"מאי השחור" של האיראנים: חשיפת הארכיון הגרעיני של איראן ע"י נתניהו נתנה את האות לרצף התרחשויות, ישירות ועקיפות, שהנחיתו מכה אנושה על שאיפות ההתבססות של איראן במזרח התיכון בכלל ובסוריה בפרט • סקירה מקיפה

מקור: דף הפייסבוק 'הבלוג של אבו עלי'

החודש מלאה בדיוק שנה לביקור ההיסטורי של טראמפ בסעודיה– הביקור שהתניע את "ברית הנגד" האזורית מול התמנון האירני.

אירועי הימים האחרונים בגזרת עזה אולי השכיחו מעט את שקרה בחודש מאי בזירה האירנית ,אבל אני כאן כדי להזכיר – זהו ללא שום ספק החודש הקשה ביותר בתקופה האחרונה עבור פרוייקט ההתפשטות האירנית במזה"ת.

אתחיל בציון מספר אירועים חשובים בהקשר זה:

1. חשיפת ארכיון הגרעין האירני (אמנם זה קרה כמה שעות לפני שהתחיל חודש מאי אך בהחלט אפשר לצרף את האירוע ל"חגיגת מאי").
2. ביטול הסכם הגרעין על ידי טראמפ (8 למאי) בנאום הסטורי וחוצב להבות של טראמפ שכלל הכרזה גם על סנקציות משמעותיות נגד אירן. טראמפ מבסס בצורה פומבית כחלק ממניעי החלטתו לביטול, את החשיפה המודיענית הישראלית של ארכיון הגרעין (החשיפה, אפשר להניח, היתה מתואמת איתו).
3. האירופאים מחליטים להשאר בהסכם הגרעין (זה לא כל כך רע עבור ישראל כמו שזה נשמע, אפרט בהמשך)
4. הלילה שבין ה 8 למאי ל 9 למאי תקיפה ישראלית משמעותית כנגד מטרות אירניות בסוריה, הושמדו עפ"י הדיווחים טילים שהיו אמורים לשמש לנקמה בישראל. דיווח על הרוגים אירנים בתקיפה.
5. בבוקר שלאחר התקיפה (שימו לב לסמיכות האירועים מאז הכרזת טראמפ) – נתניהו מצטלם לוחש על אזנו של פוטין בטקס רב רושם בכיכר האדומה במוסקבה לציון 73 שנה לניצחון על הנאצים.
6. בערב של אותו היום (עדיין 9 למאי) בתגובה ל-20 שיגורים מסוריה לעבר ישראל (ככל הנראה של כוח אלקודס האירני או של חיזבאללה) ישראל יצאה לתקיפה הנרחבת ביותר בסוריה מזה עשרות שנים והשמידה 50 מטרות ברחבי סוריה בדגש על מטרות אירניות ונ"מ סורי.
7. באופן נדיר מעצמות אירופה צרפת , גרמניה, אנגליה (לצד ארה"ב) ואפילו בחריין מביעות תמיכה פומבית בתקיפה הישראלית הנרחבת ומצדדות בזכותה להגנה עצמית.
8. רוסיה מביטה מהצד ובאופן מפתיע (או שלא, תלוי את מי שואלים) מורידה, מיד לאחר ביקור נתניהו במוסקבה (ולאחר התקיפות הנרחבות הישראליות בסוריה), מסדר היום, את נושא אספקת טילי ה S 300 לצבא סוריה – שעלו לסדר היום לאחר התקיפה האמריקאית בסוריה בתגובה לשימוש של אסד בנשק כימי בדומא.
9. 10 במאי- הכרזה על פגישת פסגה -קים וטראמפ על בסיס ההבנה כי הגרעין הצפון קוריאני יושמד. (השלכה ישירה למסר כלפי אירן מעבר לסיוע שקיבלה אירן מקוריאה הצפונית בתחום הגרעין).
10. 14 למאי- אירוע מרכזי,התמיכה אירנית- יום הנכבה בגבול הרצועה – כ 60 הרוגים. אין חדירה לשטח ישראל. הזרוע האירנית ברצועה לא מצליחה לייצר תוצאה משמעותית.
11. 18 למאי- המנצח הגדול של הבחירות בעיראק – המנהיג השיעי מקתדא א-צדר אחד המתנגדים הקולניים והתקיפים לנוכחות האירנית בעיראק. מעצור משמעותי מבחינת אירן וקאסם סולימאני שרואים בשליטה בעיראק השסועה אינטרס ראשון במעלה.
12. 18 למאי. נושא חדש עולה לסדר היום בצורה פומבית ומופגנת, על ידי….בעלי הברית של האירנים בסוריה, הרוסים : יציאת הכוחות האירנים והזרים מסוריה! שינוי תפיסתי אסטרטגי.
13. אירועים מרכזיים חשובים שמתרחשים לאורך כל החודש: מחאות אלימות כנגד המשטר בערים שונות באירן. שביתה מתמשכת, קשה ומשתקת של נהגי המשאיות באירן. צפי לאינפלציה גבוהה וקריסת הריאל האירני.
14. סעודיה והמפרציות מכריזות על כוונה להפחית את מחיר חבית הנפט באמצעות היצף.
15. בחצי השני של חודש מאי התגברות הדיווחים מסוריה על התפוצצויות מפתיעות מבחינה סטטיסטית, ביעדים אירנים שונים ברחבי סוריה ,כמעט על בסיס יומי מסיבות עלומות.
16. האירנים נאלצים להכריז פומבית על אי השתתפותם במערכה צפויה בדרום סוריה.
17. שיח על כוונות אירניות לתמוך בהסכם הפסקת אש בין החות'ים לסעודים בגבול תימן.
כל כך הרבה מעצורים בכל כך הרבה חזיתות בפרק זמן כל כך קצר – זה פשוט מדהים! בחלומות הכי שחורים שלהם לא פיללו האייתולות לחודש שכזה שבמחי יד מבטל הישגים משמעותיים של שנים והשקעות כספיות עצומות.

