צילום אילוסטרציה: פלאש 90

עינוי עצורי דומא • בשב"כ מגיבים להחלטת בית המשפט: "צורך מיידי"

בשירות הביטחון הכללי מגיבים הערב להחלטת בית המשפט לפסול את כל ההודאות שהוצאו בעינויים מהחשודים ברצח בני משפחת דוואבשה. "אנחנו עומדים מאחורי ממצאי החקירה כפי שהוצגו בפני הפרקליטות ואשר על בסיסם גובש כתב האישום"
 • "מודים על כל איבר שחוזר לתפקד" מיטל בטור מרגש

  תוכן מקודם

 • "המשפחה הגיעה לפת לחם" גדול הדור במכתב המלצה

  תוכן מקודם

 • הכנות אחרונות למופע 'חבורת תריג בין הזמנים 2'

  תוכן מקודם

 • מזעזע: נסע לפרנס את משפחתו ונפטר בחו"ל מדום לב

  תוכן מקודם

בשב"כ מגיבים הערב לדרמה המשפטית בפרשת הרצח בדומא ומבהירים: אנחנו עומדים מאחורי ממצאי החקירה. "על בסיס מידע מודיעיני מבוסס, נעצרו חברי תשתית טרור ובהם הנאשמים, שנחשדו בתכנון וביצוע מעשה הרצח ובמעשי טרור נוספים. בחקירתם התקבלו ראיות אודות מעורבותם בתכנון וביצוע המעשה (כולל הודאה ושיחזור) ובהתאם, הוגש כנגדם כתב אישום", נאמר בהודעת השב"כ.

עוד נאמר כי "שירות הביטחון הכללי עומד מאחורי ממצאי החקירה כפי שהוצגו בפני הפרקליטות ואשר על בסיסם גובש כתב האישום".

לטענת הארגון, "במסגרת החלטתו היום, מציין בית המשפט כי מסקנת השב"כ אודות ביצוע הפיגועים הקשים ע"י התארגנות הטרור- "תשתית המרד" והערכת האיום החמור הנשקף מתשתית זו היא מסקנה ראויה והיא אף נתמכת בראיות שנאספו בחקירה. קביעות בית המשפט מחזקות את הערכת האיום שנשקפה מהתשתית והצורך המיידי לסכל את פעילותה: "הפיגועים המפורטים מלמדים על חומרתו של האיום הנשקף מתשתית המרד, שהמשך פעילותה עלול היה להביא לפגיעה בנפש וברכוש, באופן ההופך את התשתית ליעד ראוי לסיכול".

"באשר לנאשם עמירם בן-אוליאל, לו מיוחס ביצוע הרצח עצמו, קבע בית המשפט כי הודאותיו קבילות וניתנו מרצון טוב וחופשי. באשר לנאשם הקטין, המואשם, בין היתר, בקשירת קשר לביצוע הרצח, קבע ביהמ"ש שחלק מההודאות שנמסרו על ידו יוכלו לשמש נגדו במהלך המשפט. יודגש כי חקירות השב"כ הינן מרכיב חשוב ומרכזי בסיכול טרור באשר הוא, ובפענוח פיגועים קשים. המידע שמתקבל בחקירות שב"כ מציל חיי אדם רבים ומהווה תרומה אדירה לביטחון המדינה".

דרמה משפטית בפרשת הרצח בדומא: נפסלו ההודאות שנגבו תחת עינויים


כזכור, בית המשפט המחוזי מרכז פסל בצהריים (שלישי) את כל ההודאות שנלקחו תוך כדי עינויים מעמירם בן אוליאל הנאשם העיקרי בפרשת הרצח בכפר דומא. עם זאת, שאר ההודאות של בן אוליאל אושרו ונותרו בתוקף. גם ההודאה שמסר בן אוליאל במהלך השחזור קבילה והמשפט נגדו יימשך.

"כלל התוצרים של חקירות הצורך בעניינם של שני הנאשמים אינם קבילים כראיה", ציינו השופטים שהחליטו לא לקבוע האם "חקירות הצורך" בהם הופעלו "אמצעים מיוחדים" נחשבים לעינויים לפי המשפט הישראלי והבינלאומי. "בעניינו של נאשם 1, ההודאות שנגבו במהלך החקירות העוקבות, החל מהחקירה המתועדת הראשונה ועד לפני חקירת הצורך השניה – קבילות כראיה", נכתב לגבי בן אוליאל. "ההודאה שנגבתה לפני החקירה המתועדת, מיום 19.12.2015 בבוקר, אינה קבילה כראיה".

עוד ציינו השופטים: "לא ניתן לקבל את כלל ההודאות שמסר הנאשם במהלך התקופה השלישית לחקירתו, באשר לא הוכח מעבר לספק סביר כי אלה נמסרו באופן חופשי ומרצון". ההגנה טענה כי נפלו "פגמים רבים" בחקירותיו של בן אוליאל – שלא הוזהר לגבי זכות השתיקה ונמנע ממנו מפגש עם עורך דין.

