שרת החוץ של האיחוד האירופי ביטלה השתתפות בכנס שייערך בירושלים בשבוע הבא. הביטול הגיע לאחר שמוגריני ביקשה להיפגש עם ראש הממשלה נתניהו - וסורבה. גורם מדיני בכיר: "היא הוזמה על ידי הכנס ועמדותיה עוינות מאוד את ישראל"

שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני ביטלה את השתתפותה בכנס שיערך בירושלים בשבוע הבא. על פי דיווח ב'חדשות 2' הסיבה לביטול היא סירובו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להיפגש עם השרה העוינת.

מוגריני שוהה בימים אלה בירדן והייתה אמורה להגיע בשבוע להשתתף ולנאום בכנס של הארגון היהודי – אמריקני ה-AJC, אך בימים האחרונים הודיע למארגנים כי לא תגיע להשתתף. על פי הדיווח ב'חדשות 2' השרה פנתה ללשכת ראש הממשלה בבקשה להיפגש עם נתניהו במהלך ביקורה בישראל אך נענתה בסירוב "בשל אילוצי לו"ז של ראש הממשלה".

גורם מדיני בכיר אמר כי היא הוזמנה על ידי הארגון ולא על ידי המדינה וכי "עמדותיה עוינות מאוד לישראל". מוגריני מתחה לא פעם ביקורת חריפה על פעולות ישראל ביהודה ושומרון ועזה.

מ-AJC נמסר בתגובה לידיעה כי מוגריני אכן הייתה אמורה להופיע בפני המליאה ביום שני והדבר תואם עמה מראש וכי הם מצרים על הביטול.

מאנשי האיחוד האירופי נמסר בתגובה כי השרה ביטלה את השתתפותה מכיוון שהזמן שתואם עמה להופיע בטקס לא תאם את לוח הזמנים שלה.

ישראל מצויה בעימות חריף עם האיחוד האירופי בנוגע לשתי סוגיות מרכזיות: התנגדותו לפרישה מהסכם הגרעין עם איראן ולהכרה בירושלים כבירת ישראל והעברת השגרירויות. כמו כן, האיחוד התנגד גם לכך ששגריריו ישתתפו בקבלת הפנים של משרד החוץ למשלחת האמריקנית שהגיעו לטקס העברת השגרירות. מעבר לכך, האיחוד האירופי מגנה תדיר את ישראל על הבנייה בהתנחלויות ועל העימותים ברצועת עזה. 

ביטול הפגישה בא ימים אחדים לאחר שנתניהו פגש באירופה את שלושת מנהיגי המעצמות הגדולות ביבשת, קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, נשיא צרפת עמנואל מקרון וראש ממשלת בריטניה תרזה מיי. רראה כי בישראל מבצעים הפרדה בין אירופה לאיחוד האירופאי, ואי קיום הפגישה מעיד כי נתניהו סבור שישראל יכולה להרשות לעצמה לוותר ולדלג על נציגי מדינות וארגונים שאינם חפצים ביקרה.