גורם מצרי בכיר: "לא נתנגד שהתכנית תוצג מעל לראשו של אבו מאזן, ומאידך לא ניתן יד לפגיעה באיכות החיים של הפלסטינים משום המשגים האסטרטגים של צמרת הרש"פ. הבהרנו לאמריקנים שהפלסטינים זכאים למדינה עצמאית משלהם"

נמשכת ההיערכות לקראת פרסום יוזמת השלום האזורית, המכונה "הדיל האולטימטיבי" של טראמפ.

מדינות ערב המתונות מצדדות בשלב זה בעמדה האמריקנית לפיה ההסכם יגובש ויוצג גם ללא שת"פ של הרשות הפלסטינית. גורם מצרי בכיר אמר ל'ישראל היום' כי "מדובר בעמדה משותפת של מצרים, ירדן, סעודיה ואיחוד האמירויות, לפיה הן לא יתנגדו שהתוכנית תוצג "מעל לראשו של אבו מאזן"".

הבכיר הדגיש כי "השליחים האמריקנים שמעו במדינות ערב מסר אחיד: מדינות ערב לא ייתנו יד לפגיעה באיכות החיים של הפלשתינים משום התנהלות אסטרטגית שגויה של אבו מאזן ואנשיו, ולקושנר ולגרינבלט הובהר שהפלשתינים זכאים למדינה עצמאית משלהם שבירתה ירושלים המזרחית"".

הוא הוסיף: "קושנר הסכים עם דרישת המדינות הערביות והבהיר בפגישותיו עם הנשיא א־סיסי והמלך עבדאללה כי הציבור הפלשתיני לא ייפגע במקרה שתוכנית השלום האזורית המתגבשת תוצג ללא שיתוף אבו מאזן וההנהגה ברמאללה".

קושנר: "תכנית השלום תפורסם גם בלי תמיכת אבו מאזן"

כזכור, יועצו וחתנו של הנשיא, ג'רארד קושנר, אמר בראיון שהתפרסם בסוף השבוע בעיתון פלסטיני כי הוא מוכן לעבוד עם אבו מאזן, אך אם הנהגת הרשות תחליט שלא לשתף פעולה – השיחות יתקיימו בכל מקרה.

לדבריו, הצהרות הפלסטינים כי ניסיונות הממשלה הם "בזבוז זמן" מלמדות על הפחד שלהם משינוי לטובה של מצבם.