לגבי הקטין פסקו השופטים: "תוצרי תרגיל המדובבים וחקירות השב"כ שנערכו קודם לחקירת הצורך הראשונה קבילים כראיה. כלל ההודאות שמסר נאשם 2 לאחר חקירת הצורך הראשונה אינן קבילות כראיה".

עו"ד יצחק בם, אחד מסנגוריו של בן אוליאל, מסר בתגובה: "ברור ששב"כ גרם כאב פיזי וסבל לנחקר על מנת לגרום לו להודות. שיטת משפט המכבדת את כבוד האדם לא יכולה להשלים עם קבלת הודאות שנגבו בעקבות גרימת סבל פיזי מכוון כראיות במשפט. החשש מפני המשך העינויים היה הטעם היחיד שמחמתו המשיך הנחקר להודות בין הסבבים של עינויים".

שוב: בית הוצת בכפר דומא • המשטרה: "הרקע פלילי"


עו"ד איתמר בן גביר שהיה עד ההגנה המרכזי במשפט דומא וייצג את עמירם בן אוליאל בשלב המעצר מגיב להחלטה של בית המשפט כי היו עינויים ואומר כי בית המשפט נתן היום את התשובה הברורה לקריאתו המהדהדת של נפתלי בנט שרץ מאולפן לאולפן בזמן החקירה ושאל: "למי אתם מאמינים לאיתמר בן גביר או לאיילת שקד?".

בן גביר מוסיף כי: "בכל הכבוד והערכה לשרה שקד היום ברור כי אנשי השב"כ ניצלו את תמימותה ואת תמימותו של נפתלי בנט ועשו מהלך שייזכר לדיראון עולם בספרי ההיסטוריה של מדינת ישראל. יהודי לא מענה יהודי ובשב"כ חייבים להפנים זאת. יחד עם זאת יש להצטער שבימש לא פסל את כל ההודאות והאמירות של הנאשמים ועשה ניתוק מלאכותי בין הנתונים שכולם מובילים למסקנה אחת: יש לפסול ההודאות".

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו אשר ייצג את הקטין מסר, "מדובר במכה אנושה שהנחית בית המשפט לשב"כ ולפרקליטות, אבל מעבר לכך הדבר החשוב הוא הקביעה הפוסלת את אמירות הקטין במהלך התקופה בה הוא עונה ע"י חוקרי השב"כ".

עו"ד ציון אמיר מסר כי "ההחלטה לפסול את הודאות הנאשם מתקבלת בשמחה מהולה בעצב, לקח שנתיים וחצי להגיע להכרעה שבעינינו היתה מובנת מאליה מלכתחילה. משמעות ההחלטה היא דרמטית ביותר על עולם המשפט הישראלי, לפיה על גופי החקירה – בין אם מדובר במשטרה בין אם בשב"כ עליהם לכלכל צעדיהם ע"פ החוק, לא להפעיל אמצעים פסולים. אנו מברכים את ביהמ"ש על אומץ ליבו".

כתבות קשורות

הִילּוּלָא קַדִּישָׁא • מרן הקהלות יעקב זצ"ל
טורקיה תחת להבות: כמאה שריפות ענק במדינה - ארדואן כבר מצא אשמים • צפו
לפיד על תקיפת הספינה במפרץ עומאן: "מגבשים תגובה בינ"ל ממשית"
פארסת החיסונים: כ-80 אלף חיסונים של פייזר ייזרקו לפח
שר הבריאות: "אמנע בכל מחיר מלעשות סגר - היו לו השלכות נוראיות"
"14 ימים של עומסי חום כבדים עד קיצוניים" • האזינו לתחזית
משרד הבריאות החליט: מד"א יצא למבצע חיסונים נרחב בבתי האבות
הרמב"ם היומי • הלכות תרומה פרק י"ב • צפו
זְכוּתו יָגֵן עָלֵינוּ • הילולת מהר"א מבעלזא בחצה"ק מכנובקא בעלזא
שמחת הברית לנין מרן גאב"ד ירושלים • גלריה
מחדל הקורונה: זינוק בחולים המאושפזים במצב קשה; 3 נפטרו
מעמד הוקרה והערכה בכולל גבוה להוראה 'תורת שמואל' ירושלים 

2 תגובות

 1. שב"כ זה התחתית של התחתית. זה המדור האחרון של העולם הזה שבלשון הזהר נקרא אבדון. שם מי שמגיע לחקירה כבר לא צריך גהינם אחרי שלב החיים. הוא בין כך שרוי בכזה אבדון מוחלט בחקירה של שב"כ – שבירת כלים. לפי דעתי רוצחי דומא צריכים להיות משוחררים לאלתר.

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן