צילום: חיים צח, לע"מ

מקרון לנתניהו: "העברת שגרירות ארה"ב לירושלים גרמה למוות"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הערב עם נשיא צרפת עמנואל מקרון בפריז בירת צרפת. מקרון: "הבהרתי לנתניהו את רצון המדינות האירופאיות שהסכם הגרעין יישמר". נתניהו: "איראן רוצה מלחמת דת שתוביל עוד פליטים לאירופה"

 • למרות הסגר: שליחי ועד הרבנים הגיעו לרמינוב

  תוכן מקודם

 • ככל אשר יורוך: עם ישראל נענה לקריאתו של הרב יעקב הלל שליט"א

  תוכן מקודם

 • שטר הפרנסה יחתם עבורכם מחר ע"י גדולי הדור!

  תוכן מקודם

 • יתמות עגולה: "בגיל 16 מצאתי את עצמי יתומה מאב ואם"

  תוכן מקודם

ראש הממשלה בנימין נתניהו מנפגש הערב (שלישי) עם נשיא צרפת עמנואל מקרון, השניים דנו בהתבססות האיראנית בסוריה, הסכם הגרעין עם איראן והמצב ההומניטרי בעזה.

ראש הממשלה אמר לאחר הפגישה כי "האיום הגדול ביותר על העולם הוא נשק גרעיני בידי איראן. הארכיון הגרעיני הוכיח שאיראן שיקרה לעולם על תוכנית הגרעין שלה ואני חושב שעכשיו זה הזמן להפעיל לחץ מקסימלי על איראן".

נתניהו הוסיף כי "לא ביקשתי מהנשיא מקרון לעזוב את ההסכם אני חושב שהמציאות הכלכלית תכריע את הסיפור. זה לא מה שהתמקדנו בו אלא התוקפנות של איראן באזור". נתניהו הוסיף כי "תנאי מוקדם לסיום המלחמה בסוריה הוא שאיראן תעזוב את סוריה. את כולה. אין לה מה לעשות שם".

לדברי ראש הממשלה, "חמינאי אמר לפני יומיים שמטרתם להשמיד את ישראל, ובשביל זה הם רוצים נשק גרעיני אבל גם להביא כלי נשק אחרים קרוב לישראל כדי שיוכלו לירות על ערינו. לא נתן לזה לקרות". נתניהו אמר כי "החשש הזה משותף גם למדינות ערביות רבות. הדבר הפשוט ביותר שצריך להתרכז בו הוא להוציא את איראן מסוריה".

"כל הדמוקרטיות שותפות לאותם אתגרים ויש איום אחד ובו שתי מילים – 'האסלאם הרדיקלי'. טרוריסטים של דאעש נלחמים במזרח התיכון ומגיעים ופוגעים במדינות הדמוקרטיות כמו צרפת". בנוגע להתבססות האיראנית בסוריה אמר נתניהו: "הדבר השני אלה המיליציות השיעיות שמובלות על ידי איראן. אנחנו עושים כל מה שאנחנו יכולים כדי למנוע זאת. ישראל עושה כל ביכולתה.

ראש הממשלה אמר עוד כי "ארכיון הגרעין הוכיח שאיראן מעוניינת בתכנית גרעין צבאית ואני חושב שזה הזמן להפעיל עליה לחץ. לא ביקשתי ממקרון לעזוב את ההסכם – אני חושב שהלחץ הכלכלי הוא זה שיעשה את מה שצריך".

נתניהו התייחס גם לחזית הדרומית ואמר: "מה שראיתם בשבועות האחרונים הם לא הפגנות שקטות ואי אלימות. הם משתמשים במגנים אנושיים להוצאת התקפות טרור. הם רוצים לרצוח ישראלים. ההפגנות האלו מאורגנות על ידי חמאס וממונות על ידו. הם רוצים לחטוף ישראלים ליד הגדר, הם שורפים את השדות שלנו. זה משהו שיש לנו זכות להגן על עצמנו ממנו. אנחנו משתדלים לעשות זאת באמצעים לא אלימים אבל אנחנו לא מצליחים כי חמאס רוצים שייהרגו אנשים".

ראש הממשלה איחל לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ "הצלחה" בשיחות עם צפון קוריאה, אבל הפריד בין שתי המדינות שלדבריו יכולות לאיים על העולם. "בהעברת הצבא לסוריה איראן רוצה זה לבנות צבא שיעי בסוריה. לא רק כדי לתקוף את ישראל, אלא גם כדי להמיר סונים לשיעים. זה יצית מלחמת דת שתוביל לעוד פליטים שיגיעו לאירופה. על ידי מניעת התבססות צבאית בסוריה אנחנו מונעים משהו מאוד מסוכן לאירופה".

נשיא צרפת אמר לאחר פגישתם כי "הדאגה העמוקה בשתי המדינות שלנו היא חוסר היציבות והנוכחות הצבאית של איראן באזור. אמרתי לנתניהו שיש לשמר את הסכם הגרעין. ההסכם יעיל". מקרון הוסיף כי "אנחנו רוצים להתקדם ליציבות גדולה יותר באזור. הסכם הגרעין הוא צעד ראשון שצריך לבנות עליו ולכן צריך הסכם לעוד עשר שנים. אפשר להתקדם לקראת עבודה משותפת על סוריה".

"הרצון שלנו הוא להתקדם לביטחון טוב יותר באזור" אמר מקרון, הסכם הגרעין הוא צעד אחד לקראת המטרה הזאת. לכן אנחנו צריכים לבחון את המצב אחרי 2025 ואת הניסויים בטילים בליסטיים על ידי איראן. אני חושב שאנחנו יכולים לדבר על רצון משותף וליצור מכניקה טובה בין הקבוצות בראשות פריז".

"אנחנו כמובן נחושים להילחם בחוסר היציבות בסוריה", הוסיף מקרון בנושא האיראני, "אני חושב שמנגנון התכנון הזה וההתפתחויות שנעשה בשבועות הקרובים אלה יהיו האלמנטים שיביאו לפתרון. וזה מה שאמרתי שהייתי ברוסיה וגם אמרתי לנתניהו".

על הסוגיה הפלסטינית אמר מקרון: "אנחנו מאמינים בפתרון ארוך טווח המבוסס על שתי מדינות לשני עמים וירושלים היא בירה לשני העמים. אמרתי לראש הממשלה והבעתי את חששי בנוגע לאיומים על תהליך השלום. אנחנו מגנים כל אלימות כלפי אזרחים, במיוחד למה שקרה בשבועות האחרונים בעזה. אנחנו כמובן מגנים כל אלימות כלפי אזרחים ישראלים על ידי קבוצות שונות ובראשן חמאס".

כשנשאל האם מדינתו מתכוונת להכיר בפלסטין, אמר מקרון כי "זה ייתפס כצעד חד צדדי. כמו שעשו האמריקאים עם העברת השגרירות ואנחנו חושבים שזה מוביל לאלימות. זה הוביל להרג של אנשים. כמו שאני אומר שצריך להכיר בפריז אבל זה לא יעזור לכלום".

עוד הוסיף: "אמרתי לנתניהו שצרפת מעוניינת להתקדם ולמצוא פתרון למשבר ההומינטרי בעזה. שוחחנו גם על התהליכים שעשינו עם ירדן. אני מקווה שנוכל להביא לפתרון, מדובר במשבר רציני".

2 תגובות

כותרת גרועה.
מה איכפת מה הגוי הצרפתי אמר?

ראיתם איך נשיא צרפת בסוף הסרטון פוזל

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו