צילום: אתר הכנסת

"נמלאתי בתדהמה מהציניות ומאמות המידה הכפולות ביחס לטראמפ"

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, משוכנע שההתרחשויות במזרח הרחוק ישפיעו גם על המזרח התיכון. על הכרה אמריקנית בסיפוח רמת הגולן: "נתניהו שוחח עם הנשיא על זה, וזו יכולה להיות התשובה הכי כואבת לאיראן ואסד"

"נמלאתי בתדהמה מהציניות ומאמות המידה הכפולות, הרי אותם גורמים שהריעו לברק אובאמה על מדיניותו בנושא איראן, שהובילה לקריסה במעמדה של ארה"ב ונזק אזורי רחב היקף, הם אלה שלא מסוגלים כעת להגיד אפילו מילה טובה אחת על טראמפ והמהלך הדרמטי שהוביל": כך אומר שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, בראיון לעיתונאי מתי טוכפלד ב'ישראל היום'.

כץ כינה את הפסדה "צעד אמיץ ונועז של טראמפ" והביע אופטימיות באשר לתוצאותיה. "העולם צועד למקום טוב יותר ומסוכן הרבה פחות הודות למדיניות שלו. מדיניות תקיפה מביאה לתוצאות חיוביות, בעוד מדיניות רפה מביאה לתוצאות הפוכות".

על ההשלכות למה שקורה במזרח התיכון אמר כץ: "כאשר פרץ משבר הגרעין עם צפון קוריאה, אמרתי שאיראן היא צפון קוריאה החדשה: דיקטטורה שחותרת לגרעין בכל מחיר, כזו שאם לא נקטע אותה כעת נגיע למצב חמור יותר. אחרי המהלך הדרמטי של השבוע, גם איראן מבינה היטב שדוקטרינת טראמפ עובדת, ומנהיגיה בפאניקה. אפשר לומר על אותו משקל שאיראן היא צפון קוריאה הבאה שצריך לטפל בה: ביטול הסכם הגרעין, סנקציות כלכליות נוקשות שכבר מתחילות להשפיע ואיום צבאי ישיר על טהרן במסגרת קואליציה מערבית וערבית שאותה תוביל ארה"ב. אם איראן תנסה לחזור לקידום הפרויקט – מדינת ישראל תהיה שם בכל מקרה. יהיו לה שתי אפשרויות: להתיישר עם האולטימטום האמריקני או לקרוס כלכלית ואולי לגרום לנפילת המשטר".

כץ נשאל: אתה מוביל לאחרונה יוזמה להכרה אמריקנית בסיפוח רמת הגולן לישראל. מה הסיכוי שזה אכן יקרה? והשיב: "ראש הממשלה מוביל מדיניות מושכלת בתיאום עם כל גורמי הביטחון והציב קו אדום ברור ומאתגר למנוע מאיראן להתבסס צבאית בסוריה. אני הייתי ברמת הגולן בתור לוחם צעיר בצנחנים במלחמת ההתשה מול סוריה ואני מבין את המשמעות של חזית צפונית: טילים, מטענים ומארבים, במקום צימרים, אטרקציות ותיירים. רמת הגולן הפכה לגבול השקט ביותר של מדינת ישראל, ואסור לאפשר לאיראן להחזיר אותנו לימי מלחמת ההתשה. הדבר החשוב ביותר שאפשר עכשיו לעשות זה להביא את ארה"ב להכיר בריבונותנו ברמת הגולן. נתניהו שוחח עם הנשיא על זה, וזו יכולה להיות התשובה הכי כואבת לאיראן ואסד. בסופו של דבר, רק ישראל תוציא את איראן מסוריה.

לדבריו, "דיברתי עם גורמים בממשל וגם עם גורמים בעלי השפעה בסנאט ובקונגרס. יש היום יוזמת חקיקה לגבי זה. זה מסר מאוד חזק וישלים מעגל שהתחיל מנחם בגין. זה מסר אמריקני ברור שיבהיר שישראל מתחזקת. רמת הגולן היא נכס מדיני-ביטחוני".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו