"אם בעבר נסמכו עיירות הפיתוח על הקיבוצים, התהפכו היוצרות והיום הקיבוצים הם שנסמכים על הערים שבסביבתן", אמר שר הבינוי והשיכון יואב גלנט בוועדת הפנים שהתכנסה לדון בהיבטים העירוניים בשכונות חדשו

"אם בעבר נסמכו עיירות הפיתוח על הקיבוצים, התהפכו היוצרות והיום הקיבוצים הם שנסמכים על הערים שבסביבתן", אמר שר הבינוי והשיכון יואב גלנט בוועדת הפנים שהתכנסה לדון בהיבטים העירוניים בשכונות חדשות, ביוזמת ח"כ תמר זנדברג. לדברי שר השיכון: "השכונות הישנות שבמרכזי הערים יהפכו לאטרקטיביות ב10-20 השנים הקרובות, גם מבחינה תשתיתית וגם נדל"נית. 20% מהבניה החדשה בעשור הקרוב תהיה התחדשות עירונית".

משרד השיכון דיווח לוועדה על פיתוח כלי מדידה שמטרתו לקדם את התכנון והפיתוח של שכונות עירוניות איכותיות לאורך זמן באמצעות הצבת קריטריונים להערכה. ח"כ תמר זנדברג: "איפה זה בא לידי ביטוי? מאות אלפי יחידות דיור נבנות בינתיים".אסתי כהן ליס, מנהלת תחום תכנון תוכניות בינוי עירוניות במשרד השיכון: "אנחנו מעבירים הרבה סדנאות במשרדי ממשלה, למחוזות ולמתכננים ברשויות מקומיות".

ח"כ דב חנין: "אנחנו יודעים שאתם אנשי מקצוע טובים. אנו בתנופת בניה אדירה בכיוון הלא נכון. השאלה לא איך עושים סדנאות אלא איך בולמים מהלכים לא נכונים". אסתי כהן ליס: "הכלי הזה הוא כלי עבודה. הוא פורט את התוכניות ומכמת אותן. יושבים 10 צוותים לראות איך משפרים ומטמיעים אותו. בזכות הכלי הזה עכשיו כל המשק מדבר באותה שפה".

עמיר בלבן, מנהל תחום טבע עירוני בחברה להגנת הטבע: "יש הרבה נקודות אור. אנו בעיצומו של מהלך – סקרי טבע שמספקים מידע הכרחי לפיתוח עירוני שנדרש בעשורים הקרובים. הטבע יכול להיות מנוף להתחדשות עירונית. עמר הצבאים הוא דוגמה לתהליך שפיתח פארק שמוביל תהליכי התחדשות עירונית. שכונות נבנות סביב".