יש עתיד מתקשה להתרומם בסקרים והפער בינה לבין הליכוד מתרחב בצורה שמנפצת אל מול המציאות את חלום ראשות הממשלה של לפיד. מה עושים? משילים את תחפושת שר החוץ האלטרנטיבי וחוזרים להסית נגד החרדים על רקע הגדלת תקציבי הדת

יאיר לפיד נמצא בתקופה גרועה מבחינתו, כאשר הסקרים אינם מתרוממים ומשאירים את יש עתיד יציבה על 18 מנדטים, בעוד הליכוד עולה בכמות המנדטים מסקר לסקר, עד אשר מגיעה למספרים של 34 נציגים שיצליחו להכניס לכנסת הבאה. חלום ראשות הממשלה של יאיר לפיד התנפץ אל מול גלי המציאות הכואבת והוא חוזר להסית ולהשתלח בציבור החרדי ובנציגיו בכנסת.

במשך תקופה ארוכה נמנע לפיד מעיסוק בנושא ואף ניסה לצייר את עצמו, בעזרת ראיונות בכלי תקשורת שונים, כמי שאינו נלחם בציבור החרדי כלל. מרבית הנציגים החרדים בכנסת לא קנו את התחפושת החדשה שניסה לעטות על עצמו והמשיכו להחרימו. במקביל, ניסה לפיד לשווק עצמו כשר החוץ האלטרנטיבי של מדינת ישראל – אך ללא הצלחה.

היום, בפתח ישיבת סיעת יש עתיד, חזר לפיד לעשות את מה שהביא לו את ההצלחה הגדולה במירוץ הראשון שלו לכנסת, ושב להסית ולתקוף את הציבור החרדי על רקע הגדלת תקציבי הדת. וכה אמר לפיד בפתח דבריו: "בשקט בשקט, בסודיות גמורה, שלא נרגיש, הממשלה החליטה להוסיף למפלגות החרדיות 550 מיליון שקל, ולמשרד לשירותי דת עוד 200 מיליון שקל. זה אחרי שהתקציבים לחרדים בממשלה הזו הגיעו כבר קודם לשיא של כל הזמנים".

"אבל היות והכסף הוא לא אין סופי הם צריכים גם לחתוך משהו. אז בתוך אותו מהלך, בזמן שהם מוסיפים יותר מחצי מיליארד למפלגות החרדיות שכבר מקבלות מיליארדים, הם צריכים גם לקצץ. אז מחר הם יביאו את הקיצוץ לוועדת הכספים". לטענת לפיד, הקיצוצים הם כדלהלן: "60 מיליון שקל מהאגף לטיפול באנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית. 14.5 מיליון לטיפול בנוער בסיכון. 98 מיליון שקל ממעונות וצהרונים להורים עובדים".

לדברי לפיד, "אני כבר לא פונה לראש הממשלה נתניהו. אין טעם. הוא נכנע בכל דבר למפלגות החרדיות. הוא ימשיך להכנע להם. הוא נכנע ברכבת, הוא נכנע במרכולים, הוא נכנע בחוק הגיוס, הוא נכנע בלימודי מתמטיקה ואנגלית בחינוך החרדי, הוא נכנע כניעה ללא תנאי. כניעתו אמנותו. כי הממשלה הזו דואגת רק לעצמה, במקום לדאוג לילדים שלנו.

"אני רוצה הפעם לפנות דווקא למפלגות החרדיות. פעם אחת. פעם אחת אל תהיו סקטוריאלים. פעם אחת תגידו שאתם מייצגים ערכים יהודים לא רק ערכים מגזריים. לראש הממשלה לא אכפת, כי כבר לא אכפת לו מכלום, אבל אני פונה למפלגות החרדיות. יש הקונה עולמו בשעה אחת. זו יכולה להיות השעה שלכם. תגידו שאתם לא מוכנים לזה. בידכם הדבר".

בגלל (עוד) סקר לא מחמיא: יאיר לפיד ביטל את הראיון

הבלוף התגלה: המצוקה של לפיד גורמת לו – לראשונה – לפאניקה גלויה

לפיד נוחת בסקרים והשבשבת משתוללת ימינה ושמאלה / שלומי סגל