שגריר ארצות הברית דויד פרידמן הביע זעם על שרים וחברי כנסת ישראלים שקראו לאחרונה להכרה אמריקאית בריבונות הישראלית בשטחי רמת הגולן. "הכרנו בירושלים והעברנו השגרירות, במקום להגיד תודה, רוצים כבר את הדבר הנוסף. יש פה כפיות טובה"

שגריר ארצות הברית בישראל, דויד פרידמן הביע זעם בשיחות סגורות על שרים וחברי כנסת ישראלים שקראו לאחרונה להכרה אמריקאית בריבונות הישראלית בשטחי רמת הגולן שנכבש מסוריה לפני 51 שנה, כך דווח הערב ב'כאן חדשות'. קריאה כזו השמיעו השר ישראל כץ וגם ח"כ יואב קיש, שניהם מהליכוד. גם יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד ארגן כנס בכנסת שעסק בנושא הזה.

על פי הדיווח, פרידמן אמר כי "בישראל לא מבינים שהאינטרסים של ארה"ב הם גלובליים ולא קשורים רק במדינת ישראל. לפוליטיקאים הישראלים יש רק אג'נדה מקומית. עשינו את הדבר העצום הזה של הכרה בירושלים והעברת השגרירות ובישראל, במקום להגיד תודה, רוצים כבר את הדבר הנוסף. יש פה כפיות טובה".

כזכור, שר התחבורה והמודעין ישראל כץ אמר לאחרונה כי "ארצות הברית הברית עשויה להכיר בקרוב בריבונותה של ישראל ברמת הגולן". בראיון לסוכנות הידיעות רוטרס אמר כי ישראל דוחקת בממשל טראמפ להכיר בריבונותה ברמת הגולן.

במסגרת דבריו אמר כ"ץ כי ההצעה הישראלית לאמריקאית נמצאת כעת בראש סדר היום של הישראלים, במסגרת השיחות עם האמריקאים. חבר הקבינט הביטחוני הציג את הצעת הגולן כהרחבה פוטנציאלית של ההחלטות האחרונות של טראמפ, בניסיון להתמודד נגד ההתפשטות האזורית של איראן במזרח התיכון.

"זהו הזמן המושלם לעשות מהלך כזה", הצהיר השר, שהוסיף: "התגובה הכי מכאיבה שאפשר לתת לאיראנים היא הכרה בריבונות הישראלית ברמת הגולן, בהצהרה נשיאותית, תוך עיגון המהלך בחוק". המסר לטהרן, לדברי כ"ץ, הוא: "אתם רוצים לפגוע בברית בין ארה"ב לישראל כדי לתקוף את ישראל, אבל תשיגו בדיוק את ההפך".

לפי השר, הנושא, שכבר עלה בשיחת נתניהו עם טראמפ בבית הלבן בפברואר 2017, נמצא כעת בדיונים ברמות שונות של הממשל האמריקאי וחברי קונגרס. "אני מניח שיש הסתברות גבוהה שזה יקרה", הוא הסביר, "תנו לזה כמה חודשים".

מטעם שגרירות ארה"ב בישראל נמסר בתגובה לדיווח הערב כי ""השגריר פרידמן אינו זוכר שיחות בנושא הזה. בנוגע למדיניות האמריקנית כלפי רמת הגולן, אין לנו שום הצהרות מדיניות חדשות להודיע בעת הזו. אנחנו נפגשים באופן קבוע עם מגוון של גורמים רשמיים בישראל בכל מיני נושאים".

השר כץ מסר: "הכרה אמריקנית ברמת הגולן היא אינטרס ישראלי ואינטרס אמריקני לחיזוק ישראל מול איראן וסוריה". הוא הוסיף כי בכוונתו להמשיך ולפעול לקידום מטרה זו גם בהמשך.

ח"כ לפיד הגיב: "המהלך מתואם עם ידידינו בקונגרס ובסנאט ואנחנו עוסקים בנושא הרבה לפני העברת השגרירות. כפי שלמדנו מההכרה האמריקנית בירושלים, הדרך הנכונה היא לדחוף קדימה ללא לאות את ההכרה ברמת הגולן גם כשזה לא נוח וגם לנוכח הביקורת עד שזה יקרה".