בעקבות פעילות יו"ר סיעת יהדות התורה יעקב הלפרין, פתחה עיריית ירושלים בהליך משפטי נגד קבלן תשתיות המבצע עבודות סמוך לרמת שלמה, וגורם לנזק סביבתי ומטרד תברואתי

מטרד בריאותי ונזק סביבתי חמור מאיים על תושבי רמת שלמה בשבועות האחרונים, בעקבות פרויקט פיתוח תשתיות כבישים בכניסה לשכונה. חברות הקבלן המבצעות את העבודה, הציבו במקום מכונות לגריסת אבנים והפיכתם לחצץ לשימוש עצמי, כפי שדורש המשרד לאיכות הסביבה, על מנת להפחית בשינוע סלעים על ידי משאיות הגורמות לעומס בכבישים ולפיח ועשן מזהמים. אלא שהיוזמה הסביבתית התגלה כמטרד חמור, בשל ענני האבק והפיח שאופפים את השכונה מאז שהחלה פעילות גריסת האבנים באתר. מלבד כך שהאבק מהווה נזק סביבתי, תושבים רבים בשכונה התלוננו על קשיים בדרכי הנשימה מאז החלת הבנייה. האבק והפיח מסוכנים בריאותית עבור פעוטות וקשישים, ורבים מהם מסתגרים בביתם במשך שעות היממה, במטרה להימנע מחשיפה לאבק.

בעקבות התלונות הרבות, כינס יו"ר ועדת איכות הסביבה העירונית, חבר המועצה יעקב הלפרין, את חברי הוועדה יחד עם גורמי מקצוע לדיון מיוחד לסיור בשטח העבודות, על מנת לעמוד על הבעיות מקרוב.

במהלך הסיור נחשף כי הקבלן המבצע משתמש במכונת גריסה גדולה ומאסיבית, החורגת משמעותית ממה שאושר לו להציב במקום בעת הוצאת רישיון העבודה לאתר. כמו כן, התברר כי למקום משונעים סלעים מפרויקטים אחרים. הסלעים נגרסים במקום והחצץ משונע לאותם פרויקטים חזרה, מה שעומד בניגוד גמור לתקנות איכות הסביבה ולרישיון העבודה. בעקבות כך הוחלט לפעול לשלילת רישיון העבודה לקבלן, והעירייה פתחה בהליך משפטי נגד הקבלן המבצע.

יו"ר ועדת איכות הסביבה יעקב הלפרין: "לתדהמתנו גילינו כי במקום פועלת מחצבה של ממש. אנחנו דוגלים בפיתוח תשתיות ובנייה, אבל יש דרך וצורה לכך. הקבל דרס ברגל גסה את התקנות והחוקים, וכתוצא מכך מאות משפחות ברמת שלמה נאלצו לשהות במצור בביתם בשעות היום, עקב ענני האבק המסוכנים. הוועדה בראשותי תמשיך ותעקוב אחרי התקדמות ההליכים המשפטיים, הפרויקט והביצוע במקום על מנת לדאוג לרווחת התושבים".