אחרי דעיכה בצעדות והתמקדות בשיגור עפיפונים, מצביעים במערכת הביטחון על אירועי הגדר מחר כנפיצים במיוחד, שעלולים להוביל לחידוש הירי הארטילרי • וגם: ההתבטאות השנויה במחלוקת של השר צחי הנגבי בענין טרור העפיפונים

שובם של העימותים האלימים על הגדר? אחרי כמה שבועות רצופים של דעיכה משמעותית בהיקף "צעדות השיבה", קיים במערכת הביטחון חשש ממשי מפני מה שצפוי להתרחש בגבול רצועת עזה מחר, עם סיום הרמאדן.

בצה"ל הצטבר מידע על כך שחמאס שוב פועל להביא עשרות אלפים לאזור הגבול, במטרה ליצור עימות אלים במיוחד. החשש הוא מפני שחזור של אירועי "יום הנכבה" במהלכו מצאו את מותם כמה עשרות מתפרעים, ונפצעו עוד כמה מאות.

"ההערכה הסבירה היא שאם תחזיות אלו אכן יתממשו, מספר הנפגעים בצד הפלסטיני יהיה שוב גדול, נוכח הכוונות לנסות לבצע פיגועים ולחדור לשטח ישראל", מדווח העיתונאי טל לב-רם ב'מעריב'. לדבריו, "בצה"ל נערכים גם לתרחיש שבעקבות אירועי הגדר יתחדש ירי רקטות לעבר ישראל, אשר יוביל לסבב לחימה נוסף ברצועה".

"הגם שבשלב הזה מתבצעים ניסיונות להעביר מסרים לחמאס דרך המצרים שירגיע את השטח, בשלב זה בישראל מזהים מגמה הפוכה. האתגר המבצעי הצפוי לצה"ל מחר יהיה גם הראשון לאלוף פיקוד הדרום החדש, אלוף הרצי לוי, שהחליף בטקס בפיקוד את המפקד היוצא אלוף אייל זמיר", מוסיף לב-רם.

צפו: בצה"ל מסכמים 8 שבועות של טרור על הגדר


בתוך כך, השר צחי הנגבי התייחס הבוקר לטרור העפיפונים ואמר "אני לא מתרגש ממנו, זה מראה את עולב אויבינו….הם מצאו נשק שלא מסכן חיי אדם, אנחנו נמצא לו פתרון. אין מה להתרגש".

לדבריו, "אסור להפגין פאניקה בעניין העפיפונים. מערכת הביטחון משקיעה מאמץ ממוקד לאתר פתרונות ולב כולנו עם תושבי הדרום האמיצים. זה לוקח זמן. מצאנו מענה לחטיפות מטוסים ולמחבלים מתאבדים ולירי קסאמים ולטרור הסכינאים. את המנהרות אנחנו מאתרים ומשמידים. מעולם לא נכנסנו להיסטריה. תרגיעו…"

דבריו של הנגבי עוררו זעם בקרב תושבי עוטף עזה בכלל, והחקלאים ששדותיהם נפגעו מהאש בפרט. בשורת ראיונות לכלי התקשורת הם טענו כי השר מתעלם מהנזק הקשה לחקלאות באזור ומהפוטנציאל הקטלני של עפיפוני התבערה. "עוד שבועיים לא תהיה בעיה כי כבר לא ישאר מה לשרוף", אמר בציניות אחד החקלאים.

בוידאו: האש שנגרמה כתוצאה מהעפיפונים סמוך למכללת ספיר, השבוע. צילום: נועם נרקיס