צילום: יונתן סינדל / פלאש 90

גנץ, מנדלבליט וחוק הגיוס: נתניהו שוב שוקל להקדים את הבחירות

בסביבתו של נתניהו מגלגלים שוב את רעיון פיזור הממשלה. המניעים: הרצון לקיים בחירות לפני שתפוג תקופת הצינון של גנץ, לצד הרצון לחשק את מנדלבליט. האמתלה הרשמית: משבר חוק הגיוס שאת פתרונו ינסה נתניהו למנוע

בסביבת נתניהו שוב שוקלים את האפשרות להקדים את הבחירות: כך חושף הבוקר העיתונאי בן כספית ב'מעריב'. ע"פ הדיווח, נתניהו ואנשיו מעוניינים לקיים את הבחירות לפני שתפוג תקופת הצינון של הרמטכ”ל לשעבר, רב־אלוף במילואים בני גנץ, שהוזכר כמי שעשוי להתמודד מטעם המחנ"צ – בהסכמת גבאי. "לאף אחד אין תשובה מדויקת מתי אמור הצינון הזה להסתיים. בסביבת גנץ מדברים על נובמבר השנה. פרשנויות מעודכנות יותר מצביעות על פברואר בשנה הבאה. אם אכן מדובר בנובמבר הקרוב, הסיכוי שנתניהו יצליח להביא לכך שהבחירות יתקיימו לפני גמר הצינון – קלוש. הוא יוכל להכריז על בחירות לכנסת ביום של הבחירות המוניציפליות, ב־30 באוקטובר, אבל יסתכן בעלייה משמעותית בהיקף ההצבעה של המצביעים הערבים, שנוהגים להשתתף בשיעורים גבוהים בבחירות המקומיות" מסביר בן כספית.

לדבריו, "לעומת זאת, אם הצינון אכן יימשך עד פברואר, יוכל נתניהו עדיין להקדים את הבחירות על רקע חוק הגיוס, למשל, או משבר מדומה אחר, ולתפוס את מפלגת העבודה נטולת גנץ".

"כל זה מתווסף לפיתוי הקבוע שמרחף מעל נתניהו בשבועות האחרונים, המשתקף בסקרים המחמיאים. מטרת־העל האסטרטגית של נתניהו היא לא להקדים את גנץ, אלא להקדים את מנדלבליט ולרוץ לבחירות לפני ההחלטה להגיש נגדו כתב אישום".

"נתניהו מאמין שיגדיל את כוחו, יזכה באמון העם ויחליש את המוטיבציה של מנדלבליט להגיש כתב אישום. גם אם כן, ינסה נתניהו לסחוט משותפיו הקואליציוניים הבאים התחייבות לא לפרק את הממשלה עד שיסתיים הערעור האחרון במשפטו בבית המשפט העליון, אם וכאשר. הסיכוי שדבר כזה אכן יקרה והשותפים הקואליציוניים הבאים של נתניהו יסכימו להתחייבות מהסוג הזה, קלוש עד אפסי", כך בדיווח.

ומה יהיה הגורם הרשמי לבחירות? משבר חוק הגיוס שאת פתרונו ינסה נתניהו למנוע (קרי: לא לבצע שינויים בחוק כדרישת מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל) מה שיספק לו ברמה הציבורית עילה סבירה לפירוק הממשלה והליכה לקלפי.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן