בהתאם להוראת מועצת גדולי התורה הודיעו שלושת ראשי המפלגות החרדיות לראש הממשלה כי יתנגדו לחוק הגיוס במתכונתו הנוכחית. נתניהו הגיב כי הוא אינו מפחד מבחירות אך בקואליציה מקווים להצליח להעביר את החוק בתמיכת מפלגת יש עתיד

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע כי בשבוע הקרוב יביאו את חוק הגיוס להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. את הדברים אמר בישיבת ראשי סיעות הקואליציה למרות התנגדותם של שלושת ראשי המפלגות החרדיות, השר אריה דרעי, סגן השר יעקב ליצמן וח"כ משה גפני שהודיעו כי יתנגדו לחוק במתכונתו הנוכחית, כפי הוראת גדולי ישראל.

"בשבוע הבא יסתיימו 21 יום של תזכיר חוק הגיוס ואז נוכל להביא את החוק לקריאה ראשונה בכנסת", אמר להם ראש הממשלה נתניהו. לדבריו, "לאחר הקריאה הראשונה תתקיים התדיינות בין כל מרכיבי הקואליציה על מנת להגיע להסכמה רחבה לקראת הקריאה השנייה והשלישית".

בסיום ישיבת ראשי סיעות הקואליציה, הוחלט בניגוד לעמדת החרדים, כי הצעת החוק הממשלתית בנוסח שגיבש משרד הביטחון תעלה לקריאה ראשונה ביום שני הבא, ולאחר אישורה, הנוסח יובא לדיון בועדה מיוחדת בכנסת.

בהתייחסות לדרישת החרדים אמר נתניהו כי הוא מתנגד לבקשת דחייה נוספת מבג"ץ. נתניהו אמר להם כי הוא אינו חושש מבחירות. "אני לא רוצה בחירות אבל לא מפחד מהן. אם יהיו בחירות – נהיה בסדר", אמר נתניהו לראשי המפלגות המרכיבות את הקואליציה.

למרות הודעת המפלגות החרדיות כי יתנגדו להצעת חוק הגיוס, בקואליציה מקווים כי יצליחו להעביר את הצעת החוק בתמיכת מפלגת יש עתיד מהאופוזיציה, וזאת בעקבות דבריו של יו"ר המפלגה, ח"כ יאיר לפיד שהודיע כי מפלגתו דווקא תתמוך במתווה הנוכחי, בתנאי שלא יכניסו בו שינויים כדרישת מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל.

בשבוע האחרון אמר לפיד כי "מתווה הגיוס שהונח בידי הוועדה של צה"ל ומשרד הביטחון הוא בעצם חזרה לחוק של יש עתיד. הממלכתיות והלאומיות אמרו את דברם. הפעם גם צה"ל והרמטכ"ל חתומים על המתווה. אם הממשלה תשנה מילה אחת במתווה הזה, זה כבר לא פוליטיקה. זו בגידה בכל חייל שמגיע לבקו"ם. במתווה יש סנקציות כלכליות משמעותיות על הישיבות. יש יעדי גיוס קבועים בחוק ולא נתונים למשחקים פוליטיים. אם לא יעמדו ביעדים, אחרי שלוש שנים גם הסנקציות הפליליות יחזרו. יש פה עידוד משמעותי ליציאה לעבודה".

"התנאי המרכזי, הוא שלא ישנו בו מילה אחת. מראש הממשלה אין לי שום ציפיות. כניעתו אומנותו. אבל לא ייתכן ששר הביטחון יסכים לשנות אפילו אות מהמתווה. שר הביטחון, האיש שמאחורי גבו כתוב "מילה זו מילה", התחייב בפני הציבור שייתן גיבוי מלא למתווה של צה"ל ומשרד הביטחון. אם ישנו את המתווה, הוא נכנע. בנושא הזה, אסור להיכנע".

כזכור, מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל הכריעה במהלך ישיבתה בראש חודש תמוז האחרון כי על חברי הכנסת להתנגד לחוק הגיוס בנוסח המוצע על ידי הוועדה שהקים שר הביטחון אביגדור ליברמן, וכי אם החוק יעבור במתכונתו הנוכחית – עליהם לפרוש מהקואליציה.

השר אריה דרעי מסר היום: "בישיבת ראשי סיעות הקואליציה שהתקיימה היום הודעתי לראש הממשלה, כי על פי הוראת מועצת חכמי התורה בנשיאות מרן ראש הישיבה שליט"א, סיעת ש"ס מתנגדת לחוק הגיוס במתכונתו הנוכחית ותצביע נגדו במליאת הכנסת.

לדברי דרעי, "כפי שהבהרנו עם קבלת תזכיר החוק, אנו רואים בלימוד התורה ערך עליון בעם ישראל ונעמוד בתוקף שכל לומד תורה יוכל לשקוד על תלמודו ללא הפרעה. לא ניתן יד לשום פגיעה בלומדי התורה או במעמדם של בני הישיבות".

האדמו"ר מויז'ניץ: להתפלל בציון ה'אור החיים' לביטול גזירת הגיוס • האזינו

גבאי: נצביע נגד חוק הגיוס. לפיד: המתווה משמעותי יותר מבעבר