הליכוד הרחיק 10,000 מתפקדים כפולים, רובם היו רשומים כמתפקדים גם במפלגות העבודה ומרצ. ח"כ מיכאלי ממפלגת העבודה אמרה במפגש עם חברי קיבוץ: "אל תתפקדו למפלגת העבודה, תתפקדו כל הקיבוצניקים לליכוד ותבחרו את הרשימה"

תנועת הליכוד גרעה לאחרונה מעל לעשרת אלפים ‘מתפקדים כפולים’ שהיו חברים במקביל במפלגות אחרות. מעל לשבעים אחוזים מהמתפקדים הכפולים היו רשומים במקביל לליכוד גם במפלגות שמאל: 5,750 במפלגת העבודה ו-1,718 במרצ. 2,800 היו פקודים גם למפלגת הבית היהודי.

“התפקדות למפלגה בנסיבות אלה מהווה עבירה על דיני המפלגות ועל החוק הפלילי והיא פוגעת בסדרי השלטון הדמוקרטיים במדינה”, אומר ל’מידה’ היועץ המשפטי של הליכוד, עו”ד אבי הלוי, שהורה על הרחקת המתפקדים הכפולים מהמפלגה. על פי דיווח באתר מידה, ניפוי המתפקדים הכפולים משורות הליכוד מתרחש על רקע מאבק כולל של התנועה בחברי מפלגה שאינם מזדהים עם ערכי התנועה. “הליכוד פועלת להפסיק חברותם של מתפקדים אשר גורסים כי ‘התפקדות לחוד והצבעה לחוד’, כלומר של אזרחים שקוראים להתפקד לליכוד רק כדי לבחור ולהיבחר מטעמו לכנסת ולמוסדותיו הפנימיים, מבלי להצביע לליכוד בבחירות לכנסת”, אומר הלוי.

יועמ”ש הליכוד מכוון בדבריו להתארגנות השמאל ‘הליכודניקים החדשים‘, אשר מייסדה ומנהיגה ליאור מאירי הבהיר בעבר כי מבחינתו חברות בליכוד אינה מחייבת הצבעה לליכוד בבחירות הכלליות. מאירי הודח לאחרונה מהליכוד, ביחד עם 18 בכירים נוספים ב’ליכודניקים החדשים’, שעתרו לבית הדין של התנועה, בבקשה לבטל את הרחקתם של המתפקדים הכפולים ובמקום זאת לערוך להם שימוע.

לטענתם, כ-550 מחבריהם נפסלו על רקע התפקדות כפולה, אך אין מדובר במתפקדים כפולים אלא בטעות שנובעת מ”אי-סדרים ברשימות שמוגשות לרשם המפלגות”. לדברי ‘הליכודניקים החדשים’, תנועת הליכוד התעלמה מאסמכתאות המוכיחות לכאורה את טענתם, וזאת לאחר שהם פנו בעצמם לפני שלוש שנים למשרד המשפטים על מנת שהליכוד ינקה משורותיו מתפקדים כפולים.

מנגד, חלק מפעילי ‘הליכודניקים החדשים’ הודו כי הם פועלים לפקוד אזרחים למפלגת העבודה. “אני אישית פקדתי כמאה אנשים לעבודה”, כתב פעיל הליכודניקים החדשים אלון אנטין, שגם הלין על כך שלא מספיק אנשים נהגו כמותו על מנת לסייע למפלגת השמאל: “אם היו טורחים להתאגד, אולי לעבודה היה תפקיד משמעותי”. אנטין גם התגייס לפני הבחירות האחרונות לטובת סתיו שפיר בפריימריז של מפלגת העבודה.

ממפלגת מרצ נמסר: “לא היינו מודעים לקיומם של מתפקדים כפולים. גם אנחנו גורעים אנשים אם אנחנו מגלים שהם חברים במפלגה אחרת”.

מהליכודניקים החדשים נמסר: “הליכודניקים החדשים היו הראשונים שפנו כבר לפני כ-3 שנים לרשם המפלגות ודרשו הצלבה מול מפלגות אחרות לפסילת מתפקדים כפולים, כאשר המפלגה ביצעה הצלבה חלקית רק בתחילת 2018. לפי הרשימות שלנו נפסלו כ-550 מתפקדים בלבד מקרב הליכודניקים החדשים – מיעוט קטן מתוך 14,000 חברי הקבוצה. לפי בדיקה שערכנו רובם ככולם אינם מתפקדים כפולים כלל, והמקור לטעות הוא אי-סדרים ברשימות שמוגשות לרשם המפלגות.

לצורך הסדרת העניין מפלגת הליכוד דרשה ממתפקדינו אסמכתאות מהמפלגות האחרות המוכיחות שלא היתה התפקדות כפולה. מאות אסמכתאות כאלה נשלחו לליכוד אך מינהלת הליכוד התעלמה מהן לחלוטין.

פנינו בעניין לרשם המפלגות ולמבקר המפלגה שהוציא דו”ח חמור בעניין שגם ממנו התעלם יועמ”ש הליכוד. הגריעה עצמה נעשתה ללא הודעה וללא שימוע למרות המתחייב בחוקה ועל כן אחד הסעדים שאנו מבקשים בעתירתנו הוא התייחסות לאסמכתאות המוכיחות שלא היתה התפקדות כפולה”.

במקביל, ישי פרידמן פרסם בעיתון מקור ראשון כי ח"כ מירב מיכאלי ממפלגת העבודה קראה לחברי קיבוץ להתפקד בהמוניהם למפלגת הליכוד. "תתפקדו לליכוד, תשנו את הרשימה במפלגת השלטון", נזפה בהם. "עם כל הכבוד, אתם, הקיבוצים, אחד המגזרים היחידים והאחרונים בישראל שעוד איכשהו מאורגנים. יודעים מה, אל תתפקדו למפלגת העבודה, תתפקדו כל הקיבוצניקים לליכוד ותבחרו את הרשימה, אבל תעשו משהו".