לדברי חיים תומר, שכיהן בעבר במספר תפקידים בכירים במוסד, "שגב מכיר את התשתיות ושמע לא מעט דברים על צה"ל ויכולותיו בשנים בהן היה קרוב לרפול". יחד עם זאת הוא סבור כי "זה לא פורץ את ליבת הסוד אליו האיראנים רצו להגיע"

פרשת השר המרגל: חיים תומר, שכיהן בעבר במספר תפקידים בכירים במוסד, העניק הבוקר ראיון ל'רדיו ללא הפסקה', במהלכו הודה: שגב גרם נזק לישראל.

"לא נפלתי מהכיסא מפרשת גונן שגב, אך חשבתי שהאיראנים שיחקו אותה. לגייס שר לשעבר כסוכן שיבצע עבורם משימות הוא הישג לא מבוטל. אני לא בקיא בפרטים, אך ההפעלה שלו לאורך זמן היא משהו שאין לזלזל בו", כך תומר.

בהמשך הוא הסביר את הנזק שיכל, להערכתו, שגב לגרום: "האיש היה שר האנרגיה. הוא מכיר את התשתיות ושמע לא מעט דברים על צה"ל ויכולותיו בשנים בהן היה קרוב לרפול. אינני יודע כמה פעמים הוא היה בישראל בזמן שהופעל, אך כל נסיעה שלו לישראל יכלה להניב להם מידע נוסף. זה אמנם לא פורץ את ליבת הסוד אליו האיראנים רצו להגיע, אך כן יכול לסייע להם".

ענין נוסף: "אנחנו חיים בעידן הסייבר, ובעידן הזה אפילו מתן רשימות של כתובות מייל יכול לספק מידע למבצע שלם. לפי הפרסומים, גונן שגב העביר לאיראנים די הרבה לינקים ואני חושב שזה משהו שיש בו נזק".

הלוואי ונתבדה: זה הנזק שעלול להגרם לישראל כתוצאה מפרשת הריגול


על הטענות שמדובר בכישלון של שירותי המודיעין שגילו את הענין רק כעבור 6 שנים, אמר: "המרחקים בישראל בין הצלחה מהדהדת לכישלון נחרץ דקים ביותר. אני רואה את ההצלחה בסיכול ופחות את הכישלון. מעקב אחר נסיעה של אדם עם דרכון זר שהכינו המפעילים, זו משימה שדי קשה לאיתור. אני לא רואה כאן כישלון גדול ואני מניח שישבו עליו במשך כשנה. היה רצוי שהוא ייתפס מוקדם יותר, אך בסופו של דבר הוא נחשף".

"שירות המודיעין המרכזי באיראן הוא שירות שפועל נגד ישראל בהמון חזיתות ולמיטב ידיעתי עד כה אין לו הישגים של ממש. מ-2008-2014, עשרים הפעולות שהם ניסו לבצע סוכלו. אני חושב שיש לנו מערך ביטחון טוב והיכולת הישראלית להגן על אינטרסים ישראלים בחו"ל נמצאת בסימן שיפור גדול תוך הגעה למידע חובק עולם. לאחר שנת 2002 והניסיון של אל קעידה להפיל מטוס של "ארקיע", ישראל שיפרה משמעותית את יכולותיה לסכל פיגועים בחו"ל, אך אין זה אומר שלעולם חוסן. נכון להיום המאזן ראוי לשבח מבחינת ישראל", דברי שגב.

השר המרגל: בגד במצביעים ותמך ב'אוסלו', חיזבאללה תכנן לחטוף אותו


https://www.jdn.co.il/video/1013380