עוד אציין את שתיקתו הרועמת של ארגון החיזבאללה בחודש מאי לנוכח אובדן הנכסים האירניים. אפילו איומי נסראללה בנאומיו נשמעו עמומים הרבה יותר החודש.

בעיני אחת המכות החזקות שחטפו האירנים היא השינוי בגישתם של הרוסים לנעשה בסוריה. צריך להבין שהאינטרסים של הרוסים שונים מאלה של האירנים למרות הברית המוצהרת ביניהם.

רוסיה מעוניינת לגזור את הפירות הכלכליים שבשיקומה של רוסיה ולא צריכה מתחרים על משאבי הטבע של אסד. רוסיה שואפת מזה זמן רב להגעה להסדר מדיני לסיום הלחימה בסוריה בדיוק כדי להנות סוף סוף מפרי עמלה. העיקשות הישראלית מול אירן מביאה פוטנציאל של התלקחות אזורית בה רוסיה כעת אינה מעוניינת. רוסיה מבינה שיציאת אירן מסוריה תסייע בהשקטת האזור ואולי אפילו ביציאת האמריקאים מסוריה וכך תשאר סוריה נתונה כולה לחסדיו של פוטין ללא הפרעה.

בכדי להגיע להסדר מדיני בסוריה ובכדי לקבל הכרה בינ"ל ולגיטמציה להמשך השלטון הנוח מבחינת הרוסים של בשאר אלאסד ,רוסיה זקוקה לאופוזיציה (חלשה ככל שתהיה) הסורית. אירן כלל לא רלוונטית (לעומת טורקיה למשל שיכולה להשפיע על המורדים) במשחק הזה מבחינת הרוסים.

ועוד מילה אחרונה על המצב הנוכחי בהסכם הגרעין – עם האירופאים מצד אחד והאמריקאים מנגד.

באופן פרדוקסלי, אירן, הרבה בזכות האירופאים, נתונה כאן בין הפטיש לסדן. מצד אחד היא בינתיים מחויבת להסכם הגרעין ולפחות ברמה ההצהרתית אינה פועלת לקידום תוכניתה הגרעינית אך מנגד הסנקציות האמריקאיות כבר מתחילות להכאיב. כבר נתקלנו החודש בהכרזות רבות מצד חברות ענק עולמיות על כך שהן תפסקנה בקרוב את פעילותן מול אירן.

מכלול הגורמים שציינתי לעיל נותן אותותיו במשטר האייתולות. הלחץ מתגבר. אירן היום חלשה מבעבר. זה בהחלט לא אומר שהיא הפסיקה להיות מסוכנת מבחינתה של ישראל ונכון שהיא עדיין לא יצאה מסוריה וחיזבאללה בוודאי שלא הניח את נשקו. אבל צעדיה הוצרו. התפשטותה נבלמה במספר רב של חזיתות .נכסים מרכזיים אבדו לה והיא בעמדה נחותה משמעותית מאשר היתה לפני כמה חודשים.

מותר מדי פעם להשען אחורה, לחייך ולהיות אופטימיים. אופטימיות היא לא מילה גסה.

מקור: דף הפייסבוק 'הבלוג של אבו עלי'

קרא עוד בנושא

החיסולים נגד אנשי הגרעין האיראני נמשך? התנקשות מסתורית בלוב

מדחי אל דחי: נקודת השפל של האיראנים מעמיקה / ד"ר מרדכי קידר

המסר חלחל? דיווח: חיל האוויר הסורי מונע מהאיראנים שימוש בבסיסיו

עליונות מוחלטת: המסר שביקש מפקד חיל האוויר להעביר לאיראן וסוריה

כניעה או מלחמה: התנאים הקשוחים של ארה"ב לא מותירים לאיראן ברירה

בפעילות מודיעינית והתקפית: כך סוכלה ההתבססות האיראנית בסוריה

בחסות ההיערכות בעורף: כך הפתיעה ישראל (שוב) את איראן

זירוז או דחיה: איזו השפעה יש לחשיפת תוכנית הנקמה האיראנית?

המידע, החדירה וההברחה: מאחורי הקלעים של המבצע המודיעני המזהיר

"תענוג לגנוב מפרסים": ההתייחסות של ראש המוסד להחרמת הארכיון הגרעיני