתו של טראמפ על פרישת ארה"ב, הביע לפיד עמדה הפוכה תוך שהוא מנסה ליישב בינה לבין עמדתו הקודמת. התוצאה לא היתה משכנעת במיוחד, והתוצאות בסקרים – בהתאם.

והיו גם את הזיגזגים הקבועים שלו בענייני דת ומדינה, "המפגין החרדי" נגד חוק הגיוס החדש ואנקדוטות משעשעות אחרות. התוצאה של כל זה, אומרים במערכת הפוליטית, היא שחיקה תדמיתית מתמדת שגורמת לו לדמם מנדטים מידי שבוע.

קרא עוד בנושא

לפיד מתלונן: מפיצים קמפיין נגדי, המשטרה צריכה לחקור

סקר חדש: לפיד לשפל חדש, המפלגות החרדיות מתחזקות

בניגוד להצהרותיו בנושא: לפיד ביקש חוות דעת כדי לקדם את חוק מילצ'ן

לפיד בעקבות פרי: סדרת השקרים של יו"ר 'יש עתיד' בנוגע לעברו הצבאי

הסתה חובבנית: "החרדי" שהפגין עם לפיד הפך לבדיחת היום

ההימור של לפיד / יהונתן אלוני

לפיד נוחת בסקרים והשבשבת משתוללת ימינה ושמאלה / שלומי סגל

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו