ראש אמ"ן בסקירה מדאיגה: האיראנים לא ויתרו על השאיפה שלהם להתבסס צבאית בסוריה באופן שיאיים על ישראל • האלוף במיל' איל בן ראובן: "השקט בצפון מטעה מאד. איראן בסוריה משמעותה מלחמה, היא לא באה לשבת שם על זרי הדפנה"

בשבועות האחרונים נרשם שקט יחסי בחזית הצפונית,כאשר עיקר המערכה נגד ההתבססות האיראנית בסוריה עברה מהשדה הצבאי ללזירה המדינית.

אלא שמתחת לפני השטח העניינים ממשיכים לבעור כל העת. ראש אמ"ן, האלוף תמיר היימן, הזהיר בשיחה סגורה כי איראן עדיין נחושה להקים כוח צבאי שיאיים על ישראל משטח סוריה. "העובדה שהם הצליחו לשגר טילים, וגרמו לישראל לפתוח מקלטים, נתפסת בעיניהם כהצלחה גדולה למרות שמדובר בכישלון מוחלט. הם מנסים להגדיל את היכולות לשגר רקטות מסוריה, מהגולן, ולהקים כוח טרור שיאיים על ישראל מהגולן", דברי היימן שנחשפו ב'כאן'.

הוא הוסיף כי בחסות המלחמה בדאע"ש "אף אחד לא שם לב להתרחבות האזורית שאיראן עשתה במזרח התיכון". גורם נוסף: "הסכם הגרעין שהתמקד באספקטים הגרעיניים של איראן – ולא באספקטים אחרים".

חודש אחד – 17 מכות: ההתרסקות הצבאית, המדינית והכלכלית של איראן


לדבריו, "אתם יכולים לחשוב שהאיראנים נשארים בסוריה בגלל שהם רוצים לעזור למשטר אסד, כדי להילחם בטרור. טוב, תתכוננו להיות מופתעים: אין לחימה כבר שבועיים. אין איום ממשי על הנשיא אסד. רוב הטרוריסטים כבר נמוגו, אז למה הם נשארים שם?".

דברים ברוח דומה השמיע הבוקר אלוף פיקוד הצפון לשעבר, ח"כ איל בן ראובן, בראיון ל'קול חי': "השקט בצפון מטעה מאד. המדינה חייבת להמשיך בתהליכים מדיניים וצבאיים. איראן בסוריה משמעותה מלחמה, היא לא באה לשבת שם על זרי הדפנה".

המסר חלחל? דיווח: חיל האוויר הסורי מונע מהאיראנים שימוש בבסיסיו